Ekonomi

ARC Kimya sektörde liderliğe yükseldi

Endüstriyel Makine Bakımı üzerine 2004 yılında kurulan ARC Kimya 2012’de İbrahim Özşahan liderliğinde başladığı parafin imalatında üretici firmalar arasında liderliğe yükseldi.

ARC Kimyanın kuruluş amacı ve sektördeki başarısı hakkında konuşan Özşahan, hepimiz aynı gemideyiz diyerek pandeminin neden olduğu ekonomik daralmanın etkilerini değerlendirdi.

İbrahim Özşahan liderliğinde yoluna emin adımlarla devam eden ARC Kimya ülke çapında üretimin eksikliğini görerek yola çıktıklarını ifade ederek “Türkiye de tekstil sektörünün en yoğun olduğu yerlerde varız ve yurt içi hedeflerimizi neredeyse tamamlamış durumdayız. Yurtdışında pazar arayışı içerisindeyiz. Şu anda gerek kapasite gerek, gerekse kalite anlamında zirvedeyiz” dedi.

Özşahan,

“2019 yılı başında sektörümüzle alakalı yeni yatırım kararı almıştık, pandemi sürecinde de piyasaların yavaşlaması sebebi ile makine  kurulumlarını  hızlandırdık. ARC Kimya olarak süreçte mevcut kapasiteyi yeni makine yatırımları ile 3 katına çıkardık. Üretimi arttırmadaki amacımız, daha çok ürün üretmek değil daha kaliteli ürün ve temin süresini kısaltarak müşterilerinin taleplerine anında cevap vermek.”

“ÖMRÜMÜZÜN SONUNA KADAR ETKİLERİNİ GÖRECEĞİMİZ CİDDİ TECRÜBELER EDİNDİK”

2020 yılında yaşanılan tüm olumsuzlukları tecrübe olarak yorumlayan Özşahan , kişilerin yüz yılda edinemeyeceği tecrübeleri bir yılda edindiğine dikkat çekti. Sürecin bitmesinin akabinde  edinilen tecrübelerle Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın daha iyi noktalara gelebileceğine inanan Özşahan, gelecekten duyduğu umutla birlikte, tüm taşların dengeleneceğini söyledi.

Özşahan, “2020 yılı bizlere yüz yılda öğrenebileceğimiz bir tecrübe oldu. Parasal anlamda belki bir şey kazanmadık ama ömrümüzün sonuna kadar etkilerini göreceğimiz ciddi tecrübe kazanımları edindik. Pandemi dönemine ben tecrübe diyorum çünkü bu yüz yılda gerçekleşen bir olay. Hayat tecrübeden ibarettir. İnişli çıkışlı süreçler yaşadık. Pandemiden dolayı evlerimize kapandık-çıktık, tekrar kapanıyoruz. Son 2 yılda çok sıkıntılı süreçler yaşadık. Bu durum ticarette gerek tedarik, gerekse hammadde anlamında olumsuzluklara yol açtı. 
Öz sermayenin ne kadar güçlendirilmesi gerektiğinin önemini pandemi sürecinde çok iyi anladık. Paramız oldu ürün alamadık. Ürünümüz oldu ama satamadık gibi tecrübeler edindik. Çalkantılı bir süreç geçirdik.

BEN KAZANIRSAM HERKES KAZANIR

ARC olarak yine pandemi de gördük ki; her şeyin birbirine bağlı olduğunu, ben kazanırsam mahallemde ki bakkalın kazanacağını, ben kaybedersem yine bakkalın kaybedeceğine şahit olduk. Yine büyük firmalarımız kazanırsa, bizim kazanacağımızı, onlar kaybederlerse kaybedeceğimizi ve akabinde istihdamın düşeceğini tüm millet olarak gördük. Fabrikalarda ki işlerin bozulmasının küçük esnafın işini etkileyeceğini sonuç olarak; gördük ki aynı geminin içerisindeyiz. Birimizin zarar görmesi, hepimizin zarar görmesi anlamına geliyor.  2020 yılını ülkede ki her birey için çok ciddi tecrübe kazanımı oldu diye değerlendiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu