Ekonomi

Şubat 2023’te 326 enerji yatırımı teşvik belgesi aldı

Şubat 2023 döneminde 326 adet enerji yatırımına teşvik belgesi verildi; 37 enerji projesinin tamamlama vizesi yapıldı, bir enerji projesinin teşvik belgesi ise iptal edildi. Teşvikten Kahramanmaraş’tan da bir firma yararlanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2023 yılının Şubat ayında çeşitli sektörlerde toplam 1.183 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını bildirdi. Teşvik verilen projelerden, üç adedi enerji madenciliği projesi olmak üzere 326’sı enerji sektörüne yönelik projeler oldu. 

2023 Şubat döneminde enerji sektöründe 37 projenin de tamamlama vizesi yapıldı. Şubat 2023’te Denbassan Baskı Boya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin Denizli’de planladığı elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı kapsamındaki projesine verilen teşvik belgesi ise iptal edildi. 

Şubat 2023’te yatırım teşvik belgesi alan projelerin toplam yatırım tutarı 44.411.912.245 lira oldu. Yatırım teşvik belgesi alan projeler tamamlandığında toplam 20.521 kişi için yeni istihdam imkânı yaratılmış olacak. 

ENERJİ MADENCİLİĞİNDE EN BÜYÜK PROJE DEFAŞ’IN

Madencilik alanında toplam 25 projeye teşvik verilirken, enerji madenciliği alanında teşvik alan 3 projeden en büyüğü, Defaş Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Manisa Soma’da gerçekleştireceği, yerli sermayeli, modernizasyon ve tevsi nitelikli, bölgesel öncelikli, yılda 3.974.040 ton üretim kapasiteli linyit kömürü üretim projesi oldu. 711.030.883 lira yatırım tutarı bulunan proje gerçekleştiğinde 300 kişiye yeni istihdam sağlayacak. Projenin destek paketinde faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, 7 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, %80 vergi indirimi ve %40 yatırıma atkı oranı yer alıyor. 

SANKO’NUN PROJESİ TEŞVİK ALAN EN BÜYÜK ENERJİ PROJESİ

Enerji sektöründe teşvik belgesi verilen projeler arasında yatırım tutarı en yüksek olan proje, 617.120.150 lira ile Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Karaman Merkezde gerçekleştirilecek olan yerli sermayeli, tevsi nitelikli, 39,99MW kapasiteli, güneş enerjisine (GES) dayalı hibrit elektrik enerjisi üretim tesisi projesi oldu. Projeye verilen teşvik paketi sadece KDV istisnasından oluşuyor.

MENEKÇE AŞ’NİN PROJESİ İKİNCİ OLDU

Menekşe Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ’nin Yozgat ilinin Sorgun ilçesinde inşa edeceği 544.481.690 lira yatırım tutarına sahip, yerli sermayeli, genel öncelikli, komple yeni yatırım nitelikli, rüzgar enerjisi santrali (RES) projesi, en yüksek yatırım tutarlı ikinci proje oldu. Tamamlandığında 10 kişiye yeni iş imkanı yaratacak olan projenin teşvik paketinde gümrük vergisi muafiyeti ile KDV istisnası bulunuyor. 

KİPAŞ MENSUCAT’IN ÇATI GES PROJESİ ÜÇÜNCÜ

185.738.872 liralık yatırım tutarıyla Kipaş Mensucat İşletmeleri AŞ’nin Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesinde gerçekleştireceği, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, bölgesel alt bölge öncelikli ve 15,20MW kapasiteli çatı tipi güneş enerjisi santrali projesi ise en yüksek yatırım tutarlı üçüncü proje oldu. 2 kişiye yeni istihdam yaratacak olan projenin teşvik paketinde gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, %90 vergi indirimi ve %50 yatırıma katkı oranı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu