Ekonomi

Kahramanmaraş Mobilya ihracatında artışa geçti

Türkiye mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı bu ayda yüzde 33,9’luk artışla, 778 milyon 148 bin doları buldu. İl bazında en fazla ihracatı İstanbul yaparken, en fazla artış Kahramanmaraş’ta görüldü.

Pazar çeşitliliği artıran sektör, özellikle Avrupa ülkelerinde çift haneli büyüme sağladı.

Sektör, nisan ayında Yunanistan’a yüzde 161,6’lık, Birleşik Krallık’a yüzde 83,3’lük, Bulgaristan’a yüzde 59’luk, Fransa’ya yüzde 48,4’lük, Almanya’ya ise yüzde 33,1’lik artışlar kaydetti.

Avrupa ülkelerinin taleplerini Türkiye’ye kaydırdığını söyleyen Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Onur Kılıçer, “Hedefimiz bu başarıları bulunduğumuz her pazarda sağlamak. Önümüzdeki dönemde Avrupa ve Asya’da yapacağımız çalışmalara ek olarak ABD, Kanada ve Avusturalya’ya da sektörel ticaret heyetler düzenleyeceğiz. Türk ürünlerini tanıtmak ve farklı pazarlarda ihracatımızı artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Yıl sonu hedefini 250 milyar dolar olarak belirleyen Türkiye, ihracatta nisan ayında da başarılı bir performans göstererek, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 artışla 23,4 milyar dolara ulaştı.

Türkiye mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı da nisan ayında yükselmeye devam etti.

2021 yılının nisan ayına göre yüzde 33,9 oranında artış sağlayan sektör, 778 milyon 148 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün nisan ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı yüzde 3,3 oldu. Sektörün nisan ayı ihracatındaki en başarılı pazarı Irak olurken, İsrail ise ikinci sırada yer aldı.

İlk 10 ülke arasında en çok artış ise yüzde 161,6 ile Yunanistan’a gerçekleştirildi.

İl bazında en fazla ihracatı İstanbul yaparken, en fazla artış Kahramanmaraş’ta görüldü.

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ‘nin 2022 yılı nisan ayı rakamları incelendiğindeyse bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla yüzde 18,3 artışla 89 milyon 307 bin dolar ihracat gerçekleştirildiği görülüyor.

2022 yılı Ocak-Nisan dönemi içerisinde ise AKAMİB yüzde 15,3 artış ile 327 milyon 576 bin dolar ihracat yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu