Ekonomi

BLC Grup, ar-ge ile gücüne güç katıyor

Temelleri 1986 yılında şehrin ilk örgü kumaş üretim fabrikası olan Moteks Modern Tekstil ile atılan ve bugün tekstil sektöründe dünyanın önde gelen markalarının tedarikçilerinden birisi olan BLC Grup, AR-GE çalışmalarıyla gücüne güç katıyor.

1996 yılında Çabasan Tekstil Boya ile tekstil sektöründeki entegrasyonu sağlamaya yönelik adımını atan BLC Grup,   daha sonra sektör çeşitliliğini artırmak ve katma değer yaratmak için 2011 yılında ÇBS Balcı Gıda şirketini,  2012 yılında ise Türkiye’de üretilen ilk kompozit ahşap üretim tesisini faaliyete geçirdi. 2018 yılında ise bölgenin en kapsamlı macera sporları parkı olan ExtremPark Kapıçam’ı açan BLC Grup, böylece 4 farklı sektörde 5 firma ve 300 çalışanı ile grup şirketine dönüştü.

BLC Group Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Balcıoğlu, tekstil sektöründe Dünya’nın önde gelen markalarının tedarikçilerinden biri olmanın gururunu yaşadıklarını beliretrek, “Hizmet ve kalite anlayışımızı her geçen gün geliştirmek ve daha iyiyi amaçlayarak bu pozisyona geldik. Bu aşamayla beraber her zaman düşünmemiz gereken sürdürülebilir üretim ve modern teknolojiyi gündemimize aldık. Son birkaç yıldır bu konularda çalışıyoruz” dedi.

ÇEVRECİ ÇALIŞMALAR

Aykut Balcıoğlu, bu süreçte şirketlerinin toplam karbon salınımını %50’den fazla azalttığına vurgu yaparak, “Atık suyumuzun %75’ini geri dönüştürüp tekrar üretimde kullanıyoruz. Bu sayede su tüketimimizi ciddi oranda düşürdük. Yeni üretim süreçleri ve modern teknoloji konusunda AR-GE birimimiz sürekli çalışıyor. Bu çalışmalarla %40 daha az kimyasal tüketimi sağladık. Yeni uygulamaya başladığımız yapay zeka üretim modülü ile verimliliği artırdık. Ayrıca diğer teknoloji yatırımlarımız ile sıfır hata hedefine ulaşmaya çok yakınız” bilgisini verdi.

Enerji ihtiyaçlarının büyük bir kısmını yenilenebilir enerji kaynakları ile sağladıklarına dikkati çeken Aykut Balcıoğlu, .”Baca ısı geri kazanım sistemi gibi bir çok sistemi de kullanarak daha az tüketim hedefine ulaşmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir tekstil üretimi konusunda ülkemizin önde gelen şirketlerinden birisi olduğumuzu aldığımız bir çok uluslararası belge ile de ispatlamış olduk” diye konuştu.

KONTROLLÜ ATMOSFER

Gıda sektöründe ise Türkiye’de çok az bulunan bir sistemle depolama yaptıklarını anlatan Aykut Balcıoğlu, “Kontrollü atmosfer diye bilinen bu sistemle normal soğuk hava depolarından daha uzun süreli ve daha taze tutacak çözümleri sunduk. Farklı rejimlerdeki odalarımızla bir çok farklı ürün grubuna hitap ediyoruz. Ayrıca burada ESHKİ markasıyla çok özel ve katkısız bir nar ekşisi üretiyoruz. Çok beğenilen ve talep edilen bir ürün oldu. İçerisinde nar suyu hariç herhangi bir katkı olmaması ve el yapımı, nar figürlü cam şişede satılması ürüne katma değer sağladı. Türkiye’de birçok noktada satışa sunulan bu ürünü artık günümüzün gerçeği olan e-ticaretle birleştirdik” dedi.

Kompozit ahşap üretiminde ise ürünün yeni ve bilinmiyor olmasına rağmen güzel bir ivme yakaladıklarını ifade eden Aykut Balcıoğlu, şöyle devam etti:

“Geri dönüştürülebilir olması, suya ve yanmaya dayanıklı olması, antibakteriyel özelliği olması ürünün bilinirliğini hızlı şekilde artırdı. Pluswood markasıyla artık ülkemizin önemli yat ve mobilya üreticilerine tedarik sağlıyoruz. Otomotiv sektörüne tedarik için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Son olarak 2018 yılında faaliyete geçen ama pandeminin en çok etkilediği faaliyet alanlarından birisi olan Extrem Park ise grup şirketlerimizin en yenisi. Türkiye’de olmayan oyunlarla şehrimize ve çevre illerden gelen misafirlerimize hizmet veriyoruz. Macera tutkunları için zipline, zipcoaster, dev salıncak, serbest düşüş, paintball, tırmanma duvarı ve macera ip parkuru oyunlarımız mevcut. Bu oyunlara yaşı uygun olmayan veya maceradan hoşlanmayan misafirlerimiz için ise 700 dönüm orman alanı içerisinde doğa ile içiçe etkinliklerimiz mevcut. Atlı safari, ATV safari, kafe, açık hava sineması, açık hava kahvaltısı, akülü araba parkuru bunlardan bazıları. Pandemi nedeniyle bir süre mecburen kapalı kaldık fakat şu an sosyal mesafeye engel olmayan aktivitelerimiz devam ediyor.”

TEKNOLOJİYE YATIRIMA DEVAM..

BLC Group olarak önümüzdeki süreçte teknoloji ve mevcut sektörlerdeki iyileştirme yatırımlarına devam edeceklerini belirten Aykut Balcıoğlu, “2021-2022 yılı için bu alanda 3 milyon Euro yatırım yapmayı öngörüyorduk ve bunun büyük bir kısmını da tamamladık.  Bu sayede 2022 yılı sonunda kapasitemizi ve istihdamımızı da artırmayı amaçlıyoruz. Bu şehirden ve ülkeden aldığını yine bu şehre ve ülkeye vermeyi kendine görev edinmiş bir kurum kültürüne sahibiz. Bu da bizi daha iyi ne yapabiliriz sorusuyla işe yaklaşan büyük bir aile yapısı haline getiriyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu