Ekonomi

TEMSAN, Verimli Fanlarla Enerjide Yüksek Tasarruf Sağlıyor!

Ürünlerinde dünyanın en iyi hammaddelerini kullanıp Türk mühendisliğinin başarısıyla kaliteyi gelenek haline getiren Temsan Makina, sistemlerinde en verimli fanları kullanarak, enerji cimrisi üretimle büyük tasarruf sağlıyor.

Tekstil klima sistemleri, otomasyon ve yazılım ile buna paralel olarak tamamlayıcı ürünler imalatında, yılların verdiği tecrübe ile müşteri memnuniyetini her zaman en yüksek seviyede tutan  Temsan makina Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kesim, bugün geldikleri noktada, büyümenin ve sektöründe fark yaratmanın en geçerli yolunun Ar-Ge ve İnovasyon olduğunu  bildirdi.

Kesim, bu kapsamda 2018 yılında faaliyete geçirdikleri Temsan Makine Ar-Ge merkezindeki çalışmalarıyla, paydaşlarının, sürdürülebilir kalite ve verimlilik hedeflerine katkıda bulunmaya devam ettiklerini bildirdi.

Tekstil fabrikalarına dünya genelinde 2000’den fazla klima santrali ve filitre sistemlerinin projelendirilmesi ve kurulumunu gerçekleştirip, bu firmaların, prodüktivite anlamında en önemli parametrelerinden olan iklimlendirme konusunda, inovatif teknolojik gelişim stratejilerini işletmelerin proses akışlarına uyumlu hale getirdiklerini anlatan Kesim, şöyle devam etti:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından araştırma ve geliştirme faaliyetleri desteklenen TEMSAN Makina Ar-Ge Merkezi, 1501 – TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında alınan destek ile bir klima tesisinde tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık %80 ine karşılık gelen aksiyel fanların daha verimli çalışmasını sağladık. Böylece  bu fanların tasarım ve optimizasyona yönelik çalışmalarla sektörel bazda bir çok ilki gerçekleştirmenin yanı sıra bu alanda da farkımızı ortaya koymanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

İmalatın en önemli gider kalemlerinden olan ve gün geçtikçe maliyet hesaplarında oransal olarak artış gösteren elektrik enerjisinden tasarruf sağlamanın önemine dikkati çeken Kesim, “Bu çalışmalarımız doğrultusunda ürettiğimiz ürünlerin, işletmelerimize enerji tasarrufu anlamında önemli ölçüde katkıda bulunduğu saha çalışmalarımızın sonuçları ile belgelenmiştir” dedi.

Projede gelinen aşama konusunda bilgi veren Cem Kesim,, şöyle devam etti:

“Bilgisayar destekli CFD yazılımları ile elde edilen nümerik analiz sonuçlarının gerçek bir ortamda test edilmesi üzerine kurgulanan projede Air Movement and Control Association (AMCA) tarafından belirlenen ANSI/AMCA 210-16 ANSI/ASHRAE 51-16 standartını referansı ile  boyutlandırılmış ve sistem mimarisi buna uygun şekilde tasarlanarak imalatı yapılan Hava Tüneli sayesinde, tasarımı ve pilot üretimleri yapılan yüksek verimli fan kanatları performans testleri yapılmaktadır.

Fan Performans Hava Tünelimiz; 500 mm çaptan 1800 mm çapa, 7,5 kW’dan 55 kW motor gücüne, 2.500 m3/h’ten 200.000 m3/h hava debiye ve 0 Pa’dan maksimum 1.500 Pa’a statik basınca kadar ölçümü yapabilme kapasitesine sahiptir. Hava tünelinin geniş aralıktaki bu ölçüm kabiliyetleri sayesinde fanların tüm teknik verileri hassas şekilde ölçülebilmektedir.

AMCA/ANSI 210-16 akreditasyon sürecinin bitimini takiben merkezimizde yapılmış olan  ölçümlerin sonuçları AMCA tarafından onaylı olarak uluslarası geçerliliğe sahip olacaktır.

TEMSAN Makina’ nın hayata geçirdiği bu önemli projenin bir çıktısı olan Fan Performans Hava Tüneli sayesinde Ar-GE Merkezimiz de ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülen Gürültü Emisyonu Düşük ve Optimum Aerodinamik Verimliliğe sahip Aksiyel Fan tasarım geliştirme projeleri için de önemli bir güvence sağlamaktadır.”

Cem Kesim, temel amaçlarının tekstil fabrikalarının en yüksek verimlilikte üretim yapmasını sağlamak olduğunu belirterek, “ En büyük üreticilerden biri olarak, tekstil iklimlendirme sisteminde eksiksiz proses çözümü, verimli performans, enerji tasarrufu ve işletmenin kalitesi için en yüksek güvenilirliği sunuyoruz” bilgisini paylaştı.

Cem Kesim, 1960 yılından bu yana, kusursuz iklimlendirme sistemleri sağlamak amacıyla en son teknolojileri takip ettiklerini,  Know-How bilgisini her zaman öncelik kabul ettiklerini belirterek, konuşmasını şöyle  sürdürdü:

“ Dünyanın dört bir yanındaki acentelerimiz sayesinde müşterilerimizin yanınızdayız, etkili ve hızlı servis çözümleri ile müşteri ihtiyaçlarına çözümler sunuyoruz.

Proje departmanımız ve Ar-Ge merkezimiz müşteri gereksinimlerine en uygun cevaplar için tasarlar, geliştirir ve iyileştirir. Profesyonel gelişim ekibimizin desteği ve üniversitelerle yaptığımız işbirlikleri, tasarım ve otomasyon yeniliklerimiz ile her zaman bir adım öndeyiz. Bu, neredeyse 60 yıldan beri çok sayıda uygulama tarafından test edilmiştir.

Temsan’ın grup şirketleri, her aşamada kaliteli çıktı sağlama konusunda yetenekli 1000’den fazla çalışana sahiptir. Şirketler grubumuzdaki her bir çalışan, daha sürdürülebilir bir iş akışı için eğitiliyor. Lider bir global üretici olarak temel amacımız, markamızı daha da genişletmek ve sektörün rol modeli olmaya devam etmektir.

Verimlilik kavramı ile olan ilişkimiz ‘Takıntı’ kelimesi ile tanımlanabilir. Kalite odaklı attığımız her adıma verimlilik eşlik ediyor. Ama bu yeterli mi?

Verimlilik tek başına elde edilemez. Sadece birlikte hareket ettiğimizde verimli oluruz.

Her şey bu oyundaki tüm oyuncuların eylemlerine bağlıdır. Ürünlerimizi tasarlıyor, üretiyor, kuruyor ve müşterilerimizle en verimli şekilde çalıştırmak için işbirliği yapıyoruz. Bu, sürdürülebilirliğin geleceği ile ilgilidir. Bu bizim temel değerlerimizle ilgilidir.”

BİRLİKTE DAHA İYİ

“Birlikte daha iyiye” diyen Cem Kesim, bu kavramın öncelikleri olduğunu belirterek, “Bu yüzden müşterilerimizin  yanında olmaya değer veriyoruz. Ürünlerimizi tesisinize kurduktan sonra ekibimiz, çalışanlarınızın Temsan ürününüzden maksimum verim almaları için yerinde eğitim vermektedir. Satış sonrası ekibimiz bakım ve güncelleme eğitimleri için düzenli olarak işletmelerinizi ziyaret eder. Maksimum verimlilikte çalışan ürünlerimizi seviyoruz” dedi.

Cem Kesim, TEMSAN markasına güvenen müşterilerine teşekkür ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“TEMSAN’ın akıllı otomasyon çözümleri, en iyiye ulaşmak için uyum içinde çalışan yazılım ve donanım geliştirme ekiplerimiz sayesinde kusursuz bir iş akışı ve maksimum verimlilik sağlar. Temsan otomasyon, mevcut en yüksek standartları korumak için sektörde özel olarak hazırlanmış bir yaklaşımdır. Ana fikir, verimliliği maksimum oranda tutmak ve hatta iyileştirmenin yeni yollarını aramaktır. Bu nedenle Temsan Otomasyon ekibi tesisin kalbinde yer almakta olup, Denim, Dokuma, İplik, İplik-Boyama gibi tüm grup şirketlerimizden toplanan tüm verilerle çalışmaktadır. Tasarım ve proje ekibi ile bu kapsam, üst düzey mühendislik ve süreç bilgisini bir araya getirmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu