Ekonomi

Hisarmak gözünü Afrika pazarına çevirdi

Dünya ekonomisinin küreselleşmesiyle birlikte artık pazar kavramının da küresel boyuta ulaştığı günümüzde Kahramanmaraş’ta kurulu bulunan Hisarmak Makine, “Her Pazar potansiyel Pazar” görüşünden hareketle bu kez gözünü Afrika pazarına çevirdi.

Kahramanmaraş’ta, 2015 yılında, duayen iş insanı Yusuf Akarca’nın himayesinde Gaffar Akarca ve Mustafa Topal tarafından kurulan Hisarmak Makine, yaklaşık 10 ülkeye yaptığı ihracat halkasına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Buhar Kazanları, Buhar Jeneratörleri, Akışkan Yataklı Yakma Sistemleri, Kızgın Yağ Kazanları, Sıcak Su Kazanları, Baca ve Filtre Sistemleri, Su Yumuşatma Sistemleri, Yardımcı Ekipmanlar ve Özel Tank” İmalatlarında, kalite ve fiyat avantajıyla dış pazarlarda boy gösteren Hisarmak Makine Kurucu Ortağı ve Şirket Müdürü Mustafa Topal, kısa, orta ve uzun vadedeki hedeflerini belirleyerek, yollarına devam ettiklerini söyledi.

Pazarda tutunmanın en önemli ilkesinin kalite ve fiyat avantajı olduğunu ifade eden Mustafa Topal, kendi sektörlerinde şu anda lider ülkelerin başında Almanya geldiğini, onu Çin ve Hindistan’ın takip ettiğini, İtalya, Finlandiye, Polonya ve Rusya’nın da sektörlerindeki etkin ülkeler olduğunu belirtti.

Topal, Almanya’nın imalattan çok projelere odaklandığını,  imalat konusunda Hindistan ve Çin’in ön plana çıktığını ancak, Çin’e karşı olan kalite güvensizliğinin ve iletişim sorununun gözlerin Türkiye’ye çevrilmesini sağladığını ifade etti. 

Kalite ve fiyatın yanı sıra pazarda yer edinmek için AR – GE çalışmalarını sürdürdüklerini, iç ve dış fuarlarda “Made in Turkey” yazılı makinelerin sayısını arttırmak gerektiğini belirten Mustafa Topal,  “Biz hiçbir fuarı kaçırmıyoruz. Pandemi nedeniyle 4 fuar iptal edildi ancak, bu virüsün hız kesmesinin ardından fuarlarda yeniden boy göstereceğiz” dedi.

2015 yılında 4 çalışan ile çıktıkları bu yolda şu anda 10’u mühendis olmak üzere toplam 50 çalışan ile ülke ekonomisine değer katma çabasında olduklarını ifade eden Mustafa Topal, Özbekistan Kazakistan, Lübnan, Suudi Ardabistan ve  Mısır başta olmak üzere 10 ülkeye ürünlerini ihracat ettiklerini ancak, Afrika pazarına da girmek için çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

SEKTÖRDE 70 FİRMA VAR

Türkiye’de sektörlerinde 70 civarında firmanın faaliyet gösterdiğinin ancak, 10 ya da 15 kadar üst segment firma bulunduğunun altını çizen Mustafa Topal, bu firmaların yıllık toplam ihracatının ise 2 milyar dolar civarında olduğu bilgisini verdi.

Hisarmak olarak yıllık ihracatlarının ise 2 – 3 milyon dolar kadar olduğunu vurgulayan Mustafa Topal, bunu yeterli bulmadıklarını, bu nedenle pazarlama faaliyetlerine ağırlık verdiklerini, pazarlamanın da her türlü enstrümanlarını kullanmaya başladıklarını  kaydetti.

Özbekistan ve Kazakistan gibi ülkelerde temsilcilerinin olduğunu, Ankara ve İstanbul’da ofis açtıklarını, sürekli seyahatlerle pazarlama faaliyetlerinde bulunduklarını anlatan Mustafa Topal, “Yeniliğe açık bir firmayız.  Bu kapsamda sektörümüzdeki tüm yenilikleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Mustafa Toprak, Türkiye’nin coğrafi konumunun da önemli bir avantaj olduğunu belirterek, “Türkiye imalatta çok iyi ve Avrupa üretimi kalitesinde iş çıkıyor. Bu nedenle Avrupa ülkeleri Çin ve Hindistan’dan çok Türkiye’ye yöneliyor. İhracatı artıracak bir takım projeler hayata geçerse bu sektörde dünyada en çok satanlar arasında en başlarda yer alabiliriz”’ diye konuştu.

Mustafa Topal, üst sınıf danışmanlık hizmetleri, yurt içi ve yurt dışındaki çözüm ortakları ve işbirlikleriyle  kendilerini sürekli geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu