Ekonomi

Türkoğlu OSB’de 30 sanayi parseli tahsis edildi

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde, 2009 yılında 128 hektar alana kurulan Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcıya sunduğu imkânlarla cazibe merkezi oldu. Özellikle pandemi döneminde sanayicilerin yatırımları büyük bir ivme kazandı. Türkoğlu OSB, Kahramanmaraş-Adana üzerinde bulunması, otoyola, tren yoluna, limanlara yakınlığı ile benzersiz bir lokasyona sahip .

Yatırım olarak tekstil, gıda, metal, plastik ambalaj gibi sektörlerin ağırlıkta olduğu Türkoğlu OSB’de 10 aktif fabrikada yaklaşık 1300 kişiye istihdam sağlanıyor. Uzun yıllardır sanayi altyapısına sahip olan ilçede nitelikli işgücü sorunu da bulunmuyor. Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’ne önümüzdeki dönemde toplamda 4500-5000 kişi civarında istihdam ve yaklaşık 2 Milyar TL tutarında yatırım bekleniyor.

ATIKSU ARITMA TESİSİ

Elektrik, telefon-internet, içme suyu ve atık su altyapısı tamamen biten bölgede, son bir yılda toplam elektrik tüketimi 110 milyon kW/Saat’e ulaştı. 2021 yılı sonuna kadar toplam elektrik tüketiminin 150 milyon kW/saat olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin en yeni elektrik altyapılarından birine sahip olan OSB’de sanayicilere çok uygun fiyatlı elektrik sunuluyor. Ayrıca cadde ve sınırlarda aydınlatma çalışmaları ve kamera sistemi kurularak Organize Sanayi Bölgesi modern ve güvenli bir hale kavuşturuldu.  2000 m³/gün kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisinin de fizibilite çalışmaları tamamlandı. Atıksu Arıtma Tesisinin yapım işi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edilerek,  yatırım programına alındı.

DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI

Bölgeye doğalgazın getirilmesi için Armadaş ile yapılan görüşmede; Bu yıl içerisinde doğalgaz hattının inşaatına başlanacağı, 2022 yılı başında tüm firmalara doğalgaz arzı sağlanacağı kaydedildi.

94 hektarlık alanın sanayi alanı olarak ayrıldığı ve 37 adet parsele bölündüğü Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nde, 30 parsel sanayicilerin yoğun talepleriyle tahsis edildi.  30 parselin 10’unda üretime geçilirken, 8 adet parselde ise üretim başlama aşamasına geldi. Kalan parsellerde ise yatırımcılar proje ve inşaat aşamasında bulunuyor. Bu parsellerdeki üretimin 2022 yılı içerisinde üretime geçmesi bekleniyor.

LOJİSTİK MERKEZ

Hükümetimizin yaptığı başlıca yatırımlar arasında bulunan İlimiz Kahramanmaraş’ın ve bölgenin ihracatına önemli bir katma değer sağlanması açısından çok büyük bir önem arz eden Türkoğlu Lojistik Merkezi;800 dönüm arazi üzerine, 1,9 milyon ton taşıma kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Lojistik Merkezi olma özelliğine sahiptir. 331 bin 500 m2 konteyner stok alanı ile özel sektöre ve ihracata da çok önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Kombine taşımacılıkta ulaşım yollarının geliştirilmesi ve ulaşım modları arasında etkin bağlantının kurulması, depolama, bakım-onarım, yükleme-boşaltma gibi faaliyetlerin daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi için kurulan lojistik merkezler, rekabet gücünün artırılmasını hedeflemektedir. Eğitim anlamında da İlçemizde kurulan Türkoğlu Meslek Yüksek Okulunda lojistik ile ilgili bölüm açılmış ve buranın alt yapısında görev yapacak, eğitimli personel istihdamı ile ilgili bölümde eğitimler verilmeye başlanmıştır. Ayrıca; Tren yolu taşımacılığının cazip bir hale getirilmesi, tren seferlerinin İskenderun ve Mersin limanlarına düzenli şekilde yük taşımacılığı olarak bu bölgeye tahsis edilmesi gerekmektedir.  Aynı zamanda da büyük sanayi işletmelerine de kılçık ray sistemi dediğimiz tren hatlarının döşenmesi lojistik merkezinin kullanımını artıracak ve hizmet veren lojistik firmalarının sayısını artıracağı düşünülmektedir. Yapılan bu yatırımlar OSB ye bölgeye değer katmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu