Ekonomi

Sefer Aycan demir yolunun Kahramanmaraş ihracatı için önemini anlattı!

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, meclis kürsüsünde Kahramanmaraş ihracattı için demir yolunun önemine işaret etti.

 Kahramanmaraş’ın bir sanayi şehri olduğuna vurgulayan Aycan;

“Kahramanmaraş aynı zamanda bir sanayi şehridir. 2021 yılında 1,5 milyar Amerikan doları tutarında ihracat yapmıştır. İhracat genellikle Mersin Limanı’ndan yapılmaktadır, Kahramanmaraş ile Mersin arasındaki demir yolları bu bakımdan çok önemlidir, bu demiryollarının geliştirilmesi ihracat açısından çok önemlidir.

Devlet Demiryolları Türkoğlu’na lojistik merkezi kurmuştur. 800 dönümlük alana büyük bir merkez kurulmuştur fakat atıldır, yeteri kadar kullanılmamaktadır. Kullanılmamasının bir nedeni, burada gümrük biriminin olmaması olarak belirtilmektedir.

Bu nedenle lojistik merkezine gümrük birimi kurulması gereklidir. Ayrıca lojistik merkezinin personel ve teknik donanımı eksikleri vardır, bunlar da giderilmelidir. Türkoğlu Lojistik Merkezinin çalışması, atıl yatırımın işlemesi, Kahramanmaraş’ın, ülkemizin ihracatı açısından çok önemlidir. Lojistik merkezinin gerekli iyileştirmeleri yapılmalıdır.” Diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu