Ekonomi

İstiklal Üniversitesi yeni bölümleriyle güçlendi

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi bünyesinde açılan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, 2021-2022 akademik yılından itibaren öğrenci alımına başlıyor.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) yeni bölüm ve programlarına öğrenci kabulüne başlıyor. Geçen yıl, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesindeki İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü ile ilk lisans öğrencilerini alan KİÜ, bu yıl da lisans düzeyinde 3 yeni bölümde öğrenci alacak.

YÖK Başkanlığı tarafından 60 kontenjan verilen İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü, 80 kontenjan verilen Türkoğlu İslami İlimler Fakültesi İlahiyat (Arapça) Bölümü ve 40 kontenjan verilen Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesindeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ilk öğrencilerine kapılarını açıyor.

Diğer yandan Elbistan ve Türkoğlu’nda bulunan Meslek Yüksekokullarında açılan programlara da öğrenci kabul edilecek. Buna göre Elbistan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Eczane Hizmetleri ve Optisyenlik Programları’na 40’ar, Elbistan Meslek Yüksekokulu İkinci Öğretim Elektrik Bölümü 40, Türkoğlu Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi ve Sosyal Hizmetler Programlarına 40’ar, Bitki Koruma, Özel Güvenlik ve Koruma, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programlarına 30’ar, Lojistik Programına ise 45 öğrenci alınacak.

KİÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bölüm ve programları açarken hem kentin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını, hem de mezunların kısa sürede istihdama katılmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Bu bağlamda açılan tüm bölümlerin Kahramanmaraş’a katkı sağlayacağını belirten Özgül, özellikle Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün de zengin Maraş mutfak kültürünün öğrenilmesi ve tanıtılmasına büyük fayda sağlayacağını kaydetti. Özgül, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere artık yeme-içme kültürü ile ilgili alanlarda eğitimde ciddi bir kurumsallaşma var. Birçok üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü var ve bu bölümler büyük ilgi görüyor. Çünkü bölüm mezunları, çok kısa sürede farklı iş kollarında istihdama katılabiliyor. Dolayısıyla Kahramanmaraş’ın da zengin mutfak kültürünü göz önüne aldığımızda Gastronomi Bölümünün kentimiz için önemli bir ihtiyaç olduğunu düşündük. İnşallah bu bölümde hem dünya mutfağının, hem de Maraş’ımızın mutfak kültürü harmanlanacak ve bu bölümü tercih eden çocuklarımıza öğretilecek.”

Bölümün açılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını dile getiren Rektör Özgül, “Öncelikle akademik kadromuzu oluşturduk. YÖK Başkanlığımız da gelecek yıldan itibaren bizlere 40 öğrenci kontenjanı verdi. Şimdi öğrencilerimizin eğitim görecekleri alanların hazırlanmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2021-2022 akademik yılından itibaren öğrencilerimiz burada hem teorik hem de pratik eğitimlerini almaya başlayacaklar. Burada özellikle belirtmek istediğim bir diğer husus da, bildiğiniz gibi Kahramanmaraş 2023 yılında Expo’ya ev sahipliği yapacak. Bu fuarın önemli alt dallarından biri de şüphesiz gastronomi. Bu nedenle, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü bu yıldan itibaren açıyor oluşumuz da gerçekten önemli bir şans. Bu vesileyle bölümümüzün, üniversitemiz ve Kahramanmaraş’ımız için hayırlı olmasını diliyorum. İstiklal Üniversitesi olarak, öğrencilerimizin mezun olur olmaz istihdama katıldığı ve onlara daha güzel bir gelecek sunacak, bölüm ve programlar açmaya, devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu