Ekonomi

Kahramanmaraş’ta Mimarlar Odasından çağrı, “Yapılan yanlıştan bir an önce dönülmeli”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Binevler caddesi üzerindeki otopark sorununu ortaya çıkaran çalışmalarına kayıtsız kalmayan Mimarlar Odası Kahramanmaraş Şubesi VII. Dönem Yönetim Kurulu bir deklarasyon yayınlayarak Büyükşehir Belediyesinin bir an önce yapılan yanlıştan dönmesini istedi.

Büyükşehir Belediyesinin Onikişubat’ın ana arteri konumunda olan Binevler Caddesi üzerindeki çalışmaları inceleyen Kahramanmaraş Mimarlar Odası projenin takdire şayan olduğunu fakat bazı işlemlerin yanlış olduğuna dikkat çekti.

Yayınladıkları deklarasyonda Nisan ayından itibaren yenileme çalışmalarının sürdüğü ana aksta caddenin prestij caddesi olarak seçildiğini, altyapısının tamamen elden geçirilmiş, üst yapı çalışmalarının ise hala devam ettiğine vurgu yaparak Binevler’e gidiş yönü büyük ölçüde tamamlanmış, Yatılı Bölge’ye dönüş yönünde ise çalışmaların sürdüğü hatırlatıldı.

OTOPARK YÜKÜ YÜZDE 50 AZALDI

Kaldırımların yola doğru genişletildiği çalışmalarla ilgili deklarasyon şöyle devam etti; “Biten kısımlarda görüldüğü kadarıyla, dönüş yönünde, kaldırımlar yola doğru genişletilmektedir. Geçmişte, tapu kavşağından Necip Fazıl Kültür Merkezine kadar yol boyunca dikine park yapılmakta, caddenin otopark yükü dönüş yönünde karşılanmaktaydı. Devam eden çalışmalar neticelendiğinde, dikine park maalesef yapılamayacak, caddenin otopark kapasitesi %50 azalmış olacaktır.   Büyükşehir Belediyesi tarafından alternatif bir otopark alanı da oluşturulmuş değildir.

OTOPARK AYDINLATMA KADAR, PEYZAJ KADAR ÖNEMLİDİR

Otopark ihtiyacı en az altyapı, üst yapı, peyzaj ve aydınlatma kadar önemlidir. İlçenin en önemli alışveriş aksının ulaşılabilirliği azaltılmamalıdır. Yapılan yanlıştan bir an önce dönülmeli, kaldırımlar eski genişliğine getirilerek otopark kapasitesi korunmalıdır.  Artan otopark ihtiyacı için ayrıca çözüm üretilmelidir.  Diğer türlü onca masraf edilen yürüyüş yollarına araç park edilmesi kaçınılmazdır. Benzer bir durum geçmişte Tapu ve Kadastro Müdürlüğü civarında yaşanmış, yürüyüş yolları park alanına dönüştürülmüştür.

PROJE MUTLAKA REVİZE EDİLMELİDİR

Büyükşehir Belediyesi’nin altyapıyı önceleyen tutumu takdire şâyandır. Ancak; çalışmalar bitmeden proje revize edilmeli; cadde tamamı ile hizmete açıldığında, vatandaşlarımız otopark sorunuyla karşılaşmamalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu