Ekonomi

KASİAD’ta hedef ekonomide ilk 10 arasına girmek

Kahramanmaraş Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KASİAD) Başkanı Mikail Utlu, Türkiye’nin gelecekteki hedefinin “En büyük İlk On Ekonomi” olduğunu anımsatarak, “Kahramanmaraş olarak da bizim hedefimiz ilk 10 il arasına girmek” dedi.

Kahramanmaraş’ın “İlk 10 İl” hedefi için özel sektöre önemli görevler düştüğünü, firmaların kendilerine güvenerek daha çok çalışmaları, yatırım, istihdam ve ihracat yapmaları gerektiğini belirten Mikail Utlu, kent insanlarının bunu başaracak vizyona sahip olduğunu ifade etti.

“Rekabet ortamının her geçen gün daha da hızlandığı, ticaret savaşlarının ön plana çıktığı günümüz dünyasında yaşayabilmek ve onlarla mücadele edebilmek için hepimizin çok, ama çok çalışmaya ihtiyacı var” diyen KASİAD Başkanı Mikail Utlu, “Ortak hedefimiz: Hayatımızın imzası, en büyük eserimiz, yaşadığımız, çalıştığımız ve ait olduğumuz bu kenti yüceltmektir. Bunun tek yolu da inançla elele vererek çalışmaktır” görüşünü dile getirdi.

ANADOLU KAPLANLARI KASİAD’TA

1998 yılı Şubat ayından itibaren faaliyetlerine kurumsal yapısı altında devam eden KASİAD’ın bu şehrin ekonomik ve sosyal kalkınma çalışmalarında aktif bir rol üstlendiğini belirten Mikail Utlu, şunları söyledi

“Sosyal kalkınma ve kentimizin yaşam kalitesinin yükseltilmesi hepimiz için en önemli unsur olmuştur. Daha kaliteli ekonomi, daha kaliteli üretim, daha kaliteli kent için, temel faktör daha kaliteli yaşam ve insani değerlerdir. Bu amaçla ‘Kahramanmaraş; ekonomik gelişmişliğini sosyal kalkınma ile pekiştirerek birbirine inanmış ve sıkı sıkıya bağlı araştırmacı ve yenilikçi ruha sahip mutlu insanların yaşadığı bir kent olmalıdır.

KASİAD üyelerine ait firmalarda istihdam edilen çalışan sayısı 50.000 kişinin üzerindedir. İSO tarafından açıklanan İSO 500 ve İSO 2. 500 listelerinde, TİM tarafından açıklanan 1000 ihracatçı listelerinde üyelerimiz Kahramanmaraş’ı ve KASİAD’ı temsil eden firmalardır. Şehrin, bir Anadolu Kaplanı olarak gösterilmesinde katkısı olan firmalarımız KASİAD‘ın kuruluşundan bu yana aktif olarak derneğimizin içerisinde yer almaktadırlar.”

Bunlara ek olarak yeni dönemde, bir önceki dönemlerde başlayan gençleşme ve ikinci kuşağı hazırlama sürecini, bu dönemde de devam ettireceğiz. Bu geçiş sürecini doğru bir şekilde yönetebilmek, firmalarımızın da en önemli zorluklarından birisi olarak öne çıkmaktadır. KASİAD olarak bu değişim sürecine örnek olmamız gerekiyor. Kuşak geçiş süreci ile ilgili eğitim, çalıştay ve farkındalık artırıcı çalışmalara ağırlık vereceğiz.

“İNSANA YATIRIM GELECEĞE YATIRIM”

KASİAD’ın kuruluşundan günümüze kadar geçen süre zarfında önceliğinin; “İnsana Yatırım Geleceğe Yatırım” felsefesi gereği eğitim olduğunu vurgulayan Mikail Utlu, ,”Temel amacımız kentimizin ve ülkemizin kurum ve kuruluşlarına destek olabilmektir. Bu nedenle çeşitli organizasyonlar düzenlenerek katkı sağlanmıştır. En son projemiz olan “KASİAD Hatıra Ormanı” ile ilgili her türlü prosedür tamamlanarak önümüzdeki sonbaharda gerçekleşmesi sağlanacaktır” dedi.

Başkan  seçildiği Genel Kurulda üyelerinin talebi üzerine derneğin kısa adı KASİAD olarak kalmakla beraber artık Kahramanmaraş Sanayici ve İş İnsanları Derneği olarak değiştirildini anımsatan Mikail Utlu, kadın sanayicilerin önemine de vurgu yaparak, şöyle devam etti

“Kadın Sanayicilerimiz üye olmakla birlikte bu dönem 2 kadın üyemiz şu anda KASİAD Yönetim Kurulu’nda benimle birlikte hizmet etmektedir. Özellikle bu iki Yönetim Kurulu üyemizin katkısı ile KASİAD bünyesinde Kadın Sanayicilerin hem sayısını daha da önemlisi katkısını artıracağız.”

Başkan Utlu, “Derneğimizin ve diğer sivil toplum örgütlerinin gelecek yıllardaki yöneticilerini yetiştirmek, onları deneyimli üyelerimizle biraraya getirmek suretiyle bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlamak, yeni nesil yöneticilerin ve girişimci iş insanlarının yetişmelerine katkıda bulunmak amacı ile kurulmuş ve bugüne kadar yaptığı icraatlarla kendini ispatlamış Genç KASİAD ise; özellikle aile şirketleri konularında çalışmalara ağırlık vermek sureti ile firmalarımız yönetiminin gelecekte daha istikrarlı yapıya kavuşması için çalışma sergilemektedir” dedi.  Her konuda fikirler üreterek kurullarımız ile müştereken organizasyonlar gerçekleştirmektedirler. Bu çalışmalar yapılırken de şehirde var olan bütün dinamikler ile koordineli çalışmaya özen gösterilmektedir diyen Utlu, Bunları yaparken KASİAD olarak üstümüze düşeni değil, fazlası için çalışacağız. Küsmeden ve küstürmeden…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu