Politika

CHP’li Öztunç’tan Numan Kurtulmuş’a ‘Asgari Ücret’ Yanıtı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AK Parti’li Numan Kurtuluş’un asgari ücret konusunda “Dolara endeksleyemeyiz” açıklamasına yanıt verdi.

Öztunç, “Numan Kurtulmuş açıklama yapmış bugün asgari ücret konusunda ‘Dolara endeksleyemeyiz.’ Demiş. ‘Bu, gerçekçi değil, hakkaniyetli değil.’ Demiş. Allah aşkına, 5’li çeteye otoyolların, köprülerin parasını dolara endeksliyorsunuz, hakkaniyetli oluyor da millete gelince mi hakkaniyetli olmuyor?” ifadelerini kullandı.

ÖZTUNÇ’UN KONUŞMASININ DEVAMINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ:

Farkında mısınız bilmiyorum, az önce baktım, dolar 14,69; euro 16,55; leva 8,47. Yani 1 dolar 14 lira 69 kuruş, 1 euro 16 lira 55 kuruş, 1 leva, Bulgaristan levası 8 lira 47 kuruş. Millet büyük bir ekonomik kriz içerisinde. AK Parti’nin değerli milletvekilleri buraya geliyorlar, konuşuyorlar, güllük gülistanlık gösteriyorlar, tozpembe bir Türkiye tablosu çiziyorlar; bu kürsüden her şey çok güzelmiş gibi bir tablo çiziyor AK Parti’nin değerleri milletvekilleri oysa sokağa bir çıksalar gerçeği görecekler. Bakın, geçen yıl bu zamanlar süt 3 lira, bugün 15; bir koli yumurta 20 lira, bugün 36; etin kilosu 50 lira, bugün 110; ayçiçeği yağı 35 lira, bugün ayçiçeği yağının litresi 139 lira; un 25 lira, bugün 55; mazot 6,63, bugün 10,39; geçen yıl bu zamanlar tüp 119,5 lira, bugün 212,5 lira. Artış yüzde 100’ün üzerinde; her üründe…Belki size göre hava hoş, belki sizin keyfiniz yerinde ama bu artışlar milletin belini büküyor. Bir sokağa çıksanız, bir sabah kalksanız AK Parti’li milletvekilleri, şu kenti bir gezseniz, halk ekmek kuyruklarını bir görseniz ne var yani, ne olur bir görseniz bunları?

    Değerli milletvekilleri, bir yandan bu var, bir yandan da “Ekonomi nasıl düzelir?” diye kafa yoranlara her türlü eziyeti çektiriyorsunuz. Gençler, üniversite öğrencileri, geleceğimizin yöneticileri forum yapmak istiyorlar, ekonomik forum; cop, işkence, gözaltı, cezaevi… Lafa gelince de hemen Bakara suresinin arkasına saklanıyorsunuz. Evet, Bakara suresinde

“BAKARA SURESİ’NDE MİLLET AÇKEN ZEVK-Ü SEFA İÇERİSİNDE YAŞAYIN DEMİYOR”

    “Açlıkla; ürünlerden, mallardan eksiltmekle sınarız.” diyor, doğru, bunu söylüyor Bakara suresinde şunu söylemiyor: “Millet açken zevk-ü sefa içerisinde yaşayın.” Demiyor. “Korumalara her ay 260 milyon lira para verin.” demiyor “Millet perişanken saraylarda yaşayın.” demiyor “Binlerce dolarlık çantaları kolunuza takıp gezin.” demiyor. Bakara suresinin neresinde lüks makam arabalarından, uçan saraylarından söz ediliyor, neresinde söyler misiniz? Millete gelince ürün eksiltme, size gelince serveti artırma; millete gelince açlık, sefalet, yoksulluk, size gelince şatafat, savurganlık, zevküsefa; millete 2 domates, yarım kilo kıyma, size gelince löp löp kuzu çevirmeler, efuliler mefuliler; hayat size güzel beyler. 

“MİLLETE GELİNCE Mİ HAKKANİYETLİ OLMUYOR?”

    Ekonomiyi yönetemiyorsunuz, beceremiyorsunuz. Memleketi milyoncu dükkânı hâline getirdiniz. Bizim Elbistan’da eskiden vardı milyoncu, ne alırsan 1 milyondu; Türkiye’yi o hale getirdiniz. Bulgaristan’dan geliyor levayla, 100 levayla geliyor, çantayı doldurup gidiyor. Eskiden bizim yurttaşlarımız Bulgaristan’a giderdi, çantayı doldurur gelirdi. Şimdi, Bulgaristan’dan geliyor, çantasını dolduruyor, gidiyor. Iğdır’a geliyor Azerbaycan’dan, Artvin’e geliyor, Hopa’ya geliyor Gürcistan’dan, çantaları doldurup gidiyor. Niye? Çünkü siz ekonomiyi yönetemezsiniz, yönetemiyorsunuz. Ama Sayın Numan Kurtulmuş açıklama yapmış bugün asgari ücret konusunda “Dolara endeksleyemeyiz.” demiş “Bu, gerçekçi değil, hakkaniyetli değil.” demiş. Allah aşkına, 5’li çeteye otoyolların,köprülerin parasını dolara endeksliyorsunuz, hakkaniyetli oluyor da millete gelince mi hakkaniyetli olmuyor?

“MİLLETLE BAĞINIZ KOPMUŞ DURUMDA”

    Bu iktidar, milletin iktidarı değildir, bu iktidar, rantın iktidarıdır, 5’li çetenin iktidarıdır. Sizin millete karşı olan bütün bağınız kopmuş durumdadır, geçmişte milletle bağınız vardı ama bugün itibarıyla millet ile AKP’nin bağı kalmamıştır, bitmiştir. Başka? Sayın Fuat Oktay burada konuşuyor “Fiyat artışları, kur artışları kader olmayacak.” diyor. Doğru söylüyorsun Sayın Oktay, günlerdir bu kürsüde, bu Mecliste en doğru şeyi sen söyledin; kader olmayacak çünkü siz bu milletin kaderi değilsiniz, gideceksiniz! (CHP sıralarından alkışlar) Siz gittikten sonra bu milletin geleceği çok daha güzel olacak.

“BU KATARLILARDA NE BULDUNUZ”

    Her şeyi sattınız; SEKA, TEKEL, demir çelik fabrikaları, şeker fabrikaları, TELEKOM, sahil bölgelerindeki hazine arazileri, Tank Palet Fabrikası… Her yeri sattınız, her şey bitti; sıra leyleğe geldi. En son limanları satıyorsunuz; Antalya Limanı’nı Katarlılara peşkeş çekmeye çalışıyorsunuz. Bu Katarlılarda ne buldunuz?  -Nedir sizin bu Katar sevdanız? Bu Katarlılarla nasıl bir diyaloğunuz, bir ilişkiniz var ki ne varsa her şeyi Katarlılara vermeye çalışıyorsunuz? Bu ülkede, bugüne kadar -Allah rahmet eylesin- Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık yapmış kim varsa, hepsinin bütün birikimlerini, yaptıklarını sattınız, sattınız, sattınız; bir de çıkıp o insanlara laf ediyorsunuz!

“PARAYI BASTIRIYOR, YABANİ HAYVANI AVLATIYORSUNUZ”

    128 milyar dolar vardı kasada, o parayı yediniz, gözünüzü dağa taşa diktiniz. Şimdi, Türkiye’nin tüm dağları, taşları, ovaları “maden ruhsatları” adı altında peşkeş çekiliyor. Üç beş kuruş para gelsin diye ufacık pınarların üzerinde HES projeleri yaptırıyorsunuz. Öyle bir hâle geldi ki artık elin Amerikalısı, Kanadalısı ta oradan buraya geliyor, bizim dağlarımızdaki yabani hayvanları avlıyor. Ne için? Para için. Parayı bastırıyor, yabani hayvanı avlatıyorsunuz; yazıktır, günahtır.

“MEHMET MUŞ BIYIĞIMI KESERİM DEMİŞTİ… HALA FİLTRE YOK”

    Değerli arkadaşlar, birkaç söz de seçim bölgem Kahramanmaraş için söylemek istiyorum. Sayın Mahir Ünal az önce buradaydı, kendisinin de olduğu bir toplantıda, Afşin-Elbistan Termik Santrali’nde, dediler ki: “Merak etmeyin, 2021 yılının Ocak ayından itibaren Afşin-Elbistan Termik Santrali’nde filtre olacak. Hiçbir şekilde kül yutmayacak kimse, hiçbir şekilde zehir solumayacak Afşinli, Elbistanlı.” Söz verdiler, 2022’ye giriyoruz, hâlâ sözünü tutan yok, hâlâ Afşin’de, Elbistan’da yurttaşlarımız zehir soluyorlar, kül yutuyorlar; santrale, filtre hâlâ takılmadı değerli arkadaşlar. O bölgede yaşayan insanlara hâlâ büyük bir eziyet yapılıyor ve Sayın Mehmet Muş Grup Başkan Vekiliydi -kendisi de az önce buradaydı, şimdi yok- tutanaklar bende, o gün bu görüşmelerde bana söylemişti ben kürsüden konuşunca, demişti ki: “Merak etme, Afşin-Elbistan Termik Santrali’ne altı ayda filtre takılacak.” “Takılmayacak.” dedim. “Takılacak. Bıyığımı keserim.” demişti. Hâlâ filtre takılmadı arkadaşlar Afşin-Elbistan Termik Santrali’ne.

Değerli arkadaşlar, “Devlet hastanesi yaptık Elbistan’da.” diyorlar; doktor yok yahu, ne yapayım ben binayı? Hastaneyi istediğin kadar yap, dört duvar. Doktor? Doktor yok.

    Arsan diye bir kavşağımız var, Maraş merkezde, Arsan Kavşağı. İki yıldır bir kavşağı bitiremediniz ya. Ya, bu kadar mı beceriksizsiniz, iki yıldır bir kavşak bitirilmez mi?

    Yine, Kahramanmaraş’ın ufacık otogarını yıktılar, “Otogar yapacağız.” dediler, iki yıldır bir otogarı yapmayı beceremediler. Millet yağmurda çamurda, soğukta, otogardan, eski otogarın olduğu yerden otobüslere binmeye çalışıyor.

    Maraş’a stat sözleri var. Her seçim dönemi geldiğinde “Maraş’a stat yapacağız. Antep’e yaptık, Kayseri’ye yaptık.” Güzel, yaptınız; Maraş’a niye yapmıyorsunuz arkadaş? Her seçim döneminde gelirler, “Söz veriyoruz, bu defa yapacağız.” Alırlar fotoğrafları, “Bunu yapacağız.” diye gösterirler, “Yalnız bunun çatısı da biraz yamuk olmuş.” derler. “Biraz düzeltelim, böyle yapalım.” derler. Ama daha Maraş’a bir stat yapamadınız.

“BU MİLLET YEDİĞİ AYAZI UNUTMAYACAK”

    “Aksu Çayı” diye bir çayımız var, bildiğiniz kimyasal akıyor; rezalet, kokudan durulmuyor. Önerge veriyorum Bakana diyorum ki: “Yahu, kardeşim, burası kirli, temizlenmesi lazım.” Bakan bana cevap veriyor: “Hayır, orası temiz.” diyor. “E gel beraber gidelim, bakalım.” diyorum, gelmiyor. “E gidelim, bir temsilci gönder, oradan bir bardak su alalım, içelim.” diyorum. I ıh, tık yok. “Kardeşim, gel gidip beraber çimelim.” diyorum orada yani yüzelim diyorum. O da yok, ona da gelmiyorlar. Ama Kahramanmaraş’ın ortasında Aksu Çayı zehir akıyor. Niye biliyor musunuz? Çünkü Maraşlı zamanında AK Parti’ye çok oy verdi, çantada keklik görüyorlar, “Biz bu Kahramanmaraş’a hizmet etmesek de bunlar zaten bize oy veriyor.” diye bakıyorlardı. Şimdi, meydana çıkacaksınız, seçim sandığı gelecek, göreceksiniz Maraşlının size vereceği dersi.

    Değerli milletvekilleri, AK PARTİ dönemi sona eriyor. Yirmi yıldır bu ülkeyi yöneten AK PARTİ gidiyor, görevi sona eriyor. Çok büyük tahribatla gidiyorlar, çok büyük zarar verdiler, Türkiye’nin değerleriyle oynadılar, Türkiye’ye ekonomik açıdan çok çok çok büyük zararlar verdiler.

    Ama inşallah, 2022 yılında en erken, ne zaman yapılabilirse bir sandık geldiği zaman bu millet yediği ayazı unutmayacak, sizler zevk-ü sefa sürerken ekmek kuyruklarında çile çekmeyi unutmayacak ve size “Hadi bakalım evinize, hoşça kalın.” diyecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu