Politika

Öztunç’tan, Bakan Kurum’a “müsilaj” uyarısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, geçtiğimiz yıl Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj ile ilgili Gemlik Körfezi’nden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a seslendi.

Öztunç, “Müsilaj denizin dibinde var. Tüm bilim insanları dipte müsilaj var diyor. Yüzeye çıkmadı ama dipte var diyorlar. Siz ne yaptınız Sayın Kurum? Sessiz sessiz oturuyorsunuz. Yine o görüntülerin yaşanmasını mı bekliyorsunuz?” diye seslendi. 

CHP Doğa Hakları ve Çevre Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Bursa’nın Gemlik ilçesinde CHP’li milletvekilleri, CHP Bursa İl Başkanlığı yöneticileri, üyeleri; doğasever yurttaşlar ile birlikte “Körfezime Dokunma” başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Ali Öztunç, Gemlik Körfezi’nde Marmara Denizi’nde geçtiğimiz yıl yaşanan müsilaj (deniz salyası) sorunu konusunda hükümeti önlem almaya çağırdı. Öztunç’un konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BAKANI MURAT KURUM, MARMARA TEMİZLENDİ Mİ Kİ SESİN ÇIKMIYOR?

Bugün beş milletvekili arkadaşımızla birlikte Gemlik’teyiz. Gemlik’e geliş sebebimiz malum, bir süre önce, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gündemine oturan müsilaj meselesi. Ne çabuk unutuldu. Şöyle bir hatırlayın. 2021 yılındaki görüntüleri bir hatırlayın. O Marmara Denizi’nin kirliliğini, Marmara Denizi’nin bittiğine yönelik haberleri bir hatırlayıverin Allah aşkına. Ne oldu yani, Marmara temizlendi mi? Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Marmara temizlendi mi ki sesin çıkmıyor, ne oldu, ne yaptınız?

TÜM BİLİM İNSANLARI DİPTE MÜSİLAJ VAR DİYOR 

Müsilaj denizin dibinde var. Tüm bilim insanları dipte müsilaj var diyor. Yüzeye çıkmadı ama dipte var diyorlar. Siz ne yaptınız sayın Kurum? Sessiz sessiz oturuyorsunuz. Yine o görüntülerin yaşanmasını mı bekliyorsunuz? Türkiye bir deprem ülkesi. Şu anda bulunduğumuz şehir de bir deprem kenti. Türkiye’de AK Parti ile birlikte bir alışkanlık oluştu. Olay olsun sonra bakarız. Deprem olur, olduktan sonra enkazdan insanlar çıkartılmaya çalışılır, hasar giderilmeye çalışılır. Oysa depremden önce tedbir almamız gerekirken tüm dünya gibi, biz depremden sonraya bakarız. Müsilajda da aynı durum var.

MARMARA DENİZİ’NİN MÜSİLAJ SORUNU DEVAM EDİYOR

Müsilaj sorunu çıktı, Türkiye hemen ayağa kalktı. Bakanlık birtakım komisyonlar kurdu. Şimdi sessiz, sakince duruyorlar. Marmara Denizi’nin müsilaj sorunu devam ediyor. Yüzeyde olmadığına aldanmayın. Dipte müsilaj sorunu devam ediyor, bütün bilim insanları bunu söylüyor. Bunun sebebi de çok açık, net belli. 30 milyon insanın çevresinde yaşadığı bu Marmara kıyılarındaki denize akan evsel atık ve daha çok kimyasal, fabrika atıklarıdır. Hala kimyasal arıtmalar kurulmadı.

HALA ERGENE KİRLİ AKIYOR

Hala Ergene kirli akıyor. 2002’den her seçimde, ‘merak etmeyin, biz Ergene’yi temizleyeceğiz’ diyen ey AK Parti. Hala Ergene kirli akıyor. Çünkü siz verdiğiniz sözü tutmadınız, tutmamaya da devam ediyorsunuz. Ergene kirli akınca, özellikle Çorlu deri organize sanayinin pisliği de bu Marmara Denizi’ne akıyor ve sonra da müsilaj oluşuyor. Biz bugün Gemlik’te CHP’li milletvekilleri olarak, Bursa İl Örgütü olarak, yerel yöneticiler olarak hep beraber hükümete uyarı yapıyoruz.

MÜSİLAJ GELİYOR HABERİNİZ OLSUN

Geliyor, müsilaj sorunu yeniden yaşanacak diyoruz. Ama biz geliyor dedikçe, onlar geliyor gelmekte olan zannedip korkuyorlar. Müsilaj da geliyor haberiniz olsun. Müsilaj sorunu olacak yine. Ey bakan, ey Kurum (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum), artık başını biraz kaldır. Epeydir ses seda yok senden. Sağlığından endişe ediyoruz. Nerede bu bakan? Sağlık sorunu mu var yok, ortalıkta görünmüyor? Müsilaj konusunda ne yapıldı, anlatılmalı ve müsilaj konusundaki bütün çalışmalar bundan sonra daha da yoğunlaştırılmalı ki bir daha o görüntülerle karşılaşmayalım. Bu bir uyarı açıklamasıdır. Gemlik’ten Bursa’dan, müsilaj sorununun en çok hissedildiği sahil kentinden uyarı açıklaması yapıyoruz. Akıllarını başlarına toplasınlar.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu