Ekonomi

Besi OSB ile Elbistan ekonomisi büyüyecek

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kurulan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİOSB),ilçeye hem ekonomik hemde istihdam açısından büyük ivme kazandıracak.

60 bin büyükbaş hayvan kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Besi-Organize Sanayi Bölgelerinden biri olacak Elbistan Besi TDİOSB Projesi sayesinde ülkemizin et üretimine 30 bin ton katkı sağlanırken yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlaması ön görülüyor.

Elbistan Besi Organize Sanayi Bölgesi’de 20 adet 50 başlık, 70 adet 100 başlık, 70 adet 150 başlık, 100 adet 250 başlık ve 40 adet de 500 başlık olmak üzere 300 işletme yer alacak.

5 bin kişinin istihdam edilmesi planlanan Elbistan Besi Organize Sanayi Bölgesi’de kurulacak işletmelerin çatısı, güneş enerjisinden elektrik üretilmesine uygun şekilde dizayn edilecek. Ayrıca kurulacak biyogaz tesisi ile de hayvan atıklardan elektrik üretilecek.

60 bin hayvan kapasiteli olarak planlanan Elbistan Besi Organize Sanayi Bölgesi’de, yılda yaklaşık 120 bin hayvanın kesime hazır hale geleceği ve ortalama 30 bin ton karkas et üretiminin yapılması planlanıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Valiliği ve Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında Elbistan’a bağlı Doğan ve Evcihüyük Mahalleleri arasında kalan 4 bin dekarlık alanda Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulması için başlatılan çalışmalar, tüm hızıyla ilerliyor.

ELBİSTAN ET ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

Kahramanmaraş’ın Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Elbistan Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) projesine ilişkin 

“TDİOSB, Doğan Mahallesi’nde 2 bin 800 dönümlük alanda kurulacak ve toplam 60 bin büyükbaş hayvan kapasitesi bulunacak. Bu kapasite, birçok ilimizin hayvan varlığından bile yüksek bir rakam. Elbistan’da üretilen et ürünleri, sadece ülkemizin değil birçok ülkenin de ihtiyacını karşılayacak seviyeye ulaşacak.

TDİOSB’de 20 adet 50 başlık, 70 adet 100 başlık, 70 adet 150 başlık, 88 adet 250 başlık ve 39 adet de 500 başlık olmak üzere yaklaşık 300 işletme yer alacak. 500 başlık et kombina tesisi, biyogaz üretim tesisi, yem üretim fabrikası, deri ve sakatat ön işleme tesisi, et kombinasında oluşan boynuz, tırnak, paça ve kemiklerin bertarafı için rendering tesisi, idari binalar, sosyal ihtiyaçların karşılanması için cami, kafeterya, yemekhane, dinlenme salonu, dezenfeksiyon ünitesi, hayvan muayene ve sevk kontrol merkezi yer alacak.

Elbistan TDİOSB’nin işletmelerinde, yem fabrikası, biyogaz tesisi, atıksu arıtma tesisi, idari ve sosyal birimlerde, güvenlik gibi birimlerde yaklaşık 5 bin kişi istidam edilecek. 14 MW gücündeki biyogaz tesisinin yanı sıra işletmelerin çatısı da güneşten elektrik üretimine uygun olarak yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu