Kültür-Sanat

II. Ulusal Afşin Fotokampı’nın Tarihi Belli Oldu

Afşin’de geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ses getiren fotokamp etkinliğinin ikincisi düzenlenecek. Afşin Belediyesinin ana sponsorluğunda fotoğraf sanatçısı Mustafa Ertekin koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek fotokamp etkinliği 30 Mayıs- 5 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl dolu dolu geçecek organizasyona ev sahipliği yapacaklarını belirten Afşin Ulusal Fotokamp Koordinatörü Mustafa Ertekin, “ Afşin doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle görülmeyi, tanınmayı hak eden bir bölgedir. Ülkenin her fotoğrafçısına, doğaseverine katacağı değerleri vardır. Fotokamp bir yandan bu değerleri dışardan gelen katılımcısına sunmayı hedeflerken, diğer yandan Afşinlinin de kendi değerlerinin farkındalığına vesile olmayı amaçlamaktadır.

Böylece kültürel ve doğal güzelliklerine sahip çıkma amaçlandığı gibi, bölge turizmine de altyapı oluşturulması hedeflenmekte. Fotokamp bir yanıyla bölgenin her tür değerinin görsel hafıza oluşturmasına katkı verirken aynı zamanda ülke fotoğrafçılarının tanışması, kaynaşması ve paylaşması için de ortam sağlar.” Diye konuştu.

Fotoğraf etkinlikleri hakkında bilgi veren Ertekin, şu ifadelere yer verdi:

“1-İlçe turizm potansiyeli taşıyan tarih, kültür ve doğa olarak  10 bölgeye ayrılacak, ülkede kendi alanlarında uzmanlıklara sahip 10 fotoğraf sanatçısı liderliğinde seçilen bölgelere iki gün boyunca fotoğraf çekimine çıkılacak ve çekilen fotoğraflar hoca eşliğinde değerlendirilip seçilerek sponsorun kullanımı için bir fotoğraf havuzu oluşturulacak.

2-I.Afşin Ulusal Fotokampı çerçevesinde çekilen fotoğraflardan şehir içinde iki sergi açılacak. (Doğa: Aşağı Cami önündeki parkta- Portreler: Şadırvanda)

3-Yine I. Afşin Ulusal Fotokampı çerçevesinde çekilen fotoğraflar üç temaya ayrılarak fotoğraf sunumları gerçekleştirilecek. (Açık havada veya Kültür Merkezinde)

4-Yöre Fotoğraf sanatçısı Yasin Mortaş’ın bölge dağlarında çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de Türkiye’den gelen fotoğrafçılar için fotokamp alanında yapılacak.

5-ENFOD (Engelsiz Fotoğraf Derneği) ile işbirliği halinde 10-15 engelli çocuğumuza uygulamalı fotoğraf dersi verilecek. Çıkan sonuçlar ilçe içinde sergiye dönüştürülecek.     Etkinlikler aracılığıyla halk fotokampın içine çekilecek.

“Bisiklet Turu Düzenlenecek”

Bir gönüllü bisikletli ordusuyla Tanır Ayrandede’den başlayarak Hurman Çayı kenarındaki köyleri kapsayacak şekilde Hurman Çayı’nın Ceyhan Nehri adını aldığı Yazıdere Köyü’ne kadar bir bisiklet turu gerçekleştirilecek.”


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu