Ekonomi

Başkan Balcıoğlu Müjdeyi Verdi, Sanayi Bölgesi, OSB Statüsüne Kavuşuyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, partililerle birlikte Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Şahin Balcıoğlu’nu ziyaret etti. Ülke ve şehir ekonomisinin konuşulduğu ziyarette; KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, mevcut sanayi bölgesinin Organize Sanayi Bölgesi statüsüne kavuşarak Erkenez, Aksu ve Türkoğlu adında 3 tane yavru OSB’nin müjdesini verdi.

Kahramanmaraş’ta geçmişte yol ve elektrik hatlarına yakınlık amacıyla mevcut yerine kurulan ancak Organize Sanayi Bölgesi statüsüne sahip olmadığı için birçok problemi barındıran sanayi bölgesi için 18 yıllık mücadelede sona gelindiğini ifade etti. Balcıoğlu, “18 yıl önce Mehmet Balduk Odalar Birliği’ndeyken; bakanlarla sık görüştüğü dönemlerde, buradaki sanayi bölgesinin OSB statüsüne alınması için çok söyledi, çok mücadele etti. Ama bürokratik engellerden dolayı bir türlü olmadı. Geçtiğimiz Haziran ayında konuyu Ticaret Bakanına ilettik. Bakan da bunun bir yasa ile çözülebileceğini söyledi. Kahramanmaraş Milletvekillerimiz de sağ olsunlar bu konuda destek oldular. Yasa teklifi hazırlandı ve geçen hafta komisyondan geçti” dedi.

BBP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, partisinin MKYK Üyesi Bilal Odunkıran ve partililerle birlikte KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Kahramanmaraş ve ülke ekonomisinin ana gündemini oluşturduğu toplantıda Yardımcıoğlu, KMTSO’nun son dönemdeki çalışmalarını takdirle karşıladığını söyledi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Şahin Balcıoğlu, kendi döneminde çok başarılı çalışmalar ortaya koyduğunu dile getiren Yardımcıoğlu, “Siyasi partiler nasıl meydanda, sahada ise Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da bu şehrin ekonomisi için sürekli sahadaydı. Ticaret ve Sanayi Odası, bu dönem hakikaten bir siyasi parti gibi çalıştı. Bir oda gibi bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştı” değerlendirmelerinde bulundu.

“BU DÖNEMİN ISINMA TURLARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu’nun dönüşümlük başkanlık yoluyla koltuğa oturmasının pandeminin en sıkıntılı dönemine denk geldiğini ve bu süreçte bile çok başarılı çalışmalar ortaya koyduğunu belirten Yardımcıoğlu, şöyle konuştu: “Bir siyasetçi, halkın içine girme adına bir kıraathaneye, bir çay ocağına gidip orada vatandaşlarla sohbet edebilir veya bir sabah namazı çıkışında imamın koluna girip paça içebilir. Bu halkla kaynaşma adına çok güzel bir durum. Ama Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının da bir kahvede okey oynarken görülmekten başka bir takım işlerinin olması lazım. Çünkü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının görevi falanca kahvede okey oynamak değil. Bu noktada Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Şahin Balcıoğlu, kendi döneminde çok başarılı çalışmalar ortaya koydu. Siyasi partiler nasıl meydanda, sahada ise Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da bu şehrin ekonomisi için sürekli sahadaydı. Ticaret ve Sanayi Odası, bu dönem hakikaten bir siyasi parti gibi çalıştı. Bir oda gibi bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Şahin Balcıoğlu’nun, ihracatı artıracak hamlelerinin kent ekonomisine olumlu yansımalarını takdirle karşılıyorum. Eksiklikleri olabilir mi, daha iyi yapılabilir mi? İlla ki yapılabilir. Ben bu dönemin ısınma turları olduğunu düşünüyorum. Sonraki dönemde çok daha güzel olacağına inanıyorum.”

“HAYALİNİ KURDUĞUMUZ ORGANİZE SANAYİLERİN OLMASI BİZİM İÇİN GURUR VERİCİ”

Balcıoğlu ile görüşmesinde Kahramanmaraş’a 3 tane yavru organize sanayinin müjdesini aldıklarını aktaran Yardımcıoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Organize sanayinin adının önüne birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci diye rakamlar koymak bile bu şehrin gelişmişliği ve oluşturduğu algı bakımından çok güzel şeyler. Bir tane Küçük Sanayi Sitemiz vardı. Onu konuşur dururduk. Şimdi hayalini kurduğumuz organize sanayilerin olması bizim için gurur verici. Rabbim ileride siyasetçi olarak bizim önümüzü açarsa havaalanını daha kullanışlı hale getirirsek bu şehrin önünün açılmasına katkı sağlamış olacağız. Bu şehrin istihdamına katkı sağlamış olacağız. Bu şehrin futbol takımının büyümesine, güçlenmesini sağlayabilirsek bu şehrin tanınırlığını, bilinirliğini sağlamış olacağız. Biz siyasetçiler olarak bu şehir için çalışacağız. İş adamlarımız da yatırımcı, ihracatçı, istihdam oluşturan, kent ekonomisine yatırım yapanlar olarak bu şehir için çalışacak. Ben bu konuda, Kahramanmaraş’ın ekonomi, istihdam ve üretim açısından güçlü bir konuma gelmesi açısından var gücüyle çalıştıkları için ben Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Şahin Balcıoğlu’na teşekkür ediyor,  yönetimini ve bu amaca hizmet eden işadamlarımızı yürekten tebrik ediyorum.”

BALCIOĞLU: DAHA İYİ ŞEYLER YAPILABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM!

BBP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, Kahramanmaraşlı isimlerin siyasette önemli konumlara gelmelerini sevindirici bulduklarını ancak Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu gibi ekonomist yönü öne çıkan Kahramanmaraşlı isimlerin siyasette aktif rol almalarını daha da sevindirici bulduklarını ifade etti. Uzun yıllar yaptığı Meclis Başkanlığının ardından bir dönem ara verdiğini belirten Balcıoğlu, başkanlık adaylığı hususunda iş çevresinin yoğun talebi karşısında daha iyi şeyler yapmak amacıyla aday olduğunu kaydetti.

Balcıoğlu, şunları söyledi: “Ben odada, 17 yıl Meclis Başkanlığı yaptım. Bu süreçte yaptığım her şeyde meclisimden izin almışımdır, onların düşüncelerini sorup, görüşlerini almışımdır. Sonrasında ‘Yeter’ diye müsaade istedim. Biraz para kazanayım diye izin aldım. Bir dönem burada olmadım. Ama bu ikinci dönemde tekrar buraya gelmemle ilgili vebal yükleyen birçok dostum, arkadaşım, yakınım oldu. Ben gelmeyi istemedim. Çünkü 18 yıldır daha ömrümün olmadığını biliyorum, bunun farkındayım. Dolayısıyla 17 yıllık kendi rekorumu kırıp; 18 yıl daha başkan oldum, deme lüksüm yok. O zaman ben niye geldim buraya? Gelmeden önce yine meclisten müsaade istedim. Arkadaşlarımız Kemal Karaküçük, Serdar Zabun çalıştılar, iyi şeyler yaptılar ama sanki bir daha iyi şeyler yapılabilir diye düşünüyorum. Odada da bir rehavet var. Bu rehaveti dağıtmak lazım. Ben bunun için başkanlığa aday olacağım, dedim. Odanın seçimleri diğer seçimlere benzemeyen bir seçim. Zor bir seçim. Şimdi Belediye Başkanlığına yada muhtarlığa aday olursunuz. Bir sokakta kavganız vardır. O sokağa gitmezsiniz. Başka bir sokakta çok çalışıp o seçimi kazanırsınız. Oda seçiminde ise aynı meslekten insanlar, birbirlerini seçiyorlar. Bu çok zor bir şey.”

“ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ İHRACATI ARTIRMAKTI!”

Seçimde dönüşümlü Başkanlık yoluna gittiklerini ve başkanlığı devraldıklarında da ihracatı artırmayı öncelikli hedef olarak belirlediklerini vurgulayan Başkan Balcıoğlu, şöyle konuştu: “Başkanlığı devraldığımızda; Oda’da ‘Neler Yapabiliriz’i düşünüyoruz. Odada yapılacakların hiçbirisinin şahısla ilgili olmaması gerekiyor. Çünkü bizim 17 yıllık birikimimizde bu var. Başkanlığı devraldığımızda birçok hedefimiz vardı. Ama en öncelikli hedefimiz ihracatı artırmaktı. Neden ihracatı artırmak? Biz, yaptığımız hesaplarda yaptığımız incelemelerde bakıyoruz ki; biz, birbirimizle ticaret yaptığımızda para kazanıyoruz. Bu paralarla evimizi geçindirebiliyoruz. İşimizin devamını sağlayabiliyoruz. Ama yenileyemiyoruz, artıramıyoruz, çoğaltamıyoruz, bir şeyler yapamıyoruz, ekleyemiyoruz. Onun için bir yerden katkı lazım. Haramı da istemiyoruz. Helal katkı nasıl olur, dükkana giren para nasıl çoğalır? Bunun en kolay yolu ihracat. Yani yabancının parasının bizim çarşıdaki esnafımızın galesine girmesi lazım. Bunun da yolu bu! Çok basit hali şu: Kahramanmaraş’ta kayıtlı istihdam sayımız 168 bin küsur, 170 bin kişi. Bunun 70 bininin çarşıda esnafta olduğunu düşünürseniz, 100 bini ihracatçı firmalarda sanayide. Hepsinin asgari ücret aldığını varsayarsanız ki çok fazla ücret alanlar da var: her ay bu memlekete 3 bin lira çarpı 100 bin kişi. Her ay yağmur, çamur, fırtına demeden bu şehre 300 milyon lira para giriyor. Biz, bunu artıralım, istiyoruz. Allah muhafaza bu paranın bir ay kesildiğini düşünün. Nisan ayı bunlardan bir tanesi ihracatımızın yüzde 54 düştüğü bir dönem. Esnafın hali nasıldı? Kahramanmaraş’ın hali nasıldı? İnsanların hali nasıldı?”

“KAHRAMANMARAŞ’A İHRACAT DESTEK OFİSİ KURDUK”

Konuşmasında ihracatın kent ve ülke ekonomisindeki önemine dikkat çeken Balcıoğlu, Ticaret Bakanlığı’nın İhracat Hamlesi kapsamında 5 pilot ilden biri olan Kahramanmaraş’a İhracat Destek Ofisi’ni kurduklarını bildirdi. Burada ihracat ile tanışmamış veya bazı sebeplerle ihracatta başarısız olmuş firmalara ücretsiz danışmanlık hizmeti verildiğini ve bu firmaları ihracatçı firma pozisyonuna kavuşturduklarını kaydetti. KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, şöyle devam etti: “Ticaret Bakanlığı, ‘İhracat Hamlesi’ diye bir sistem geliştirdi. 81 ilde yapacaklardı; ama 5 pilot ilde uygulamaya karar verdiler. Kahramanmaraş da bunlardan biri oldu. Bu doğrultuda Kahramanmaraş’a İhracat Destek Ofisi kurduk. Bunun anlamı şu: Sizin gücünüz olmayabilir veya bu işe çok güvenmeye de bilirsiniz. Bizim ofisteki arkadaşlarımız sizin ücretsiz elmanınız. Firma ararlar, firma bulurlar, hangi siteden bulacağınız derler, pazarlığınızı ederler, fiyat teklifinde bulunurlar. Sizde yoksa sizin adınıza İngilizceye çevirirler. Bunları alır, götürür, tekrar size getirirler vs. Bunda iktidarın da çok faydası oldu. Bu konuda siyasilere teşekkür ediyoruz. Burada yapılan kıstas şu: ihracat yapma kalitesi ve kapasitesi olan firmalar, ihracat yapmamış ya da bir kez ihracat yapmış firmalar, bir kere ihracat yapmış ama bu işte başarılı olamamış firmaları buldular. Bunun kararını bize bıraksalardı, diğer firmalarımızı da buraya dâhil edecektik. Ama bu kararı bize bırakmadılar, kendileri yazdı. İnsanları buldular. Burada şu siteden müşteri bulun demiyorlar. Uzmanımız sizinle beraber çalışıyorlar. Sizinle beraber müşteri arıyorlar. Müşteriye hitap ediyor, yazı yazıyor. Kısacası firmalarımıza profesyonel danışmanlık hizmeti vererek bu firmalarımızı ihracatçı firma pozisyonuna taşıyorlar. Ve bizim bu güne kadar ki bütün ihracatımız aylık 85-90 milyon dolardı. Mart ayında aylık ihracatımız yaklaşık 114 milyon dolar oldu. Eylül ayında en yüksek seviyeye çıktı; 135,1 milyon dolar oldu. Bu rakamı yakaladığımızda yüzde 72 ihracatımız artmıştı. Demek ki çalışırsak bu olabiliyor diye biz bunun üstüne biraz daha gidiyoruz.”

“KAHRAMANMARAŞ’TA 3 TANE YAVRU OSB’MİZ OLDU!”

Kahramanmaraş’ta ciddi anlamda yatırım alanı problemi olduğuna dikkat çeken Balcıoğlu, mevcut sanayinin OSB statüsüne kavuşturularak kronikleşen sorunlardan kurtulmak için yaklaşık 18 yıldır mücadele verdiklerini ifade etti. Bu mücadelede artık sona gelindiğini aktaran Balcıoğlu, mevcut sanayi bölgesinin OSB statüsüne kavuşması için hazırlanan yasa teklifinin oy birliğiyle komisyondan geçtiği müjdesini verdi. Teklifin mecliste onaylanmasıyla Türkiye’de ilk yasayla kurulmuş OSB’ye Kahramanmaraş’ın sahip olacağının bilgisini paylaştı. KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, son olarak şunları kaydetti: “Bizim yatırım yeriyle ilgili sıkıntımız var. Bunu, her koşulda söylüyoruz. Yarın cebinizde paranız olsa ve bir yatırım yapacak olsanız Kahramanmaraş’ta maalesef yatırım yerimiz yok. Tabi bunu kimseyi suçlayarak söylemiyoruz, yasa böyle. Aşağı inseniz tarım arazisi diye yasak, yukarı çıksanız orman arazisi diye yasak. Ve siz yatırım yapamıyorsunuz. Elimizde olan yatırım bölgelerini de şu an istediğimiz gibi kullanamıyoruz. Mevcut sanayi, Kahramanmaraş’ta organize sanayi yokken yol kenarına kuruldu. Neden? Yol yoktu, elektrik yoktu. Yol belki yapılırdı ama elektriği götürmek sıkıntıydı. O yüzden sanayi kuruluşlar mecburen yol kenarlarına yapıldı. 18 yıl önce Mehmet Balduk Odalar Birliği’ndeyken; bakanlarla sık görüştüğü dönemlerde, buradaki sanayi bölgesinin OSB statüsüne alınması için çok söyledi, çok mücadele etti. Ama bürokratik engellerden dolayı bir türlü olmadı. Oda’nın, bakanın çok istemesine rağmen başaramadılar. Bürokrat, yasaya aykırı, dedi ve çıktı işin içinden. Yol gösteren kimse yok. Yalnızsınız bu yolda. O günden beri uğraşıyoruz. En son Haziran ayında bir toplantı oldu. Bakanın yanına gittik. Derdimizi anlattık. Bakan da bunun bir yasa ile çözülebileceğini söyledi. Kahramanmaraş Milletvekillerimiz de sağ olsunlar bu konuda destek oldular. Meclis kapanmadan önce son torba yasada çıkacaktı; ama başka yasa tekliflerinin daha önce çıkması gerektiği düşüncesiyle ertelenmiş. Geçen hafta da oy birliği ile komisyondan geçti. En son olarak meclisin tasdik etmesi gerekiyormuş bunu da bu günlerde bekliyoruz. Böylece 3 tane yavru Organize Sanayi Bölgemiz oldu. Birinin adı Erkenez, birinin adı Aksu, diğerinin adı da Türkoğlu oldu. Ve Türkiye’de ilk yasayla kurulmuş OSB’miz oldu.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu