Ekonomi

Ekinox Enerji, güneşin doğduğu her yerde olma hedefiyle yoluna devam ediyor

Güneş Enerjisi sektöründe 5. yılını tamamlayan Ekinox Enerji, Güneş Enerji Santrali (GES) kurulumlarına hız kesmeden devam ediyor.

Kurulduğu günden beri Kahramanmaraş başta olmak üzere İzmir, Adana, Kayseri, Gaziantep, Adıyaman, Aksaray, Niğde, Yozgat, Kırşehir gibi ülkemizin farklı illerinde 100’ü aşkın proje gerçekleştiren Ekinox Enerji, bu yatırımlarını ülkemizin farklı illerine yayarak gerçekleştirmeye devam ediyor. Özellikle 2022 yılında GES kurulumlarını 2 katına çıkaran Ekinox Enerji, güneşin doğduğu her yerde olma hedefiyle istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Ekinox Enerji Genel Müdürü Murat AKSU ve Ekinox Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan GÜRBAK Ekinox Enerji’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetler ile enerji sektörünün durumu hakkında açıklamalarda bulundular.

“KALİTE VE GÜVENİ ÖN PLANDA TUTUYORUZ”

Ekinox Enerji Genel Müdürü Murat AKSU, Ekinox Enerji olarak kurulduğumuz günden itibaren kalite ve güveni ön planda tuttuklarını, bu doğrultuda sektör deneyimi olan tecrübeli kadrolarla çalıştıklarını ve her bir projeyi ayrı bir özen göstererek tamamladıklarını söyledi. Özellikle 2022 yılında artan enerji maliyetleri karşısında tüketicilerin kendi enerjisini kendi üretmesi konusunda önceki yıllara göre çok daha fazla talep olduğunu belirten Murat AKSU, şunları kaydetti; “2022 yılında artan talepler karşısında biz de Ekinox Enerji olarak kaliteden taviz vermeden bu talepleri karşılama anlamında kurulum ekibimizi artırdık ve müşterilerimize müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hızlı teslimatlar gerçekleştirdik. İnşallah bu çizgimizden sapmadan, kalite ve güven ilkesinden taviz vermeden GES kurulumlarımıza devam edeceğiz. Ekinox Enerji olarak güzel bir sloganımız var: “Güneşin Doğduğu Her Yerdeyiz”. Bu slogan bizim motivasyon kaynağımızı oluşturuyor. Enerjinin kıymetini biliyoruz ve GES kurulabilir neresi varsa orada GES kurmayı arzu ediyoruz.”

“İŞLETMELERİN ENERJİ MALİYETİNİ CİDDİ ANLAMDA DÜŞÜRÜYOR”

İmalat sanayisinde faaliyet gerçekleştiren işletmelerin en önemli giderleri arasında enerji kaleminin bulunduğuna işaret eden Aksu, kendi elektriğini üretecek şekilde GES kurulumu gerçekleştiren işletmelerin enerji maliyetlerini ciddi oranda düşürdüklerine vurgu yaptı. Aksu sözlerine şöyle devam etti; “Bu kapsamda gerçekleştirilen GES yatırımları ortalama 3 yıl gibi sürede kendini amorti ediyor. Kısacası 3 yıl boyunca ödeyeceği elektrik faturası tutarı kadar bir bütçe ile GES kurabilir. Tabi burada finansman maliyetlerini de dikkate almak lazım. Ancak, elektrik fiyatlarındaki yıllık artışın yıllık finansman maliyetlerinin çok üzerinde gerçekleştiğini dikkate aldığımızda bu açıdan bile oldukça avantajlı bir yatırım olduğunu görüyoruz. 3 yıllık amorti süresinden sonra ise tükettiği elektriğin bedeli kadar bir tutar artık bu işletmenin cebinde kalacak ve ciddi gelir avantajı sağlayacak.”

created by dji camera

“ÜLKE OLARAK GES YATIRIMLARINI DAHA ÇOK ARTIRMAMIZ GEREKİYOR”

Ekinox Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan GÜRBAK ise, enerji maliyetlerinin hem ulusal hem de küresel bazda oldukça yüksek rakamlara ulaştığı bugünlerde artık yerli ve milli enerji kaynakların her birinin çok stratejik noktalara geldiğini, enerjide dolayısıyla ekonomik anlamda tam bir bağımsızlıktan bahsedebilmek için başta güneş olmak üzere rüzgâr, hidrolik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan sonuna kadar faydalanmamız gerektiğini belirtti. Ülkemizin fosil enerji kaynakları bakımından dezavantajlı bir konuma sahip olmasına rağmen güneş enerjisi yönünden ise oldukça avantajlı bir konuma sahip olduğunu ve bu avantajı GES kurulumları ile ekonomimize ciddi katkı yapacak noktalara getirmemiz gerektiğini söyleyen Alparslan GÜRBAK sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemizde tüketilen enerjinin maalesef yarısı doğalgaz, ithal kömür, fuel-oil gibi ithal enerji kaynaklarından, yarısı ise hidrolik, yerli kömür, rüzgar, güneş gibi yerli kaynaklardan karşılanmaktadır. Yerli kaynaklar içinde güneşten üretilen enerji miktarı ise şuan itibariyle % 5 seviyelerinde. Bu oran güneşlenme süresi ülkemizden çok daha düşük olan bazı Avrupa ülkelerinde çok daha yüksek durumda. Bu da bizlere güneş enerjisi konusunda oldukça daha çok yolumuz olduğunu gösteriyor. İnşallah hep birlikte bu yolda ilerlemeye ve sonsuz enerji kaynağı olan güneşten faydalanmaya devam edeceğiz.”

created by dji camera

“FOSİL YAKITLARA OLAN BAĞIMLILIK MİNİMUM SEVİYEYE ÇEKİLMELİ”

Özellikle son yıllarda birçok ülkenin başta kömür olmak üzere fosil yakıtlardan çıkış stratejileri ortaya koyduğunu ve dünya çapında temiz enerji dönüşümün giderek daha da yaygın hale geldiğine işaret eden Gürbak, şunları söyledi: “Fosil yakıtlardan uzaklaşıldıkça ya da yenilenebilir enerji kaynaklarına eğilim arttıkça, sera gazı emisyonunun azaldığı tüm çevrelerce kabul görmektedir. Türkiye olarak bizde Paris İklim Anlatmasını imzalayarak bu konuda bir adım attık. Dünya yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yolunda hızla ilerliyor. Firmalar, bir an önce yeşil enerjiye geçerek buna katkı vermelidir. Ülke olarak, elektrik üretiminde başta doğalgaz olmak üzere fosil yakıtlara olan bağlılığımızı minimum seviyeye getirmemiz gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu