Ekonomi

AKDÖSAN geri dönüşüm atölyesi çocuklarla buluştu

KEY Holding iştiraki olan Aksu Çevre Danışmanlık ve Geri Dönüşüm A.Ş. (AKDÖSAN), Kahramanmaraş’ta, çocuklara geri dönüşümün önemini uygulamalı olarak anlattı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, Piazza AVM’de Geri Dönüşüm Atölyesi kuran AKDÖSAN, Tetra Pak desteği ile miniklere atıkların geri dönüşüm sürecini uygulamalı olarak anlattı.

Çocuklarda geri dönüşüm bilincinin oluşması amacıyla yapılan farkındalık etkinliğinde miniklere süt ve meyve suları ikram edildi.

Daha sonra atık haline gelen ürünlerin ambalajları,  bir prototip yardımıyla hamur haline getirilip kurutularak yeniden kağıda dönüşmesi anlatıldı.

Etkinlikle ilgili bilgi veren AKDÖSAN Kahramanmaraş Şubesi İşletme Müdürü Çağdaş Bulutköy, şunları söyledi;

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı vesilesi ile yarının geleceği çocuklarımıza geri dönüşüm bilincini aşılamak bu etkinliğimizde çocuklarımıza sıfır atık ve geri dönüşüm alanında bir farkındalık kazandırmak ve atığın geri kazanım sürecini bir prototip yardımı ile uygulamalı olarak göstermeyi amaçladık.

Etkinliğe katılan çocuklara önce kutu süt veya meyve suyu ikram ettik. Sonra süt ve meyve sularını bitiren çocuklarımıza etkinlik alanımızda bulunan geri dönüşüm kutularına boş kutularını atmalarını istiyoruz. Oluşan bu içecek atıkları, bunlara kompozit atıkta diyoruz. Bir prototip yardımı ile bu atıkları hamur haline getirip, içerisinden yabancı maddeleri ayıracağız ve hamur haline gelen atığı  boyutlarında kurutarak kağıt elde ediyoruz.Bu sayede çocuklarımıza, atıkların birer çöp değil hammadde olduğunu ve yeniden kazanılabileceğini göstermiş oluyoruz.

Bu çalışmayı Key Holding iştiraki olan Aksu Çevre Danışmanlık ve Geri Dönüşüm (AKDÖSAN) ve tetra pak işbirliği ile yapıyoruz. Akdösan olarak Türkiye’nin 4 farklı şehrinde  (Kahramanmaraş, Adana, Bursa ve Erzurum) ambalaj atığı toplama ayırmı faaliyeti ve atık yönetimi alanlarında hizmet vermekteyiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu