Ekonomi

KMTSO Başkanı Balcıoğlu “Kahramanmaraş, Türkiye’nin endüstriyel altyapısının en güçlü olduğu kentlerden birisidir”

Kurtuluş Savaşı ve dünya savaşının yokluk yıllarını yaşayan Kahramanmaraş, dürüst insanı ve girişimci kültürüyle bugün Türkiye’nin en güçlü sanayi merkezleri arasında yer alıyor.

Çok şükür ki, Allah bizi utandırmadı. Aldığı tek bir kuruşu boşa harcamadan, teşviklerin %100’ünü kullanan tek il olduk. Aldığı desteği yatırım yoluyla istihdama, katma değere, ihracata, vergiye dönüştüren örnek bir şehir olduk tıpkı atalarımızın milli mücadelede sergilediği örnek tavır gibi.

Bundan da öte Kahramanmaraş dişiyle, tırnağıyla elde ettiği birikimi, ranta değil tekrar memleketine yatırım için harcadı. Böylece Avrupa’nın ve dünyanın moda merkezlerine ihracat yapan, kalitesiyle, tasarımıyla kendi adını marka haline getiren bir Kahramanmaraş var artık.

Ancak bundan sonra önümüzde çok daha büyük hedefler var: Üretimi, istihdamı ve ihracatı artırmak, bunu yaparken gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek.

Yeşil üretim, günümüzün en önemli kavramlarından birisi. Yeşil rengi, doğayı çağrıştırır. Yeşil renk, insana güven ve huzur verir; ayrıca, yeşil umudu temsil eder.

Bize göre, insanlara, doğaya ve hayvanlara zarar vermeyen bir üretim ve tüketim modeli her şeyin önünde yer alır. Çevreci üretim olan bu sistem ve üretim modeli “yeşil üretim”, “yeşil işletme”, “temiz üretim”, “yeşil tedarik”, “yeşil girişim” ve benzeri isimlerle adlandırılıyor.

Gerek Birleşmiş Milletler gerekse Avrupa Birliği’nin bu konuda belirlediği hedefler ve bazı kurallar var.

Özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı (Karbon Ayakizi), Avrupa’yı 2026’dan başlayarak 2050’de iklim nötr hale getirmeyi amaçlayan Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen politika ülkemizi ve iş dünyasını çok yakından ilgilendiriyor.

2016 yılında taraf olduğumuz ve iş dünyamızın uyum sağlamak için olağanüstü çaba gösterdiği Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın birinci öncelikli politika alanı temiz enerji, ikincisi ise sürdürülebilir sanayi (çevreye saygılı üretim döngüleri)’dir.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim de önceliğimiz temiz enerji, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir sanayii hakim kılmaktır. Çalışmalarımızın büyük bir kısmı bu yönde şekillenmektedir. Güneş enerjisi yatırımlarının ile temiz enerji ve bunun yanında enerjide dışa bağlılığın azaltılması için Kahramanmaraş iş dünyası ve Oda olarak tüm gücümüzle çalışıyoruz. 

Avrupa Yeşil Mutabakatı’na Uyum ve Dönüşüm Merkezi Projemizle iş dünyasının bu alandaki politikalara uyumunu güçlendiriyor, çevre ve iklim değişikliği konusunda gerekli adımları atarken küresel ticaretten aldığımız payı artırıyoruz.

Sanayideki dönüşümü ve özellikle organize sanayi bölgeleri dışında sanayi alanlarının disipline edilmesi birinci önceliğimiz oldu ve çok şükür ki bu konuda ürettiğimiz projeler hayat buldu.

Çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, müşterek arıtma tesisleri kurmak, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak amacıyla şehrimizde yoğun olarak sanayi üretimi gerçekleştirilen Aksu, Erkenez ve Türkoğlu bölgelerindeki mevcut sanayi alanlarında 3 adet organize sanayi bölgesi (OSB) oluşturduk.

Bin 400 hektardan fazla alanı kapsayan bu 3 OSB projesi ile bu bölgelerin müteşebbis heyet ve yönetim kurullarını da ihdas ederek otonom yönetim kabiliyetini adına önemli bir adım attık. OSB’de faaliyet gösteren sanayicilerimizin her türlü izin, ruhsat ve bürokratik işlemleri tek noktada sonuçlandırılacaktır.

Artık bu bölgeler kendi kararlarını alacak, sanayi disiplin altına alacak ve çevre, insan sağlığı için gerekli tüm önlemlerin alınması konusunda sorumluluk sahibi olacaklar.

Bu OSB’lerimiz, şehrimizin sanayileşme sürecini güçlenecek, yeni yatırımlar için altyapısı hazır alanlar sunacaktır. Diğer yanda, reel sektörün Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumunu sağlayacak, sürdürülebilir sanayi, çevreye saygılı üretim döngüleri hedefine katkıda bulunacak ve ihracatı güçlendirecektir.

SAHA İstanbul Savunma Havacılık Ve Uzay Kümelenmesi kapsamında yaptığımız protokol ile 9 firmamızla artık Türk Savunma Sanayiinde Kahramanmaraş olarak “biz de varız” dedik ve çalışmaya başladık.

Teknoloji girişimciliğini desteklemek adına önemli bir altyapı oluşturacak olan Facebook İstasyon projemizi de önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Facebook İstasyon ile dijital dünyada da ön sıralarda olmak istiyoruz. Çok yakın bir zamanda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bu projemizin açılışını yapacağız.

Bütün çabamız, şehrimizin güzel insanlarına güzel hizmetler ve gelecek kuşaklara iyi imkanlar sunmak. Kahramanmaraş, her yönüyle; insanıyla, doğasıyla ülkemizin nadide bir şehri. Bu şehir ve bu coğrafya her türlü övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Bizler bu kente, bu nadide topluma çok şey borçluyuz. Kahramanmaraş, bugün Türkiye’nin endüstriyel altyapısının en güçlü olduğu kentlerden birisi haline geldi. Bu başarının altında yatan, ana unsur, dürüst ve çalışkan girişimcilerimiz ve devletine, memleketine sevdalı bir toplum. İşte Kahramanmaraş’ı başarılı kılan, diğerlerinden ayıran, özünde taşıdığı bu ruhtur.

Kahramanmaraş’ın, çağın gereklerine uygun bir ekonomik yapıyla sürdürülebilir büyümeye ulaşması adına Ticaret ve Sanayi Odamızın çalışmaları çok önemlidir. Burada alınan kararlar, yürütülen çalışmalar, geleceğe atılan birer imza niteliğindedir.

Bugün yakalamış olduğu başarıyı sürdürülebilir hale getirmek, reel sektörün sözcüsü olmak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın asıl misyonudur. Bu düşüncelerle, tüm Dünya okuyucularına muhabbet ve saygılarımı sunuyor, esenlikler ve daha mutlu yarınlar diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu