Ekonomi

Rimsa Tekstil’den büyük atılım

AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına verdiği önemden dolayı sektöründe yenilikçi ürünlerle farkını hissettiren Kahramanmaraş merkezli Rimsa Tekstil, yeni yatırımlara yelken açıyor. İplik fabrikası tesislerini bu yıl açmayı planlayan firma, üretimini de iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Kahramanmaraş Kavlaklı Organize Sanayi Bölgesi’nde, 12.000 iğlik rink iplik fabrikası, Türkoğlu yolu üzerinde ise boyahane ve dokuma olarak üretim yapan sürdüren Rimsa Tekstil, yeni yatırımlarla büyüyor.

DENİM KUMAŞA GEÇİŞ

Rimsa Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Saçmalı, 2018 yılında ham kumaş üretirken, denim kumaş üretimine de geçtiklerini anımsatarak, “2021 yılında iplik fabrikamızı faaliyete geçiriyoruz. Bunun yanında mevcut üretimimizi 2 katına çıkarmak için yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Pandeminin tekstil sektörünü olumsuz etkilediğini anlatan İbrahim Saçmalı, ancak, firma olarak üretimlerinin durmadığını, işçi kısıtlamasına gitmediklerini,  planladıkları yatırımları hayata geçirmek için çaba harcadıklarını ifade etti.

TEKSTİL HAREKETLENDİ

Tekstil pazarının pandemi döneminde küçüldüğünü, insanların yasaklardan dolayı evde zaman geçirmeleri nedeniyle tekstil bazlı alışverişe rağbet edilmediğini ancak, yasakların kalkmasıyla beraber azımsanmayacak bir hareketlilik olduğunun altını çizen İbrahim Saçmalı, ihracatı artırma yönündeki çabalarını ise şöyle özetledi:

“Şu anda 12 ülkeye ihracat yapıyoruz. Daha fazla pazara girmek adına planlamalarımızı da devreye koyuyoruz. Hali hazırda ihracatımızın ciromuzdaki payı %30 ile 35 arasında değişmektedir. Ancak, bununla yetinmiyoruz. Daha fazlası için bir yandan kapasitemizi artırırken diğer yandan yeni pazarlara giriyoruz”

1.200.000 metre üretim kapasitesini 2.000.000 metreye çıkarmak için yatırımlara devam ettiklerini vurgulayan İbrahim Saçmalı, bunun yanı sıra AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarıyla yenilikçi kimliklerini koruduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Üretimimizi dünya standartlarına ulaştırmak adına sektörümüzü ilgilendiren bütün teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz. Fiziki ve kimyasal laboratuvarlarımız son sistem teknoloji ile faaliyet gösteriyor. Sektörümüzdeki yeni trendlerin öncülüğünü yapmamız farkımızın hissedilmesini sağlıyor.

Biz sürekli müşteri beklentilerini analiz eden bir firmayız. Müşteri beklentilerinde ne gibi değişimler yaşanıyorsa o yönde üretimlerimize yön veriyoruz. Bu da müşteri beklentilerini sağlarken tercih nedeni olmamıza imkân veriyor. Her yıl aynı ürünü satmak yerine ürün yelpazesini genişleterek, beklentileri fazlasıyla karşılama çabamız karşılık buluyor ve tercih nedeni olmamızı sağlıyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu