Ekonomi

Mehmet Balduk vefat etti! Değer bilenlerin başı sağ olsun

Mehmet Balduk’u, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde tanımıştım. Anadolu Ajansı’nda görev yaptığımdan dolayı haber için sıklıkla arardım, görüşürdük. Söylediği her söz haber değeri taşıyan gerçek bir sivil toplum kuruluşu yöneticisiydi.

Konulara hakimiyeti, fiziki yapısı, insanın ruhuna işleyen ses tonu ve tane tane anlatımı ile her ortamda fark edilen Mehmet Balduk, TOBB Başkan Vekili olduğu dönemde çok başarılı performans sergilemişti. Belki de bu performansı nedeniyle gece yatarken yer aldığı listede ertesi sabah ismini bulamamıştı.

Balduk için bu olay kırılma noktası oldu, adeta içine kapandı. Kahramanmaraş’ın ötesinde Türkiye çok önemli bir değerinden yoksun kaldı. Sivil toplum kuruluşlarında ve siyasette yeni ve samimi bir yüz maalesef değerlendirilemedi.

Bir sabah güne dört gazetede TOBB Başkan Vekili olarak Mehmet Balduk’un çok özel bir haberi ile başladım. Mesleki hayatımda en çok üzüldüğüm tek gündür. Balduk, yarım bırakılan yatırımlarla ilgili hazırlattığı raporu, İstanbul’a Dünya Gazetesi’nden Osman Bey’e götürmüş, Osman Bey de (Sayın Balduk’un söylemi) üç gazeteye daha ulaştırmıştı.

Haber bomba gibi. İçim içimi yiyor. Mehmet Bey’i aradım ve sitemimi üst düzeyde ifade ettim. Anlattığı hiçbir sözü dinleyemiyordum. Basında o kadar geniş anlamda tanınır olmasında Anadolu Ajansı olarak çabamız herkesin bildiği gerçekti. Elbette lütuf değil, haber yapıyorduk.

Ama maalesef geleneksel anlayış hakim olmuş ve hazırlanan rapor mutad olduğu üzere yeni çevreye ulaştırılmıştı. Ankara’dan (Genel Müdürlüğümüzden) arayıp da “Bu senin Mehmet Balduk değil mi?” denilmesindeki derinliği ve bende oluşturduğu etkiyi anlatmak mümkün mü? Kırıldım, çok üzülmüştüm.

Fuar için Gaziantep’e geldiğinde, SANKO’da görev almıştım. Fuar alanında bana döndü ve elimden tutup, yanımızda olan Abdulkadir Konukoğlu Bey’e, “Abdulkadir Bey, Cengiz benimle küs, konuşmuyor” diye söylemişti.

Kalın bağırsak ameliyatı olduğumda aramıştı, sağlık durumumu sorduktan sonra, “Aman dikkat et, ilk beş yıl çok önemli” diye uyarmıştı. Sık görüşemesek de dosttu.

Kendisini görmek istediğimi Kahramanmaraş’taki arkadaşlara da ifade etmiştim. Hatta muhterem kızının Mehmet Taş Bey’in kanalında söyleşisini izleyince, “Mehmet Bey ile nasıl görüşürüm” diye sordum, kimseyle görüşmediğini söyledi.

Bugün vefat ettiğini öğrenince içimi bir sızı kapladı. Allah rahmetini esirgemesin, ailesinin ve değer bilenlerin başı sağ olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu