Politika

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Karacasu Kampüsünde Çalışmalar Başladı

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, 2022 YKS yerleştirmelerinde, tüm bölüm ve programlarında tam doluluk oranına ulaştı.

Türkiye’nin en yeni yükseköğretim kurumlarından biri olan Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) 2022 YKS yerleştirmelerinde 3 fakülte ve 3 meslek yüksekokulundaki bölüm ve programlarında tam doluluk oranına ulaştı.

KİÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın ihtiyaç duyduğu alanlarda bölüm ve programlar açarak, eğitimli ve mezun olduklarında kısa sürede istihdama katılacak nesiller yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bu bağlamda çalışmalar sürdürdüklerini kaydeden Prof. Dr. Özgül, şöyle konuştu:

“Üniversitemiz bünyesinde açılan tüm bölümler, gerçekten gençlerimizi başarılı bir iş hayatına hazırlayacak alanlar. Biz bu bölümleri açarken, gerek YÖK’le, gerekse de iş dünyamızla diyaloglar kuruyor ve en doğru adımları atmaya gayret ediyoruz. Çünkü biz işsiz mezunlar yaratmak yerine, gençlerimizin okullarını bitirir, bitirmez çalışma hayatına katılmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Örneğin İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü. Bu bölüm için en iyi altyapıyı kurmaya çalıştık. Çok iyi hocalarımız var. Burada gençlerimiz dil eğitimlerini en iyi şekilde almaktalar. Mütercim-Tercümanlık gibi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi çatısı altındaki Psikoloji Bölümü de en gözde lisans bölümlerinden bir tanesi. Buradan mezun olan öğrencilerimiz de mezun olur olmaz, çalışma hayatına katılabilecekler.”

GELECEĞİN ŞEF ADAYLARI GASTRONOMİ BÖLÜMÜ’NDE YETİŞİYOR

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün de son yılların ilgi gören alanlarından birisi olduğunu kaydeden, Özgül, öğrencilerin hem ülke hem de dünya mutfağını yakından tanıyarak, geleceğin şef adayları olduğunu söyledi. Özgül, şöyle devam etti:

“Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi çatısı altındaki Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü de, gençlerin her geçen gün ilgi gösterdiği ve tercih ettiği bir bölüm haline geldi. Biz de bu bölüm için gerekli alt yapıyı oluşturuyoruz ve öğrencilerimiz için çok iyi bir mutfak kuruyoruz. Burada hem dünya mutfağını, hem Türk mutfağını, hem de özelde Maraş mutfak kültürünü yakından tanıyacaklar ve bu zenginliklere kendi yeteneklerini de ekleme fırsatına sahip olacaklar. Yani geleceğin şef adayları burada yetişecek.”

Lisans bölümleri gibi KİÜ bünyesindeki 3 Meslek Yüksekokulu’ndaki önlisans programlarının da tam tam kontenjanla dolduğuna dikkat çeken Özgül, Meslek Yüksekokullarının da önemine vurgu yaptı. Özgül, “Üniversitemiz bünyesindeki, Elbistan Meslek Yüksekokulu, Elbistan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Türkoğlu Meslek Yüksekokulu’ndaki tüm programlarımız doldu. Bu okullarda toplam 15 programımız bulunuyor. Bu programlar, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştiren yerler. Buradan mezun olan öğrencilerimiz de eğitim hayatlarını tamamladıklarında kısa sürede istihdama katılacaklardır” diye konuştu.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNİ AÇMA İZNİNİ ALDIK

Yeni fakülte kurulması ve yeni bölümler açılması hakkında da bilgiler veren Özgül, Yazılım Mühendisliği Bölümü’nü açmak için YÖK’ten izin alındığını vurguladı. Özgül, şöyle konuştu:

“Biz öncelikli olarak üniversitemize bir tıp fakültesi kazandırmak istiyorduk. Ancak şu aşamada bu mümkün olmadı. Fakat Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü için hazırlıklarımız tamam. Gelecek yıldan itibaren bu bölümlerin de aktif hale geleceğine ve öğrenci alacağına inanıyorum. Diğer yandan Yazılım Mühendisliği Bölümü’nün açılması için de YÖK’ten izin aldık. Bu bölümün de üniversitemiz ve kentimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

KARACASU KAMPÜSÜNDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi için Karacasu Kampüsü’nün tahsis edildiğini anımsatan Özgül, buradaki çalışmalara da başlanıldığını dile getirdi. Özgül, “Öncelikli olarak, bazı bölümlerimizi Karacasu’daki hali hazırda bulunan ve kullanılabilecek yerlere taşıyacağız. Diğer yandan rektörlük binasının yapılması için de çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl içerisinde temel atmayı amaçlıyoruz. Karacasu Kampüsü’nün de üniversitemiz ve Kahramanmaraş için hayırlı olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yeni akademik yılın ülkemiz, kentimiz, akademisyen ve öğrencilerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu