Ekonomi

Göksun Belediyesi enerjisiyle ekonomiye güç veriyor

Nüfusun ve sanayileşmenin giderek artmasına bağlı olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan yenilenebilir temiz enerji gelişmelerine kayıtsız kalmayan Göksun Belediyesi, Güneş Enerjisi Santrali (GES) inşa ederek yenilenebilir temiz enerji üreticileri arasına girdi.

İlçeye bağlı Karaömer Mahallesinde belediyeye ait 20 dönüm arazi üzerinde 3 bin 520 adet güneş paneli ile kurulan santralden 990 KW (1 Megawatt) gücünde elektrik üretimini hedefleniyor.

Değişen hayat standartlarına bağlı olarak hizmet ağı genişleyen yerel yönetimlerin enerji maliyetlerinin de arttığına işaret eden Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, tesisten elde edilen enerji ile belediyenin enerji giderlerini karşılayacaklarını, artan enerjiden elde edilecek geliri de ilçede yapılacak hizmetlerde kaynak olarak kullanacaklarını söyledi.

Enerji maliyetlerini düşürmek için dünyada ve ülkemizde hızla artan yenilenebilir temiz enerji kaynaklarından istifade ederek dışa bağımlılığı azaltmak için 2017 yılında proje çalışmalarına başladıklarını belirten Başkan Aydın, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Doğal iklim olayları ve iklimsel düzensizliğin bir sonucu olarak karşımıza çıkan kuraklıkla mücadele kapsamında yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının artırılması için özellikle Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere, ülkemizde ve gelişmiş ülkelerde önemli yatırımlar yapılmaktadır. Göksun Belediyesi olarak, nüfusun ve sanayileşmenin hızla artmasına bağlı olarak enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik dünyada ve Türkiye’de hızla artan yenilenebilir temiz enerji gelişmelerine kayıtsız kalmadık ve yaptığımız yatırımla yenilenebilir temiz enerji üreticileri arasına adım attık. Belediyemize ait olan 20 dönüm arazi üzerinde, 3 bin 520 adet güneş paneli ile inşa ettiğimiz santralden 990 KW (1 Megawatt) gücünde elektrik üretimini hedefliyoruz. Buradan elde edilecek olan elektriği dağıtım şirketine satmak suretiyle belediyemizin enerji giderlerinin karşılamayı, artan geliri de ilçemizde yapacağımız hizmetlerde kaynak olarak kullanmayı hedefliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu