Ekonomi

Filikler tarhana 1000 yıllık lezzeti geçmişten geleceğe taşıyor

Dulkadir Beyliğinden beri yapıldığı bilinen, Kahramanmaraş tarhanası markasının güçlü temsilcilerinden Filikler firması ikinci kuşağın işbaşına geçmesi ile büyümeye ve güçlenmeye devam ediyor.

Hukuk eğitimi alan, ardından firmanın tüm departmanlarda çalıştıktan sonra firmanın başına geçen yeni nesil yönetici Akif Kökenez, sahip olduğu vizyonla şirketin gelecekte daha da güçlü olmasının temellerini atıyor.

LEZZET HARİKASI

Akif Kökenez, güçlü temeller üzerinde kurulan firmanın yöneticisi olarak, lezzet harikası Kahramanmaraş tarhanası markasına sahip çıkmayı yaşadıkları topraklara borçları olarak gördüklerini söyledi.

PAZAR PAYI YÜKSEK

Maraş tarhanasının kendine has lezzeti ile diğer yörelerinde üretilen tarhanalardan farklı olduğunu vurgulayan Akif Kökenez, “Hatta birçok lezzet tutkununa göre şehrin Dünya gastronomi atlasına armağanı olacak derecede eşsiz bir ürün. Tamamen doğal ve probiyotik olması, son derece besleyici olması, uzun raf ömrü ve neredeyse her öğünde tüketilebilmesi nedeniyle pazar payı da hayli yüksek” dedi.

TESCİLLİ

Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nın girişimi ile coğrafi tescili alınan Maraş tarhanasının nisandan ekim ayına kadar üretildiğini anlatan Akif Kökenez, üretimdeki en önemli olmazsa olmazlarının yüksek oranda hijyen koşullar olduğunu bildirdi.

Kökenez, “Gıda ürünü ürettiğimiz için üretim altyapımız tamamen hijyen koşullar üzerine dizayn edilmiştir. Markalaşmaya yatırım yapıyor ve Maraş tarhanasının aslına uygun olarak üretilip, geleneksel lezzetinin korunmasına çaba sarf ediyoruz” dedi.

Maraş tarhanasının adeta lokomotif firması olmayı başaran ve çeyrek asırdır adı kalite ile anılan Filikler firması olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini anlatan Akif Kökenez, şunları kaydetti:

‘Biz sadece bir ürüne değil, 1000 yıllık bir hikayaye sahip çıkmaya çalışıyoruz. Maraş için, Maraşlı için bir aşktır tarhana. Şimdi bu aşkı dünyaya taşımak istiyoruz. Bu minvalde, bir iş ve iletişim planı hazırldık. Farkettik ki, ürünümüz tanıtıldıkça ve tattırıldıkça insanlığın kalbine girebiliyor. İşte bu yüzden, şehrin adeta tanıtım elçisi gibi tarhanamızı her platformda anlatıp, tanıtmaya davem edeceğiz.

TANITIM VE PAZARLAMA ATAĞI

Hem gelenekel pazarlamada, hem de online pazarlamada ciddi aksiyon aldığımızı ve bütçemizin ana kalemi tanıtım ve pazarlamanın oluşturduğunu belirtmek isterim.

Bu konu Filikler’in misyonu olmaktan çıktı. Şehrin değerini kitlelerle buluşturacağız.

Bunu yaparken de ürünün ruhuna sadık kalacağız. Nedir bu ruh? Geleneksel üretimdir, doğallıktır. Maraş tarhanasında sadece yoğurt, dövme ve kekik olur. Sadece güneşte kurur. Bunlar varsa, adı Maraş tarhanasıdır.”

Akif Kökenez, Filikler olarak, İngiltere’den Almanya’ya dünyanın birçok coğrafyasına ihracat yaptıklarını, müşterilerinin kendilerini öncelikle hijyen koşullar ve doğal tattan dolayı tercih ettiğini kaydetti.

Kökenez, oldukça besleyici olan Maraş tarhanasının çocuklardan yetişkinlere her yaş grubu için sağlıklı bir ürün olduğunu ifade ederek, bunun hem büyük bir sorumluluk hem de şirketleri için gurur kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu