Ekonomi

Kahramanmaraş’ta Yeni Hal için çalışmalar başladı!

Kahramanmaraş’ın gıda sektöründeki önemli temsilcilerinden olan Gıda Maddeleri ve Kabzımanlar Odası Başkanı Halit Orhan, şehrin ekonomik ve ticari hayatında kritik bir rol oynayan hal bölgesinin modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Oda Başkanı Halit Orhan, Ekonomi-X Gazetesi’ne yaptığı özel değerlendirmede, şehrin gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına hal bölgesinin yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti.

Orhan, “Şehirler için hal, olmazsa olmazların başında gelir. Çünkü şehirlerin bütün iaşeleri buradan temin edilir.” diyerek hal bölgesinin stratejik önemine vurgu yaptı.

Hal esnafımız üzerine düşeni yapmıştır

Oda Başkanı Halit Orhan, yaptığı açıklamada, “Şehirler için hal olmazsa olmazların başında gelir. Çünkü şehirlerin bütün iaşeleri buradan temin edilir. Bunun bilincinde olarak 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden hemen sonra hal esnafımız ile iletişime geçtik. Bizler hem Valiliğimizle hem Belediye Başkanlarımızla hem de siyasilerimizle iletişime geçerek burayı ayağa kaldırmamız gerektiğini söyledik. Sağ olsun esnaf arkadaşlarımızla hızlıca organize olarak hem deprem dolayısıyla yardım gönderenlerin yardımlarını dağıttık hem de buradan giden yardımları koordine ettik. O açıdan herkes kendine düşeni yaptı. Biliyorsunuz bizim etrafımızda köy garajları dediğimiz ve içerisinde onlarca işyerinin olduğu alanlar depremlerde yıkıldı ama hal bölgemiz en azından ayakta kaldı. Bizler bu şehrin evlatları olarak üzerimize düşen sorumluluğumuzun farkındaydık ve işlediğimiz açık.

Modern bir hal bölgesini Kahramanmaraş’a kazandıracağız

Hal bölgemiz şehrimizin istihdamına da ciddi katkı sağlıyor. Hal bölgemizde bulunan 90 adet iş yerimizde yaklaşık bin kişilik istihdam sağlanıyor. Tabi yaş sebze ve meyve ürünlerinin günlük ticareti var. Bundan dolayı da hem ekonomik anlamda canlı bir bölge, hem de çok fazla araç ve insan sirkülasyonu olan bir bölge burası. Ve bakarsanız Kahramanmaraş’ımız artık çok büyüdü ve halimiz artık yetersiz kalıyor. Bundan dolayı şehrimize modern bir hal merkezi yapmayı planlıyoruz. Bunun için Gıda Maddeleri ve Kabzımanlar Odası olarak bir proje geliştirdik. Gerek siyasilerimizle gerekse de belediyelerimizle görüşmelerimiz sürüyor. Ana arterlere yakın, kullanışlı, diğer şehirler tarafından parmakla gösterilecek bir hal merkezimizi Kahramanmaraş’a kazandıracağız.

Takip sistemi kurulmalı

Çiftçilerimiz tarafından üretilen ürünler tarladan sofraya toptancılar aracılığıyla ulaştırılır. Bu bir gerçektir. Benim her zaman savunduğum bir konu da bu. Bakanlığımız tarafından bir denetleme mekanizmasının kurulması lazım. Çünkü bu sebze ve meyve iaşesi çok önemli bir konudur. Bunun takibini yapmak çok zor. Ürünlerin fiyatı arz ve talebe göre değişir. Üretim az olursa fiyat yükselir,çok olursa fiyat düşer. O açıdan Tarım ve Ormanlığı Bakanlığı tarafındanbir denetim mekanizması Türkiye genelinde kurulması lazım. Bizim kare kodlu bir uygulamamız var. Şimdilik çok yaygın bir sistem değil. Bu uygulamada ürün kaçıncı elden alınmış, kaça almış,kaça satmış hepsini görmek mümkün. Türkiye’nin bölgesel tarım üretimi mantığına geçmesi lazım.

Zincir marketler, ürün alımlarında Kahramanmaraş’ı tercih etmeli

Büyüyen zincir marketlerimiz kendi araçlarıyla il dışından şehrimize yaş sebze ve meyve ihracatı yapıyorlar. Bunu hem oda olarak hem de hal esnafı olarak doğru bulmuyoruz. Bu şehrin kalkınması, ekonomisinin kendi içinde dönmesi önemlidir. Bu marketlerin bu şekilde ticaret yapması tekelleşmelere neden oluyor. Oysa ürünlerin şehre tek noktadan girmesi ve şehre dağılması hem tekelleşmeyi engelleyecek hem de şehre giren ürünler kayıt altına alınacak. Böylece otomatik bir denetim mekanizması kurulmuş olacak. Biz bu konuyu da gündeme getirdik. Umarız kısa sürede de çözüme kavuşturulur.” İfadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu