Ekonomi

Teknik Tekstil liderinden yeni ürün

Türkiye’nin ilk ve tek %99 BFE özellikli meltblown kumaşı yine Teknomelt imzası taşıyor.

Teknik tekstil sektöründe 2010 yılından bu yana yenilikçi ürünlerin öncü markası olan Teknomelt, Türkiye’nin ilk ve tek %99 BFE özellikli meltblown kumaşına da imzasını attı.

2021 yılında yaptığı son yatırımla filtre sektöründe teknik özellik anlamında da çok önemli yere sahip BFE (bakteri filtreleme özelliği) değeri konusundaki önemli bir özellik olan %99 ve üzeri değerindeki  ilk ve tek kumaşı Türkiye’de ilk üreten firma Teknomelt oldu. 

Nonwoven sektöründe hizmet veren ve meltblown alanında Türkiye’nin en büyük kapasitesine sahip olan Teknomelt Genel Müdürü Salih Ziya Gümüşer, ” Bugüne kadar ürettiğimiz meltblown ürünlerde filtre alanında en fazla %98 değere kadar ulaşabiliyorduk ve bu değerlerle de sadece FFP1 ve FFP2 maske üretilebiliyordu. %99 BFE değeri ile FFP3 maske üretilebileceğini biliyorduk. Ancak bu değere ulaşabilmek için yüksek teknoloji kullanmak ve ciddi bir yatırım maliyetine katlanmak gerekiyordu. Sektörün en önemli makine üreticisi Alman firma ile bu alanda anlaşma sağladık ve bu yatırımı ülkemize kazandırdık” dedi.

İTHAL KUMAŞA GEREK KALMADI

Şu anda Türkiye’de tek ve dünyada da bu değeri sağlayan nadir meltblown üreticilerden biri durumunda olduklarını vurgulayan Salih Ziya Gümüşer,  “Bu kumaşla artık FFP3 maske üretimi için ithal kumaş girişine gerek kalmamış oldu. Ayrıca hastane, temiz oda…gibi bazı özel ortam filtrelemeler içinde bu filtre  kumaşını sağlamış olduk” dedi.

ÜRETİMİN %60’I İHRACAT

Avrupa, Uzakdoğu’daki tedarikçilerinin pandemi dönemindeki sıkıntılardan dolayı ,tedariklerini zamanında alamaması ve artan lojistik maliyetlerden dolayı çok sıkıntılı günler geçirdi. Bu konuya da değinen Teknomelt Genel Müdürü Salih Ziya Gümüşer, şunları kaydetti:

“Ülkemizin jeopolitik konumu ayrıca hızlı üretim konusundaki tecrübesi bu dönemde birçok sektörde olduğu gibi bizlerin de özellikle Avrupa’da ciddi tercih edilmesine sebep oldu. Teknomelt olarak ilk defa 2020 yılında ihracat oranımız, iç piyasa satışlarımızın üzerinde gerçekleşti. Yaptığımız yeni yatırımlarla da daha nitelikli ürünlerle bu oranın artarak devam edeceğini ümit ediyoruz.”

YENİLİKÇİ BAKIŞ

Genel Müdür Salih Ziya Gümüşer, 11 yıldır ‘innovative nonwovens’ yani Yenilikçi dokusuz kumaşlar sloganını kendilerine misyon edindiklerini söyledi.

GÜmüşer, “Teknomelt şu ana kadar yaptığı yatırımlarda yatay büyümeden ziyade yenilikçi, katma değeri olan ürünler için yatırım yapmıştır. Sırf bu alanda daha nitelikli ve yenilikçi ürünler geliştirebilmek adına 2019’da Sanayi Bakanlığı tarafından akredite edilen sektördeki ilk Ar-GE merkezini kurarak, ürün çeşitliliği anlamında kendini geliştiren bir firma olduk” dedi.

YENİ YATIRIM MÜJDESİ

Avrupa pazarında da endüstriyel temizlik bezleri konusunda ciddi bir tedarikçi durumunda olduklarını belirten GÜmüşer,  “Firmamız bu alanda yeni nesil bezler üretmek için yatırım kararı aldı. Yine alanında ülkemizde ilk olacak olan bu yatırım için Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 bin metrekare alan üzerinde yapılacak bu yatırımla yıllık  15.000 TON ilave üretim yapacağız” diye konuştu.

“Teknolojisi oldukça yüksek üretim hattı ve yatırımın birçok noktasında Endüstri 4.0 uygulanarak modern bir üretim tesisi planladık” diyen Genel Müdür Salih Ziya Gümüşer, şöyle devam etti:

“Üretimin %70 ini ihracat yapmayı hedefliyor ve ülkemize ciddi bir döviz getirisi sağlamayı ümid ediyoruz. Bu yatırımla yine kurulduğumuz günden bu yana misyon edindiğimiz innovative nonwovens sloganıyla yeni bir projeyi ülkemize kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Ayrıca bu yatırımla Teknomelt olarak Nonwoven sektöründe global bir oyuncu olma hedefimize daha da yaklaşmış olacağız.” Dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu