Ekonomi

Tekstil aksesuarında, AKTAPES sektörün öncüsü oldu

Firma, tekstil aksesuarı adı altında pantolon kemer astarı, yuvarlak ve yassı lastikler, iplik işletmeleri için kova tanıtım lastikleri, kordon ve bağcıklar, etiketler, pamuk merserize dikiş ipliği, polyester, naylon, fantezi iplikler, misina, likra ve lateks ile müşteri isteklerine özel şerit üretimi. 2 mm ‘den 150 mm ‘ye kadar sonsuz metraj üretim, düz ve jakarlı boxer lastikleri, katlanır paça lastikleri, gömlek ense biyesi, gömlek patı şeritleri üretimi, ceket, gömlek ve gecelik türü ürünler için dikim yardımcısı kavadura biyeleri üretimi gerçekleştiriyor.

AKTAPES Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sefa Karaokur, Antiviral maske üretimi, pandeminin tekstil sektörüne etkisi ve Kahramanmaraş sanayisinin yeni yatırım alanları ve tekstildeki kalite sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karaokur, kökleri   1942’ye dayanan şirketlerinin bugüne kadar geçirdiği süreçlerin ardından ihracata odaklandığını, bunu da  tekstil aksesuarı ve Antiviral maske üretimi ile gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şirketimiz üretim kalitesi ile alanında en iyi 5 şirketten biridir. Üretim hacmimiz günlük 100 bin adet ancak, hedefimiz günlük üretimde 500 bin adete ulaşmak. Aynı zamanda hızlı bir şekilde ihracatı arttırmak istiyoruz” dedi.

İnovatif mamüller üreterek yaptıkları ihracatlarla ülke ekonomisine katkı sağlamanın en büyük gruru kaynakları olduğunu belirten Karaokur “Müşteri memnuniyeti üretimimizdeki temel ilkedir. Öncelikli amacımız müşterilerimiz hangi ürünü, ne şekilde istiyorsa talep edildiği gibi üreterek müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmaktır” diye konuştu.

AKTAPES olarak AR-GE çalışmalarına önem verdiklerini belirten Karaokur, şunları kaydetti:

“Geliştirdiğimiz inovatif ürünler ile müşterilerimize daha geniş seçenekler sunarak, müşterilerimizin kendi pazarlarında daima bir kaç adım önde olmalarını hedeflemekteyiz.

AKTAPES sıradan üretim tekniklerinin dışına çıkarak, müşteri isteklerine ve pratikte yaşanan sorunların çözümüne daha çok odaklanmıştır. Bu sebeple üretim esnasında özel çözümler üreten, AKTAPES in kendi geliştirdiği sistemler de kullanılmaktadır. Üretilen tüm ürünler elektronik sistemler ve insan kontrolünden geçerek üretilir ve paketlenir.”

ANTİVİRAL MASKE İLE VİRÜSTEN TAM KORUNMA MÜMKÜN

Virüs öldürücü etkiye sahip antiviral maske üreten iki firmadan biri olduklarını ifade eden Karaokur, şöyle devam etti:

“Esas ürünümüz konfeksiyon aksesuarı, ayrıca pandemi döneminde antiviral maske üretimine başladık. Antiviral kumaş sayesinde virüsü öldürücü etki sahibi maske üretiyoruz. Normal maskeler virüsü sadece tutarken bizim maskelerimiz aynı zamanda etkisiz hale de getiriyor. 4 gün boyunca kirlenmiyor. Maskede kullandığımız kumaşın özelliği gereği mikrop yaşayamaz. Türkiye de bu özellikte maske üreten 2 firmadan biriyiz.

2021 yılı ocak ayından itibaren bu maske üretimi işine başladık. Piyasada üretilen maskelerin kalitesi insan sağlığını korumak için gerekli koruma yapısına sahip değil. Bizlerde insanımızın sağlığını düşünerek böyle bir işe girdik.

Ürettiğimiz maskeyi, yurtiçinde 10 ilde satış yaparken yurtdışında da İngiltere’ye ihracata çıkıyoruz. Hala insanlara bu ürünün faydalarını anlatıyoruz. Her geçen gün de ağımızı genişletiyoruz.”

KAHRAMANMARAŞ TEKSTİLDE TÜRKİYE’NİN ÜRETİM MERKEZİ OLMA YOLUNDA

Kahramanmaraşlı tekstilcilerin sorunları ve sektöre pandemi etkisini değerlendiren Karaokur, kalite problemi ve yeni yatırım alanı gibi ciddi sorunların hızla çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Karaokur, “Pandemi kapanmalarla birlikte ciddi oranda üretimi sekteye uğrattı. İnsanlar evlerine kapandılar kimse alışveriş yapmadı. Bu durum tüm dünya da eş zamanlı gerçekleşince zincir etkisiyle üretimde sekteye uğradı” dedi.

Kahramanmaraş’ın tekstilde Türkiye’nin üretim merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Karaokur, “ Fakat sorun kalitede. Boyahanelerin üretim kalitesi düşük. Bu sorunun hızla düzeltilmesi lazım.

Diğer sorun, tomsuklu arazisinin bir an önce faaliyete geçmesi lazım. Aksi takdirde mevcut sanayi bölgesinde ciddi sıkıntılar var. Çinin üretimi dünyayı beslemeye yetmiyor. Ülkemiz bu yeni Pazar şartlarında öne çıkacak. Kahramanmaraş ise tekstilde ön plana çıkacak. Çok büyük yatırımlar yapıldı. Yer sorunu hızlı bir şekilde çözülmeli” görüşünü dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu