Ekonomi

Deprem bölgesinde sigortalı kayıp 100 milyar lira!

Kahramanmaraş’ta incelemeler yapan Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, deprem bölgesinde sigortalı hasarın 100 milyar lira olduğunu belirterek, “Bina tamamlama sigortasını yaygınlaştırmış olsaydık, bu kadar konut yıkılmazdı” dedi.

DEPREM bölgesinde toplam ekonomik kayıp 2 trilyon lira, sigortalı kayıp ise 100 milyar lira. Kahramanmaraş’ta incelemeler yapan Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ve Quick Sigorta Genel Müdürü Eyüp Özsoy, deprem bölgesindeki sigorta çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yaşar, ekonomik hasarın 2 trilyon lira olduğunu, sigortalılık oranının düşüklüğü nedeniyle sigortalı hasarın da 100 milyar lira olduğunu söyledi.

Yaşar, sigortalılık oranının yüksek olması halinde sigorta sektörünün 100 milyar değil 500 milyar lira hasarı karşılayabileceğini ifade ederek, “Deprem için sigorta şirketleri 76 milyar lira hasar karşılığı ayırdı. Bunun üzerini de DASK ödeyecek, 100 milyar liralık hasar rakamını konuşuyoruz. Şu anda sektörün 300 milyar liralık ödeme yapacak kapasitesi mevcut. Sonuçta bizler de riskimizi reasürans yoluyla devrediyoruz. 100 milyar liralık hasarın yüzde 90’ını reasürans şirketleri ödeyecek. Çünkü sigorta sektörü gerekli korumaları satın aldı” dedi.

Ahmet Yaşar, bina tamamlama sigortasının uzun süre önce uygulanmaya başlaması halinde depremde bugünkü yıkımların olmayacağına da değinerek, şunları söyledi:

“Hasarları ödüyoruz ama sigortacılığın bir de hasar önleyici tarafı var. Sigortacılar binayı; inşaat ve proje tekniği, zemin etüdü, depreme dayanıklılığı açısından tüm yönleriyle inceliyor, ona göre bina tamamlama sigortası yapılıp yapılmayacağına onay veriyor. Bu durumda da vatandaş korkmadan projeye girebilir ve güvenle konutlarda oturabilir. Bu konu yıllardır tartışılıyor. Bundan sonrasında yapı ve yapıda sigorta kavramı öncelikli konular olmalı. Mesela, deprem sonrası kentsel dönüşüm yeniden gündemde. Bizim bina tamamlama sigortası konusunda yasal eksiklikleri gidermemiz gerekiyor.”

Eyüp Özsoy, Quick Sigorta olarak deprem bölgesinde elektrik, su, inşaat gibi altyapı ve ağırlıklı işyeri zararlarından kaynaklı 550 milyon TL hasarları olduğunu söyledi. Hasar ödemelerine başlandığını, öncelikle ağır hasarlı işyerlerinin hasarlarını tazminat ettiklerini belirten Özsoy, “Şu anda avans olarak da ödemeler yapıyoruz. Mesela, bir fabrikanın tamamen yıkılması nedeniyle 1 milyon Euro hasarı tamamen ödedik” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu