Kültür-Sanat

Ortadoğu’dan Avrupa’ya şairler Kahramanmaraş’ta buluştu

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri kapsamında yerli ve yabancı şairlerin katılımıyla Şiir Gecesi etkinliği düzenlendi.

Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar birçok dilde şiir seslendirilen gecede, farklı kültürler edebiyatla bir araya geldi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği “Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri” renkli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Şehirde 5 gün boyunca düzenlenecek etkinliklere konuk olan dünyanın 15 farklı bölgesinden 100’e yakın yazar ve şair bu defa şiirleriyle sahnede yerini aldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Arapça, İngilizce, İspanyolca, Flemenkçe ve Türkçe dâhil 5 farklı dilde yazılan şiirler seslendirildi. Vatandaşların yoğun ilgiyle takip ettiği programa Türkiye’den Adnan Özel, İsmail Kılıçarslan, Ali Ayçil, Mevlana İdris, Zeynep Arkan, Rıdvan Tulum, Hüseyin Akın, Mehmet Narlı, Güven Adıgüzel, Duran Boz, Tayyib Atmaca, Ömer Yalçınova, İnci Okumuş ve Yasin Mortaş şiirleriyle eşlik etti. Yurtdışından ise Azerbaycanlı Şair Hayal Rıza, Filistinli Şair Ghassan Zaqtan, Kolombiyalı Şair Adriana Hoyos, Belçikalı Şair Lotte Dodion, Kazakistanlı Şair Dinara Butonaeva ve Suriyeli Şair Zekeriya El Hamed başta olmak üzere toplam 7 şair etkinliğe katılırken, edebiyatın başkenti farklı kültürlerin şiirle buluşmasını sağladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu