Yazarlar

Yatırımcı var! Turizm var! Şehir var!

Bugün herhangi bir insana “Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu nedir?” diye sorsanız “dış ticaret açığıdır” der.

Yani bir ülkenin ithalatı ihracatından fazla ise dış ticaret açığı söz konusudur. Peki dış ticaret açığının panzehiri nedir?

Bunun cevabı da belli ihracat, ihracat ve de daha fazla ihracat.

Hal böyle iken Kahramanmaraş’a baktığımızda üretim anlamındaki en büyük sorunun yer sorunu olduğunu görüyoruz. Yatırımcı var. Arsa yok.

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan birisi budur.

Adam parasını bankaya koyup hiç yorulmadan, riske girmeden faiz yemek yerine üretim yapmak istiyorsa o şehri yönetenlerin en önemli görevi o insana kucak açmak, yer göstermek ve işini kolaylaştırmaktır.

Hatta hatta bu insanları baş üstünde taşımak, ayaklarının altına kırmızı halı sermek gerekir.

Kentimizdeki arsa maliyetleri sorununa köklü bir çözüm bulmak, yatırımcıya düşük maliyetli arsa sağlamak gerekiyor.

Yatırımcının önündeki en büyük engel olan arsa maliyetleri engeli kaldırıldığı zaman büyümek isteyen KOBİ’ler ve sanayiciler, enerjilerini yatırıma ve üretime harcayacaktır.

Devlet yatırımcıya ucuz arsa temin etsin ki, yatırımcı arsaya vereceği parayla kendi inşaatını yapsın veya bu parayı işletme sermayesine katsın, daha güçlü hale gelsin, daha fazla yatırım yaparak istihdamı artırsın.

Devlet tarafından KOBİ’lere birçok destekler veriliyor. Fakat verilen bu destekler, KOBİ’lerin büyümesi için yetersiz kalıyor.

Devletimizin verdiği çeşitli teşviklerle bir nebze de olsa yatırımcının önü açılıyor ancak, daha fazla üretmek, daha fazla ihracat yapmak istiyorsak, daha fazlasını yapmak gerekir.

KOBİ’lerimizin büyümesi, kabuğunu kırması için daha büyük desteklere ihtiyaç var. Yani işini büyüteceği, ucuz arsaya ihtiyacı var.

Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, yaklaşık 5 bin dönüm alana sahip, 78 sanayi parseli yatırımcılara ön tahsisi yapıldı.

Buraya kadar güzel ancak, 5 bin dönüm alanın yaklaşık 2 bin 400 dönümü kamulaştırmayı bekliyor.

Bölgenin faaliyete geçebilmesi için kamulaştırmanın bir an önce yapılması elzem oldu.

Hedef bu yıl kamulaştırmayı tamamlayarak, alt yapı çalışmalarına başlamak. Fakat görünen o ki, çalışmalar devam etse de işler kaplumbağa hızıyla ilerliyor.

Her yatırımın gecikmesi ülkenin kaybettiği döviz demektir.

Yatırım yapılabilecek alanlar için kaynak oluşturup, sıkıntıları en aza indirmek ve bu yatırımları bir an önce yapmak gerekiyor.

Bunun için de büyümek isteyen işletmelerin önündeki en büyük engel olan yatırım yapılacak alanların daha düşük fiyatlı olması şart. En büyük beklenti de ucuz arsa tahsisi yönünde…

OSB’lerdeki çeşitli imtiyazlar, buralara yapılacak yatırımları daha da cazip hale getiriyor.

Şehrimizdeki OSB’lerde tekstil, gıda, madeni mutfak eşyası ve kuyumculuk sektörleri ön plana çıkıyor.

Kuyumculuk sektörü, Kuyumcu Kent ile şehirdeki tüm kuyumcuları bir alanda toplayarak, sektörün daha profesyonel bir şekilde çalışmasını sağlayacak ve yaklaşık 6 bin kişiye istihdam kapısı açacak.

Bu projeyle sektörün hak ettiği yere geleceğini umut ediyorum.

Bunun yanında, gıda ve madeni mutfak eşyaları sektörü ile ilgili de ihtisas OSB’lerle çalışmalar sürüyor.

Tabii buralarda da ucuz arsa tahsisi yapılarak, büyümek isteyen KOBİ’lere ve mevcut yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalı. 

Kahramanmaraş uzun yıllardır turizmi konuşuyor, fakat son 5 yıldır, konuşulanlar, hayata geçirilmeye başlandı.

Yani turizmde ivme kazanmaya başladı.

Bu süreçte, belediyeler tarafından hizmete açılan Dondurma Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Yedi Güzel Adam Müzesi, Mutfak Müzesi, Somut Olmayan Değerler Müzesi hizmete sunulurken, tarihi çarşıların, konakların restorasyonları büyük ölçüde tamamlanarak turizmin hizmetine açıldı.

Bunun yanı sıra Başkonuş Yaylası, termal turizmde Zeytin Ilıcası ve Döngele Mahallesi’nde yapılan Orkis Otel ve diğer termal tesislerin hizmete açılması ile turizmde çeşitliliği de yakalamış olduk.

Onikişubat Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Expo 2023’te şehrin turizmine ciddi katkılar sağlayacak.

En büyük ve en fazla turist çeken turizm yatırımı ise 2018 yılında, hayata geçirilen, kent merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 300 rakımlı Yedikuyular Kayak Merkezi oldu.

Kış sezonunda Merkez bölgeden ve çevre illerden özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Büyükşehir Belediyesi geçen yıl yaptığı çalışmalarla kayak merkezine giden yolda ciddi genişletme çalışmaları yaparak, ulaşımı daha da kolay hale getirdi.

Bunun yanında yetersiz olan otopark alanını genişleterek, araçları ile gelen misafirlerin daha rahat konaklamaları için ciddi çalışmalar yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, Yedikuyular Kayak Merkezi’nin sadece kış turizmi için değil, yılın 12 ayı turizme hizmet etmesi için de çeşitli çalışmalara imza atıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin yap-işlet devret modeliyle oluşturduğu proje hayata geçmeye başladı. Yaklaşık 21 bin metrekare alan üzerine kurulu tesisler için, yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırımla, 35 ailenin konaklayabileceği bungalov evlerin yapımını hızla tamamlandı. Bu sezon hizmet vermeye başlayacak.

Bunun yanı sıra, yapımına başlanan, Menzelet Barajı üzerinde bulunan Ali Kayası’na yapılacak olan cam teras, kafe, restoranla birlikte bölge kamp turizmine de hizmet verecek, Yedi Kuyular’dan sonraki en önemli cazibe merkezi olacak.

Dulkadiroğlu Belediyesinin yine aynı bölgede yaptığı Yalnız Ardıç Mesire alanı yaklaşık 400 dönüm üzerine kurulmakta, içerisinde 30 adet Bungalow ev, sosyal tesisler, Kamping alanında, Çadır kampı ve Motor karavan barındıracak. Tesis, günübirlik mesire alanı olarakta hizmet verecek. Turizme ciddi katkılar sağlaması bekleniyor.

Diyeceğim o ki Kahramanmaraş’ın değerleri çok büyük. Bu değerler hem kentimiz hem ülke ekonomimiz açısından tam anlamıyla değerlendirilmeli.

Olduğumuz yerde sayarsak bir yere varamayız, başarının bir varış noktası değil yolculuk olduğu düşüncesinden hareketle bu kentin daha güzel günlere ilerlemesi için herkese görev düşüyor. Bu görevleri herkesin yerine getirmesi bu vatana olan borcudur. Bunu herkes böyle bile…

Sağlıcakla kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu