Ekonomi

TUSAŞ’tan Kahramanmaraş’a 1 milyar TL’lik yatırım!

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Kahramanmaraş’ta 1 Milyar lira değerinde parça üretim tesisi ve konut projesi yapacağını açıkladı.

Kahramanmaraş’ta önemli bir savunma sanayii yatırımı hayata geçiyor. İlk etapta 1 milyar TL’lik bir yatırım olacağını kaydeden Demir, 250 kişilikte istihdam imkânı sunacaklarını belirtti.  

Türk Savunma Sanayii’nin öncü şirketlerinden biri olan ve uçaklara yönelik ürettiği parçalarla adını dünyaya duyuran TUSAŞ, Kahramanmaraş’a yatırım yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mustafa Buluntu’nun müjdesini verdiği yatırım planlamasının detaylarını Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıkladı. Bir televizyon programına canlı bağlantıyla konuk olan Demir, TUSAŞ’ın deprem sonrası bölgeyi canlandırmak ve hem üretim hem de istihdam noktasında bir hareketlilik oluşturmak adına Kahramanmaraş’a üretim tesisi kurulacağını söyledi.

“TUSAŞ KAHRAMANMARAŞ’A KENDİ TESİSİNİ KURACAK”

“TUSAŞ Kahramanmaraş’a kendi tesisini kuracak” diyen Prof. Dr. Demir, konuşmasının devamında şunları söyledi: “TUSAŞ, hızlılık açısından şu anda ilk adım kapalı bir alana girerek, kendi makine ve teçhizatı oraya taşıyarak, üretime başlayacak. Daha sonra ise daha geniş bir alana kendi programını hayata geçirecek. Tabii TUSAŞ’ın yaptığı planlama bizim için sadece bir adım. Biz 7-8 değişik bölgede, diğer şirketlerimizin benzer faaliyetler yapmasını planladık. Amacımız bölgede bir an önce üretim ve istihdam faaliyeti yaparak, bölgeye canlılık katmak. TUSAŞ’ın sivil uçaklara yönelik yoğun bir iş yükü var. TUSAŞ, bu iş yükünü farklı yerlere tesisler kurarak, bölgeye aktarmayı planlıyor. Tusaş’ın gelecekteki planlanan iş yükü özellikle uçak parçaları alanında. Bu anlamda da bir üretim planlaması söz konusu.  

“YATIRIMIN DEĞERİ TESİS + KONUT 1 MİLYAR TL”

Süreçle ilgili detaylar bölgedeki şartlara bağlı. Şu anda kapalı bir alan bulundu ve oraya teçhizatın aktarılması planlanıyor. Ancak tabii TUSAŞ, daha büyük tesis alanları için bölgedeki otoriterlerle temas halinde. Yer ve mekân belli olduktan sonra çok hızlı bir şekilde imar edip, 6 ay içinde tesislerimizi faaliyete geçiririz. TUSAŞ, ilk olarak 250 kişilik bir istihdam sağlayacak. Ama bu sayı ilerleyen yılda 500-600’leri bulabilir. Yatırımın değeri tesis + konut 1 milyar TL.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu