Ekonomi

Kahramanmaraş’tan yılın ilk 3 ayında 294 milyon dolarlık ihracat

Kahramanmaraş’tan yılın ilk çeyreğinde 294 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) verilerine göre, 360 ihracatçı firmanın yer aldığı kentte bu yılın ocak-mart döneminde tekstil ve ham maddeleri sektöründe bir önceki yıla göre yüzde 31’lik artış kaydedildi.

Böylece 263 milyon, hazır giyim ve konfeksiyonda da yüzde 19’luk artışla 31 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu,

” Mart ayında kentin ihracatı 150 milyon dolara ulaştı. Bu ihracat bizim Cumhuriyet tarihinde yaptığımız en büyük ihracat rakamıydı. Bu bizi mutlu etti. Tabii tekstil bunların içerisinde birinci sırada çünkü biz Türkiye’nin en büyük tekstil üreticisi kentlerinden bir tanesiyiz.

En fazla ihracatı İtalya, Mısır, Almanya, Portekiz ve Fas’a yapmışız. Biz bu konuda büyük bir hız ve özveriyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu sektörde de Rusya-Ukrayna bizim ihracatımıza ciddi sıkıntı verdi çünkü o kapılar kapandı. O kapıların kapanmasıyla sadece ihracat yapmak değil, giden malların paralarının da gelmesinde sıkıntı yaşandı. Bizim ana sektörlerimizden hem tekstil hem metal mutfak eşyaları ikisi de modayla çalışan, bugünün trendiyle çalışan sektörler. Dolayısıyla bir ülkeye sattığınız malı diğer ülkeye göndermeniz mümkün değil” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu