Ekonomi

Onikişubat Belediyesi Cumhuriyetimizin 100. Yılına EXPO 2023 ile anlam kattı

Onikişubat Belediyesi daha önce birçok ülkenin başkentinin ev sahipliği yaptığı, olimpiyatlar ve FİFA’dan sonre en büyük üçüncü fuar olan EXPO’yu, 2023 yılında ilçesinde yaptığı Rekreasyon alanda gerçekleştirecek.

EXPO 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesi sebebiyle de ayrı bir anlam taşımaktadır ülkemiz için.

Hazırlıkları ve yapım aşaması hızla devam eden EXPO 2023 projesi için Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek katılımcı ülkelerle anlaşmalar imzalamaya başladı. Şimdiye kadar 24 ülkenin katılacağını bildirmesiyle, ülke temsilcileriyle protokol sözleşmeleri yapılıyor. Projenin gerçekleşeceği Rekreasyon alanda yaptığı programlarla ulusal basında sıkça yer alan Başkan Mahçiçek, tanıtım faaliyetlerine şimdiden başlamış durumda.

“Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla ve Bahçecilik alanında gerçekleşecek projede ülkeler bahçelerini kuracak ve kültürlerini tanıtacak. Yerli ve yabancı misafirleri 23 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında 785.000 m² alanda inşa edilen Rekreasyon Alanda 6 ay süreyle ağırlayacak olan Kahramanmaraş, alt ve üst yapıda da eksikleri gidererek şehir olarak EXPO’ya hazırlanıyor.

EXPO’lar yapıldıkları şehre marka değeri kazandırırken, reklam ve tanıtım anlamında dünya sahnesinde önemli bir yere sahip.  

Projenin Kahramanmaraş’a kazandırılmasında baş aktör olan Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek “bir hayalimiz vardı gerçek oldu” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

 “EXPO; kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında düzenlenen bir olimpiyattır. Yenilikçi paylaşımları, ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir. Tanıtım, turizm ve reklam değeri olarak sağladığı imkânlar dışında EXPO 2023’ün en büyük artısı, oluşturduğumuz bu yeni yaşam alanı ile senenin 365 günü devam edecek programlar, etkinlikler ve faaliyetlerle bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak olmasıdır”

“Kahramanmaraş, Turizm Koridorunda Yerini Alacak”

Nevşehir/Ürgüp-Göreme’den başlayıp Şanlıurfa/Halfeti’ye kadar uzanacak turizm koridoru içerisinde yer alması gereken, doğası ve güzellikleri ile saklı bir cennet olan Kahramanmaraş, EXPO 2023 ile hak ettiği değere kavuşacak.

EXPO 2023’de İlkler Yaşanacak

Türkiye’nin ilk ve tek 69.000 m² büyüklüğünde turkuaz rengiyle görsel güzelliğinin yanı sıra su sporlarının yapılabileceği Kristal Lagün ile birlikte, 2 konsept bir arada, yine dünyada ilk ve tek Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olacak. Rekreasyon Alan içerisinde Kahramanmaraş’ın yöresel el sanatları ve ustaları da Arasta Kültür Merkezi’nde yerini alacak. Ayrıca bu alan içerisinde; 284 adet hobi evi, kütüphane, kongre merkezi ve konferans salonu, kent müzesi, düğün salonları, nikâh sarayları, bitkisel heykeller, aquaparklar, tenis kortları, fitness kulüpleri, konser salonları, kafe ve restoranları gibi mekânlar yer alacak.

Sır Barajı Yeni Bir Silüet Kazanıyor

Başkan Mahçiçek, Sır Barajında yaptıkları projeyi şöyle özetledi.

“Baraj göletine yapılacak su tutucu sedde aksı ile su seviyesi her mevsim sabit tutularak görsel güzelliğinin yanı sıra ekolojik dengeye de katkı sağlanacaktır. Aynı zamanda bu aksta yapılacak Rubber Dam adı verilen sistem ile elektrik üretimi yapılacak.

EXPO 2023 projemiz sadece Onikişubat Belediyesi’nin değil tüm şehrimizin projesi. 2023 yılı Kahramanmaraş için bir milat olacak ve şehrimiz mutfağıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle, coğrafi işaretli ürünleriyle hak ettiği yere kavuşacak.”

 “Sen Değişirsen, Dünya Değişir” sloganıyla hizmet eden Onikişubat Belediyesi vatandaşını bilinçlendirerek sürdürülebilir projelerle, EXPO 2023 vizyon projesiyle tarihe büyük bir not düşüyor ve dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu