Ekonomi

Döngel Turizm Seyahat Acentası Müdürü Parlak “Kahramanmaraşlı Kendi Şehrini Tanıyor Mu?”

Döngel Turizm Seyahat Acentası Müdürü Salman Parlak, pandemi sonrası turizm de patlama yaşandığını ifade ederek, “beklediğimizden daha yoğun bir sezon oldu. Üstelik buna yüksek enflasyon ve anormal fiyat artışları da herhangi bir olumsuz etki etmedi” dedi.

Parlak şu tespitlerde bulundu;

“Öncelikle pandemi sürecinin şehrimiz, ülkemiz ve dünya turizmini ciddi anlamda etkilediğini, 2 yılı aşkın bir süre boyunca hem kış, hem de yaz turizminin nerdeyse durma noktasına geldiğini belirtmek isterim.

Bu olumsuz sürecin kısmen bitip bütün yasakların tüm dünya ülkelerinde yavaş yavaş kalkmasından sonra özellikle bu yıl içerisinde iç turizm de tabiri caizse bir patlama oldu. Öyle ki tatil dönemlerinde yazlık yerlerdeki otellerde, yurt içi ve yurt dışı turlarında çoğu zaman yer bulunamadı. Buna paralel olarak özellikle hava taşımacılığı neredeyse altın çağını yaşadı.

Şehrimize gelip giden uçuşlarda çoğu zaman yer bulunamadı. İnsanlar doğal olarak 2 yılı aşkın bir süre kısıtlı hareket edebilme, sokağa çıkma yasakları, pandemi kısıtlamalarından dolayı her zaman olduğundan daha çok tatile çıkma ihtiyacı hissettiklerinde dolayı beklediğimizden daha yoğun bir sezon oldu. Üstelik buna yüksek enflasyon ve anormal fiyat artışları da herhangi bir olumsuz etki etmedi.

Şehrimiz açısından da geçmiş yıllara bakarak daha faydalı bir sezon geçirdiğimiz söylemek mümkün. Ben kış sezonunda kayak merkezimizin bu yıl ziyaretçi bakımından zirve yapacağını ön görüyorum. Yine kış sezonunda termal tesislerimizin maksimum doluluğa ulaşacağı kanaatindeyim. İnsanlar gerek kur artışları gerek yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı gibi engelleri görmek istemiyor.

Bizim öncelikle Gastronomi ve tarihi yerler noktasında reklama odaklanmamız lazım. Ayrıca bu alanlarda sunum yapabilecek gerekli donanıma sahip girişimcilerimiz fazlasıyla var.

Son 3 yıldır ekonominin dalgalı seyrinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Kahramanmaraş’ın burada ki avantajı ticari faaliyetlerin hızlı bir şekilde devam etmesi sonucu tekstil ve mutfak eşyası sektöründeki önemli yeri sayesinde şehir misafir ağırladı. Diğer sektör ve şehirlere kıyasla Kahramanmaraş’ta az da olsa bir hareketlilik oluştu. Bizim sorunumuz sanayiden ziyade turizm olmaması. Konaklamalı tur yok. Sanayici kesim geldiği için bu durum ekonominin gidişatıyla doğru orantılı olarak gelişiyor. Son aylarda gelenler sadece müşteri ziyaretine geliyorlar. Çünkü satış yapamıyorlar. Bu durumda ziyaretçiler ortalama bir alışveriş için 2 gün konaklamalı olarak geliyorlarsa yarım gün kalıyorlar yada konaklama yapmıyorlar.

SANAYİCİ ŞEHİR SANAYİCİ TOPLUM

Kahramanmaraş bir sanayi şehri. Bizlerde sanayici bir toplumuz. Turizm bir algı meselesidir. Kahramanmaraş’ın bilinci hedefi tekstil ve sanayi üzerine yoğunlaşmış durumda. Biz hedefimizi algımızı ne kadar turizm ve gastronomiye odaklarsak o kadar hazır oluruz. Komşularımıza kıyasla çok daha fazla hazırız. Öncelikle sistemde ağların değişmesi gerekiyor.

Nasıl pazarlarsınız? Bir şehri rehberle beraber gezdirmek farklı bir şeydir. Rehbersiz gezdirmek farklı bir şeydir. İkisi çok fark eder. Aynı şekilde şehrin neresinden başlayarak nereleri gezdirdiniz ve hangi araçları kullandınız? Bunlar çok önemli.

“KAHRAMANMARAŞLI KENDİ ŞEHRİNİ TANIYOR MU?”

Ben bu noktada Kahramanmaraş’ın yerel medyaya kamu spotu tanıtılması taraftarıyım. Eğitim sistemi de sorunlu. Genelden yerele doğru bir eğitim sistemi var. Aslında bunun yerelden genele doğru bir eğitim sistemi olması gerekiyor. Yani bizim gençlerimize Kahramanmaraş’ı gezdirmemiz gerekiyor. Ben halkımızın dönem dönem gezdirilmesi taraftarıyım. Kahramanmaraş’a gelen misafir ne yiyeceğini bilmezse nereleri gezeceğini bilmezse sadece şehir merkezinde ki görünen yerlerden yemek yiyerek çay kahve içip gidebilir. Turizm irtibat büroları daha aktif çalışmalı. Kahramanmaraş’ın genel marka değerine hizmet etmeli. Hala bu şehrin sosyal medya ağı yok. Olanların hepsi birbirinden kopuk. Genel reklam portföyüne göre çok daha uygun ve etkili olduğunu bilmemize rağmen hala bu konuda bir adım atmadık. Bu konunun acil bir şekilde çözülmesi gerekiyor.

“HERKES ELİNDE OLMAYANI PAZARLIYOR. BİZ OLANI PAZARLAYAMIYORUZ”

Herkes elinde olmayanı pazarlıyor. Biz olanı pazarlayamıyoruz. Burada vizyonsal bir sorun var. Biz her şeyimizi pazarlayabiliriz. Örneğin barajlarımızın etrafına çok güzel göl evleri yapılabilir.  Daha önce barajlarımızdan birinde teknemiz vardı. Gezinti amacıyla kullanılan bir tekneydi sonradan belediyeye geçti. Belediye tekrardan bu tekneye ruhsat vermedi. Neden? Barajı kirletiyormuş. Kahramanmaraş’ın çevresini ve tabiatını sanayi mi daha çok kirletiyor yoksa o tekne mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu