Yazarlar

Ali Eskalen, “Kentin yeni yatırım alanlarına ihtiyacı var”

Kahramanmaraş’ın  lokomotif sektörü tekstildir. Yatırımlar yoğun olarakta bu sektöre yapılmaktadır.

Pamuk ipliği, örme kumaş, dokuma, denim, konfeksiyon gibi dallarda faaliyet gösteren sektör artık, kabına sığmıyor. Bunun yanında son yıllardaki sektör çeşitliliği de hızla artmakta, Enerji fiyatlarının artması, tekstilde en büyük gider kaleminin enerji olması Özellikle firmaların Enerji sektöründe ki yatırımları artmakta, şehir de ve şehir dışındaki yatırımlarla göz doldurmakta ve hızla büyümektedir. Şehrin Madeni mutfak eşyası, üretiminde Türkiye de birinci sıradadır. tekstilden sonra en fazla istihdam sağlanan sektördür.

DCIM\100MEDIA\DJI_0046.JPG

Çimento, kağıt, Gıda sanayi, özellikle dondurma sektörü,  gibi sektörlerin yer aldığı kentte yaklaşık 175 bin sgk lı bulunmakta ve bunun büyük bir bölümü sanayi ve imalat kesiminde çalışmaktadır. Kabına sığmayan yatırımcı ve sanayicilerin en büyük sıkıntısı ise yatırım yapılacak alanların olmaması olarak değerlendirilmektedir. Kentin yeni yatırım alanlarına ihtiyacı vardır. Yıllardır konuşulan Tomsuklu Tekstil ihtisas OSB de çalışmalar ilerliyor ama biraz ağır adımlarla ilerliyor. Bu da yatırımcının sanayi arsasına çabuk ulaşmasını zorlaştırıyor. Hızlı adımlar atılması gerekmektedir. Çünkü yatırım beklemez, bekleyen yatırım şehir için kayıptır. Yatırımcının önünün açılması için, daha hızlı çözümler üretilmeli, Sanayicinin ve yatırımcıların önü açılmalıdır.

Sanayi şehri Kahramanmaraş, yıllardır yatırımcının arsa sorununu çözme konusunda, süreçlerin çok uzaması zamanında yapılması gereken yatırımları geciktiriyor.

Çabuk çözülmeyen yatırımcı ve büyümek isteyen KOBİ ler için çok önemli olan sanayi parseli konusu, bazen yılları alan zamanlara yayılmakta, yatırımcının adeta iştahını kapatmaktadır. Bu ara da Yeni Sanayi sitesindeki genişletme çalışmalarında ciddi yol kat edildi. Bir çok yeni KOBİ buralarda kendisine yer edinme fırsatı buldu. Fakat daha da büyümek isteyen KOBİ’ler için yeni alanların oluşması gerekli. Bu alanlarında yeni daha geniş OSB’lerle çözülmesi gerekmektedir. Büyümek isteyen KOBİ’nin önü açılmalıdır. Akıbeti Yılan hikâyesine dönen Tekstil ihtisas OSB’de kamulaştırma çalışmalarının sonuna gelindi. Çalışmalar bu hızıyla devam ederse, yıllardır süren bekleyiş 2023 te bitecek gibi görünüyor. Kentte kamu ile ilgili işler kaplumbağa hızıyla devam ettiğinden zamanında çözülemeyen sorunlarda, çığ gibi büyüyor.

17. Büyük sanayi kenti olan Kahramanmaraş Ulaşım konusunu yıllardır konuşmasına rağmen hala sorunlarını tam anlamıyla çözümü konusunda, hızlı hareket etme kabiliyetini yakalayamadı.

default

Ulaşım konusunda, sıkıntılar devam ediyor Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu iç Anadoluya bağlayan Kahramanmaraş- Göksun yolu çalışmaları, eksikler olmasına rağmen açılışı Cumhurbaşkanı tarafından yapıldı. Bunun yanında Kahramanmaraş-Nurdağ arasındaki duble yol tamamlanmasına rağmen, hala bir bölümünün sıcak asfalt çalışması yapılmadı. Kahramanmaraş Havaalanı, yeni Apron binası yaptık, ama havaalanı aynı, beklendiği gibi uçak seferleri sıklıkla yapılamıyor. Apron binası yapılırken mevcut pistin uzatılacağı, ve ILS cihazı konulacağı, gece ve gündüz uçak iniş ve kalkışlarına müsait bir havaalanı olacağı söylenirken. Pist uzatılması ile ilgili hala bir çalışma görünmemekle birlikte, ILS cihazı konusunda da sürekli çalışmaların yapıldığı söylenmesine rağmen, hala ortada somut bir şey yok. Görünen olacağa da benzemiyor. Yani Laf çok, icraat yok. Bu sorunlar çözüldüğünde 17. Büyük Sanayi kenti kimliği bulunan kentte, hedef ilk 10 büyük ekonominin arasına girmektir.

Kent içi trafikte ise keşmekeşlik devam ediyor. 1980’li yıllarda yapılan Güney çevre yolu, günümüzde yetersiz kalmakta ve yeni çevre yollarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bir tek çevre yolu bulunan kentin, mevcut çevre yolu ise şehrin içinde kaldı. Geçtiğimiz dönem Büyükşehir belediyesi tarafından yapımına başlanan ve bir kısmı yapılabilen, kuzey çevre yolu ise büyükşehir tarafından karayollarına devredildi. Yeni yapılması gereken güney çevre yolu ile ilgilide her zaman olduğu gibi çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir belediyesi tarafından yapımına başlanan ve bir kısmı yapılabilen, kuzey çevre yolu ise büyükşehir tarafından karayollarına devredildi. Hani ne zaman yapılacağını, hiç kimse bilmiyor.

Zamanında yapılmayan yatırımlar üst üste gelince, bu defa çözüm üretilmesi daha zor oluyor. Bir de kentte sorunların çözümü için öncelik sıralaması belirlenmediği için, çözümlerde sancılı ve uzun zaman alıyor. Bu kronik soruna çare bulunursa, sorunlar önceliğine göre çok daha çabuk ve hızlı bir şekilde çözülecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu