Ekonomi

Tekstil İhtisas Gümrüğü Kahramanmaraş ihracatına güç katacak!

Dünya Gazetesi Yazarı Vahap Munyar, bugünkü köşe yazısında KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu’nun Ankara ziyaretini ve Kahramanmaraş ekonomisini yakından ilgilendiren konuları ele aldı.

Munyar, kaleme aldığı yazıda okuyucularına şunları aktardı;

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Tanrıverdi ile birlikte bu yılın ocak ayının ilk yarısında Ankara’nın yolunu tuttu.

Balcıoğlu ve Tanrıverdi, Ankara turu sırasında Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.

Balcıoğlu ve Tanrıverdi, Bakan Muş’a Kahramanmaraş’ın tekstildeki üretim gücünü anlattı ve şöyle dedi;

“Türkiye’nin pamuk ipliği üretiminin yüzde 36’sı, dokuma kumaş üretiminin yüzde 15’i, örme kumaş üretiminin yüzde 15’i, denim kumaş üretiminin yüzde 37’si Kahramanmaraş’ta gerçekleşiyor. Toplam tekstil ihracatında Türkiye 7’ncisi konumundayız.”

Tekstil İhtisas Gümrüğü konusunda da konuşan Balcıoğlu;

“Tekstil üretim ve ihracatındaki gücümüze rağmen Kahramanmaraş’ta Tekstil İhtisas Gümrüğü yok. En yakın Tekstil İhtisas Gümrüğü Gaziantep ve Malatya’da. Gümrük işlemleri için ek navlun bedelleri ödemek zorunda kalıyoruz, rekabette dezavantaj oluyor.”

Balcıoğlunu dinleyen Bakan Muş ise;

“- Nasıl yani? Tekstilde bu kadar güçlü bir şehrimizde Tekstil İhtisas Gümrüğü yok mu? Bu konuyu kısa sürede çözüme kavuştururuz.” dedi ve  Ocak ayı bitmeden Ticaret Bakanlığı Gümrük Genel Tebliği’nde değişiklik tebliğini Resmi Gazete’de yayınladı.

Başkan Balcıoğlu Kahramanmaraş’ta müjdeli haberi şöyle duyurdu;

“Artık Kahramanmaraş’ta Tekstil İhtisas Gümrüğümüz var. Tekstil ihracatında gümrük işlemleri için Malatya veya Gaziantep’e gidilmesine gerek kalmayacak. Boşuna ek navlun yükü çekilmeyecek. Rekabetteki bir dezavantajımız ortadan kalkmış oldu.”

Şahin Balcıoğlu, yeni dönemde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adaylığını açıklamak üzere İstanbul’da düzenlediği sohbet toplantısında Tekstil İhtisas Gümrüğü konusunu da anlattı:

Balcıoğlu, “Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a müteşekkiriz. Çok hızlı bir şekilde Kahramanmaraş’ı Tekstil İhtisas Gümrüğü’ne kavuşturan tebliği çıkardı.”

Balcıoğlu, yeni döneme ilişkin hedeflerini anlatırken kentin ihracat potansiyeline işaret etti ve şöyle dedi;

“İhracatımız bu yıl 1.5 milyar dolara yaklaşıyor. Önümüzdeki dönemde ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak için Oda olarak üzerimize düşen her çalışmayı yapacağız, her adımı atacağız. Kahramanmaraş’ta bu potansiyel var.”

Kahramanmaraş’ın metal mutfak eşyalarının üretim üssü olduğunu anımsatan Balcıoğlu,

“Ülkemizin metal mutfak eşyalarının üretiminin yüzde 60’ını, ihracatın yüzde 45’ini Kahramanmaraş gerçekleştiriyor.

Üretiminde ciddi söz sahibi olduğumuz diğer alanlar ise;

Kuyumculukta Türkiye ikincisiyiz.

Kadın ayakkabı üretiminde Türkiye ikincisiyiz.

Kağıt üretiminin yüzde 20’si Kahramanmaraş’ta gerçekleşiyor.

Çimentonun yüzde 10’unu Kahramanmaraş üretiyor.”

Maraş dondurması ve Maraş biberinin kent açısından marka gücüne dikkat çeken Balcıoğlu şunları ekledi;

“Maraş burma bileziği ve Maraş tarhanasının da içinde yer aldığı 18 ürünün tescili alındı. 7 üründe daha tescil süreci devam ediyor.”

KMTSO’ya damga vurmuş başkanlardan, kısa süre önce vefat eden Mehmet Balduk döneminde Meclis Başkanlığı görevini yürüttüğünün altını çizen Balcıoğlu, “1995-2011 döneminde 17 yıl KMTSO Meclis Başkanlığı yaptım. 2020 yılından bu yana da yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum.”

2 BAŞKAN ADAYI YARIŞACAK

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri 19 Kasım 2022’de sandığa gidecek. Meslek komiteleri seçimlerinin ardından yönetim kurulu başkanlığı için Şahin Balcıoğlu ile Mustafa Buluntu yarışacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu