Ekonomi

İnşaat sektörü yeni teşvikler bekliyor

MEMSA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Sadi Fırış inşaat sektörü için  2021 yılının durağan geçmekte olduğunu ifade etti. Konut ihtiyacı, hammadde artışları, arsa payı, yüksek faiz ve dolar kuru gibi etkenlerin ekonomiyi normalin dışına taşıdığını ifade eden Fırış, yeni bir teşvikle piyasaların açılmasını beklediklerini söyledi.

Memsa Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Sadi Fırış, Memsa Yapı’nın geçmişten bugüne geldiği noktayı ve gelecek planları üzerine açıklamalarda bulundu. İnşaat sektörünün içinde bulunduğu nokta üzerine de değerlendirmelerde bulunan Fırış, vatandaşın alım gücüyle doğru orantılı olarak gelişen sektörün 2020 yılında olduğu gibi bir teşvik beklediklerini söyledi.

Son iki yılda 150 adet daire 20 adet iş yeri yapan Memsa Yapı, kuruluşundan itibaren geçen 4 yılda önemli yol kat etti.  MEMSA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Sadi Fırış yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“İnşaat sektörünün başta demir olmak üzere çimento, beton, plastik, seramik, MDF, suntalam, yalıtım ürünleri ve cam gibi tüm inşaat malzemelerinin temini ve bu malzemelerdeki olağanüstü fiyat artışları nedeniyle konut üretimi zorlaştı.

Hammaddenin tamamın da bir artış söz konusu. Demirinden çimentosuna kadar hatta ev içinde kullandığınız ampule kadar hepsi zamlanıyor. Buna bağlı olarakta fiyatlar artıyor. Elbette yeni fiyatlar yeni yatırımları etkileyecek ve bu yatırımlar ortaya çıkıpta satışlar başladığında müşteri tepkisini ölçebileceğiz.”      

YATIRIM AMAÇLI KONUT SATIŞI DURDU

Bunun iki nedeni var. İlki şehirlerin nüfusunda yaşanan artış. İkincisi yatırım ihtiyacı. Bu durumda tamamen ekonominin gidişatına göre şekilleniyor. Eğer işler yolundaysa insanlar para kazanıyorsa, yatırım ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Elbette faiz oranları da çok etkili. Geçen yıl haziran ayında ki faiz indirimi ile yapılan satışlar bir önceki yıla kıyasla daha yüksekti.  Eğer yeni bir teşvik çıkarsa yine bir talep patlaması ile karşı karşıya kalmamız yüksek bir ihtimaldir.

İnşaat ülkemiz için bir lokomotif. Biz dış pazarı güçlü bir ülke değiliz. İç piyasada ki talebe ihtiyaç var. buna bağlı olarak son derece etkili ve geniş sektörleri etkilediği için inşaat ülkemizin vazgeçilmezidir. Dolayısıyla yüksek faiz ve durgun ekonomi iç piyasada ki talebi olumsuz etkiliyor.

ARSA PAYINI AZALTMAMIZ LAZIM

Arsa payı konusunda birkaç yıl önce yaşanan düşüşün ardından herhangi bir oynama olmadı. Fakat burada bir denge var. Artan maliyetlerle beraber düşündüğünüzde eğer daire fiyatlarını bugünkü piyasadan almak istiyorsanız arsa payını azaltmanız lazım.

Ülke olarak ekonominin dengeli olduğunu söyleyemeyiz. Hammadde ve dolar kuru bu durumdayken bizim önceliğimiz istikrarlı bir piyasadır. Kimse doların kaç lira olduğunu konuşmuyor. Ani yükselişler artık tepki konusu. Eğer düz bir zeminde ilerlersek ekonominin düzeleceği inancındayım. Yani şuan bir normalin içinde değiliz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu