Ekonomi

Gürdal Yem’den hayvancılık uyarısı! ‘Üretici hızla terk ediyor’

Gürdal yem AŞ. Yönetim Kurulu Vekili Mehmet Gürdal tarım ve hayvancılıkta gerileme eğiliminde olduğunu ifade ederek, artan maliyetler ve hammadde fiyatlarının yanı sıra devletin et süt üreticileri üzerinde ki baskının neticesinde üreticilerin hızla sektörü terk ettiğini belirtti.

Kanatlı hayvan yemleri, büyükbaş küçükbaş yemleri ve balık yeminde ağırlık Ortadoğu ülkeleri olmak üzere yurt içinde bir çok bölgeye ulaşan Gürdal Yem Kahramanmaraş’ta 200 bin metre kare alan üzerine kurulu ve 30 bin metre kare de kapalı alana sahip dev tesis ile saatte 30 ton, günlük ortalama 150 ton yem üreterek sektörün ihtiyacını karşılıyor.

Şirket ayrıca 1500 hayvan kapasiteli et üretim tesisi kurdu. Balık yemi ve kanatlı yeminde Irak, Suriye, Kuveyt, Katar, BAE ülkeleri ile çalışan şirket iç piyasada ege bölgesinden Trakyaya kadar ürünlerini ulaştırıyor.

Gürdal yem AŞ. Yönetim Kurulu Vekili Mehmet Gürdal sektörün geldiği noktaya ilişkin şu bilgileri verdi; Gürdal Yem olarak 1993 yılından bugüne hayvan yemleri imalatı yapıyoruz. Kanatlı hayvan yemleri, büyükbaş küçükbaş yemleri ve son 5 yıldır balık yemi imalatı yapıyoruz. Bunun yanında ham madde ve tarım ürünleri ticari yapıyoruz. Bunun yanı sıra 2010 yılında bin 500 hayvan kapasiteli et üretim işletmesini kurmuştur. İşletmelerimizi 200 bin metre kare alan üzerine kurulu ve 30 bin metre kare de kapalı alana sahibiz. Balık yemi ve kanatlı yemde ihracat yapıyoruz. Genelde Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Irak, Suriye, Kuveyt, Katar, BAE ülkeleri ile çalışıyoruz. Yurt içinde Kahramanmaraş’ın komşu illeri başta olmak üzere ege ve Trakya bölgesine ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

PANDEMİ İŞGÜCÜNDE AKSAMALARA NEDEN OLDU

“Çalışan personelin sağlık önlemleri nedeniyle işgücü kaybı yaşandı. Bu durum da elbette üretimde aksamalara neden oldu. Bunun sonucunda da arz talepte yaşanan dengesizlik fiyatların artmasına neden oldu. Hammadde fiyatlarının artışı sonucunda, et ve süt üreticileri kendi ürünlerine bu artışı yansıtamadılar ve sürekli devam eden bir zarar söz konusu. Bunun sonucunda çiftçi ve hayvancılar hızla bu sektörü terk ediyor.

ET VE SÜTÜN DEVLET BASKISINDAN KURTULMASI LAZIM

“Bu konuda özellikle sütü ve eti üreten çiftçi üzerinde baskı kuruyor. Bu da hayvancılıkla uğraşan çiftçimizi sürekli zarar ettirerek üreticilikten uzaklaşmasına sebep oluyor. Kahramanmaraş özellikle hammaddesi süt olan dondurma gibi bir ürünümüz olması nedeniyle hayvancılık çok önemli bir konuma sahip. Burada bir sorun var. şehirden tüm dünyaya dondurma satılırken kullanılması gereken hammadde olan süt, olması gerekenin sadece yüzde 15’ kadarı tüketiliyor. Dondurma üreticileri süt tozu ve benzeri bileşenleri kullanarak üretim yapıyorlar. Bu yüzden Kahramanmaraş’ta kırsal hayvancılık bitiyor. Elinde az sayıda hayvanı olanda sürekli bir zarar içinde olduğu için uzaklaşıyor. Yakında kırsalda yaşayan pek kimse kalmayacak.

ARTAN ÜRETİM MALİYETLERİ GİRİŞİMCİLERİN HEVESİNİ KIRIYOR

Kurumsal hayvancılık yapanların işletme sayısında bir artış yok. Mevcut işletmeler içerisinde pasif olan var aktif olan var. 2021 yılı için bir heyecan oluşmuştu ancak maliyetlerin tekrardan yükselmesi panik havası oluşturdu ve bu heyecanın hızını kesti. Sektörün en büyük sorunu besi yemidir. Yem fiyatlarının aşırı pahalı olması ve ülkemizde kaba yem üretimin çok az olmasıdır. Ayrıca çiftçinin ürettiği arpa,buğday,mısır gibi ürünler için gerekli olan gübre tohum gibi giderlerin yüzde 150 civarında zamlanması maliyetleri yükseltti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu