Ekonomi

Kahramanmaraş Teknokent Çıtayı Yükseltiyor

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş., bölgenin teknoloji odaklı gelişimine önemli katkı sunuyor.

Teknokent, bünyesinde bulundurduğu Teknoloji Transfer Ofisi ve inkübasyon Merkezleriyle gerek ulusal, gerekse de uluslararası alanlarda gerçekleştirdiği faaliyetlerle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Halihazırda 102 dönüm alana sahip olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 48 firma ve iki yüzü aşan nitelikli Ar-Ge personelinin istihdamı için gerekli altyapıyı sağlıyor.

MUAFİYETLER 2023’E KADAR SÜRECEK

Firmalar, 2023 yılına kadar devam edeceği ilan edilmiş muafiyetlerden faydalandığı gibi piyasada kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlayan ve marka değerlerini artıran pek çok ayrıcalığa sahip olabiliyor.

ÖNCELİKLİ HEDEF BEYİN GÖÇÜNÜ ENGELLEMEK

Firmalara uygulanan vergi muafiyetleri sayesinde nitelikli işgücünün ülkemizde kalmasına yönelik beyin göçünü engelleme noktasında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Gelir vergisi istisnası ve işveren SGK priminin yarısı ile nitelikli Ar-Ge personeline ödenen rakamlar daha yüksek hale geldiği gibi ortaya çıkan katma değeri yüksek ürünler ithalatın ikamesi olma özelliği taşıyor.

 İhracat potansiyelinin sürekli arttığı Teknokent, nitelikli beyinlere önemli fırsatlar sunuyor.

Bölgenin gelişmiş sanayi altyapısının Ar-Ge ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik Teknoloji Transfer Ofisi ise yapılandırılmış beş modül üzerinden firmaların gereksinimlerine cevap veriyor.

TEKNOKENT’İN VERDİĞİ HİZMETLER

Teknokent, Ar-Ge danışmanlığı, teknoloji yönetimi, fikri ve sınai mülkiyet hakları, proje destek mekanizmaları ve girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi gibi faaliyet alanlarında gerek Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin öğretim elemanlarından gerekse de bölge dışındaki üniversitelerden görevlendirmelerle önemli ölçüde Ar-Ge kültürünün yayılmasına hizmet ediyor.

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. ayrıca, bünyesinde faaliyet gösteren kuluçka ve ön kuluçka merkezleri öğretim elemanlarının kurduğu spin off ve öğrencilerin ve girişimcilerin kurduğu start up firmalarının kendilerini geliştirmeleri için önemli destekler sağlıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can önderliğindeki yönetim kurulunun aldıkları kararlar ve yaptıkları faaliyetler, bölgenin inovasyon odaklı ve teknoloji tabanlı gelişimine önemli katkılar sunup, çıtayı sürekli yükseltiyor.

Teknoloji geliştirme ve Ar-Ge ile ilgili bütün hususlarda kendileri ile rahatlıkla iletişime geçilebileceğini ifade eden Teknokent yönetimi, sınırlı sayıda kalan alan ile ilgili yeni firmaların ziyaretlerine açık olduklarını bildirdiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu