Politika

2021 Kahramanmaraş için yatırım yılı oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yıl içinde hayata geçirilecek yatırımları değerlendirerek, “Biz göreve geldiğimizde disipline ettiğimiz mali yapıyla 2019 – 2020 yılları arasında pandeminin tüm zorluklarına rağmen 300 Milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Yalnızca 2021 yılı içerisinde Kahramanmaraş’ımıza 610 Milyon TL yatırım yapıyoruz. İller Bankası ve AB destekli ilave 1 Milyar TL’lik kaynakla da şehrimizin altyapısını yenileyeceğiz” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, alt ve üstyapı çalışmaları, dönüşüm projeleri ve turizm çalışmalarıyla kentin her noktasında yatırım gerçekleştiriyor. Başkan Hayrettin Güngör, “Pandemi döneminde sosyal yardımlarımızın yanı sıra şehir genelinde önemli yatırımları gerçekleştirdik. Hamdolsun esnaf ve vatandaşımıza güven veren mali yapımızla çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük. Pandemiden etkilenen esnafımızın, hemşehrilerimizin yanında olduk” diye konuştu.

Katılımcı ve Şeffaf Belediyecilik

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör açıklamasının devamında yatırım süreçlerine değinerek, “Hamdolsun, Kahramanmaraş’ımızın hemen her noktasındaki ihtiyaçları tek tek tespit ettik. Bu başarıyı, tüm paydaşlarımızla kurduğumuz en üst düzeydeki koordinasyona borçluyuz. Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, valiliğimiz, muhtarlarımızla kesintisiz bir diyalog halinde şehrimizin neye ihtiyacı varsa süratle tespit etme ve karşılama imkânı buluyoruz. Katılımcı ve şeffaf belediyecilik anlayışıyla bu süreçlerin en önemli parçası da vatandaşlarımız oluyor” dedi.

Yatırımlarımıza Devam Ettik

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandeminin kentteki etkinlerine de değinen Başkan Hayrettin Güngör; “Biz göreve geldiğimizde, sadece ülkemizde değil, dünyamızda küresel bir salgın krizi yaşandı. Fakat buna rağmen 2019 – 2020 yılları arasında 300 Milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Büyük ölçüde kırsal bölgelere sahip şehrimizde önceliğimiz en temel ihtiyaç, su ve yolun karşılanması oldu. Bunlara erişimi olmayan bölge kalmasın dedik ve yine aynı yıllar arasında sadece ulaşımda; 773 kilometre asfalt, 125 kilometre yeni yol, 112 bin ton asfalt yama, 17 köprü menfez, 26 sanat yapısı, 512 bin metrekare parke yol çalışması gerçekleştirdik. Yine sadece yol için 184 Milyon TL yatırım yaptık. İçmesuyu ve kanalizasyon yatırımlarına da 30 Milyon TL bir bütçe ayırmışız. Bunların dışında yeni sosyal hizmet tesisleri, park ve meydanlar, sosyal yardım ve diğer hizmetlerimizi de aksatmadan yerine getirdik” ifadelerini kullandı.

2021’de 610 Milyon TL

Başkan Güngör sözlerine; “2021 yılında da 610 Milyon TL bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarımız iki kat artıyor. Yol ve asfalt çalışmalarına yaklaşık 278 Milyon TL, su ve altyapı çalışmalarına 148 Milyon TL bir bütçe ayırdık. Şehrimizin her noktasında bu ihtiyaçları önemli ölçüde karşılayacağız. Turizmde de katma değerimizi artıracak projeler hayata geçiriyoruz. Kapalı Çarşı cephe yenileme projesinden, Ali Kayası cam seyir terasına, Yeşilgöz’den, İçmeler ve Ilıca’ya kadar şehrimizin büyük turizm potansiyelini yatırımlarımızla ortaya çıkaracağız” şeklinde devam etti.

Şehrin Turizm Potansiyeli Artacak

Kahramanmaraş’ın turizm noktalarında önemli yenilemelerin hayata geçirildiğini de açıklamalarına ekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Şehrimizin turizm potansiyelini daha artırma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yedikuyular Kayak Merkezi’mizde bu yıl ilk kez konaklama hizmeti sunulacak. Yap işlet devret modeliyle hayata geçirdiğimiz 26 Milyonluk yatırımla 25 bungalov ev bu sezon hizmet verecek. Yeşilgöz şehrimizin önemli bir değeri. İlk etapta bölgeye ulaşım sağlayan yolu yeniledik. Yeşilgöz’de çevre düzenleme çalışmalarını tamamladık. Ilıcamız bölgenin önemli bir termal turizm noktası. Sorumluluk alanımızdaki 5 kilometrelik yolu genişletip asfaltladık. İnşallah bu sezon sonuna doğru bölgedeki tesisimizi de yenileyeceğiz. Ali Kayası için bir seyir terası projesi hazırladık. Bu çalışmamız da bölgeye önemli bir değer katacak. Devam eden projelerimiz var. Bu yatırımlarımızın şehrimiz için önemli bir katma değer oluşturacak” dedi.

1 Milyar TL’lik Ek Finansman Desteği

Başkan Hayrettin Güngör ayrıca geçtiğimiz günlerde müjdelediği ilave 1 Milyar TL’lik ek kaynağa ilişkin; “Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği hibe ve kredisinden 100 Milyar Avro, yani 1 Milyar TL ek bir bütçeyi şehrimize kazandırdık. Bu aşağı yukarı Büyükşehir Belediyemiz ve KASKİ Genel Müdürlüğümüzün bir yıllık bütçesine denk bir rakam. Bu bütçeyle şehrimize yeni içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları kazandıracak, şehrimizin en önemli ihtiyaçlarından Atıksu Arıtma Tesisleri ve Katı Atık Bertaraf Tesisi inşa edeceğiz. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu