Ekonomi

Gökhan Büyükdereli; “Tüm dünyayı Kahramanmaraş’a davet ediyoruz”

Otel Germanıcıa Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Büyükdereli, Kahramanmaraş’a tüm dünyayı davet ederek yemek kültüründen doğal güzelliklerine gelişmiş sanayisi ve ticareti ile turizme hazır olduğunu vurguladı.

Kahramanmaraş’ı kültür, tabiat, gastronomi, sanayi ve ticaret alanlarından adeta bir hazine olarak niteleyen Otel Germanıcıa Yk Üyesi Ve Genel Müdürü, Kültür Turizm Otelciler Ve Gastronomi Derneği Başkanı Gökhan Büyükdereli, “Şehrimizin tüm güzelliklerini paylaşmaya hazırız” tüm dünyayı şehri gezmeye davet etti.

Büyükdereli konuyla ilgili şunları söyledi;

“Şehrimizin tarihten gelen kültürü ve coğrafi şansı ile turizm konusunda kendini her geçen gün daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkarmakta. Kültürü, tabiatı, ticareti, gastronomisi, gastroteknolojisi, altın işlemesi tekstili ile şehrimiz adeta bir hazine. Öncelikle tekstil ve çelik endüstrisindeki payının belli bir seviyeye gelmesi ve belli doyuma ulaşması şehrimizin diğer var olan dinamiklerine olan talebi artırıyor. Son yıllarda yapılan turizm yatırımları özel ve kamu yatırım çabaları öncelikli olarak dikkati çekerek farkındalık oluşmasını sağladı.

Kahramanmaraş’ta kalite her yerde kendini gösteriyor. Bugün birçok şehirde gastronomiden söz edilirken şehrimizde bu konu tamamlayıcı unsurlarla ortaya çıkmaktadır.

Bugün maraş işi (sim sırma) ile bir sofra kurduğunuzda dekor zemini üzerine güzelim maraş bakırlarını sunum amaçlı kullandığımızda, en son lezzet kalitesiyle tamamen görsel ve lezzetsel şölene dönüştürdüğümüz bu sofralar bile şehrimizin tarihten gelen el becerisi kalitesini misafir kültürünü oluşturmaktadır. Tabiatın bize sunmuş olduğu fırsatlarla vizyonlu insan ve yöneticilerle şehrine güvenle bakan anlatan öven ve çabalayan bir hemşerilik anlayışıyla çok daha iyi yerlere geleceğinden eminim.

Kahramanmaraş yedikuyular kayak merkezi, başkonuş yaylası, yavşan yaylası, kanlı bögeti, tekir, ılıcaları, yeşil gözü, döngel mağaraları, savruk şelalesi, andırın asma köprüsü gibi birçok tabiat alanları ile görülmesi gezilmesi gereken ender illerden birisidir.

Bugün ilçemiz Afşin’de bulunan Eshab-ı Kehf, tarihten bugüne bilimsel çalışmalar sonucu ve halkta kullanılan isimler ve verilerle gerçekliği kesinleşen UNESCO yedek listesine girmiş inanç turizmi noktasında yerini almıştır. Sadece Eshab-ı Kehf değil lavanta bahçeleri ve parkları mesire alanları ile zenginleştirerek en önemli yerini almıştır.”

ŞEHRİMİZ TURİZME HAZIR

Yerel yönetimlerin şehri kalkındırmak ve turizmi geliştirmek için yapması gereken başlıca hizmetleri sıralayan Büyükdereli, ulaşım vurgusu yaptı.

“Eshab-ı kehf, Andırın asmalı köprü, Elbistan merkez, Türkoğlu değirmen ve parkları okçuluk ve binicilik merkezi gibi alanlarda şehir içine ücretsiz servisler koyarak gezi turları başlatılabilir.

Şehir merkezinde şatıllarla yine Germanicia antik kenti gezisi ve rehberlik hizmetleriyle canlandırılabilir.

Mutfak sanatları atölyesi kurarak canlı ve hareketli şekilde şehrimizin kültürü gelecek taşınabilir.

Eksiklerimiz mutlaka var ama şehrimiz komşu tüm şehirlerden daha çok turizme hazır. Biz tüm dünyayı Kahramanmaraş’a bekliyoruz. Şehrimizin tüm güzelliklerini paylaşmaya hazırız.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu