Ekonomi

Şahin Balcıoğlu, ‘Mısır ve diğer ülkelerle ticareti korumalıyız’

Dünya Gazetesinden, Sadi Özdemir’e değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, Mısır ve Türkiye arasında ekonomik ilişkileri anlattı.

Başkan Balcıoğlu, 2021’de ihracatta yakalanan hızlı yükseliş ivmesinin Ocak ve Şubat aylarında da devam ettiğini söylüyor ve “Önemli ihracat pazarlarımızda önceden kalan bazı sorunlarımızı da artık çözmemiz gerekiyor” diyor.

Başkan Balcıoğlu, savaş ve benzeri nedenlerle tehlikeye giren ticaretin mutlaka korunması gerektiğini söyleyerek, ilginç bir bilgi aktarıyor: “TOBB Başkanımız ile (Rifat Hisarcıklıoğlu) Ekim ayında Mısır’a gitmiştik. Biz iş insanları olarak görüşmek istedik. Gidince gördük ki Mısır’dan Türkiye’ye bakış hiç iyi değil. İki tarafın uzun süredir temas bile kurmadığını anladık. Mısır’ın 67 ülke ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Bizim de orada 200’e yakın sanayi tesisimiz var. Rifat başkanımız, Arap camiasında sevilen bir isim. Ayrıca Eurochambres Başkan Yardımcısı olduğu için ağırlığı olan bir isim. Görüşmeler ‘zatı alileriniz’ diye başladı, Rifat Bey tarihten girdi toplantı bittiğinde ‘sarmaş dolaş kardeşim’ oldu herkes. Mısır ve bölgedeki önemli pazarlara ihracatımız için çok önemli olan Ro-Ro seferleri iptal edilmişti, ‘onları hemen başlatalım’ dedik. Sonra oradan bir heyet geldi. Başlaması an meselesi. Çünkü ticaretin önemini çok iyi anlattık. İş insanları olarak İsrail ile ticareti nasıl kurduysak Mısır ve diğer ülkelerle de ticareti korumalıyız.” Türkiye 2021’de Mısır’a 4,5 milyar dolarlık ihracat yapmıştı. Suudi Arabistan Türk mallarına gayrı resmi boykot uyguladığı için bu ülkeye ihracatımızda şok düşüş yaşamıştık.           

Rusya ve Ukrayna ile ticaret çok sıkıntılı

Başkan Şahin Balcıoğlu, Rusya Ukrayna savaşı için de “Savaşın kimseye faydası yok. Hepimizin temennisi bir an önce bitsin. Bu savaşın bize de olumsuz etkileri var ama biz yine birlik olursak bundan da güçlü çıkarız. Şu anda oralara mal veren arkadaşlarımızın tahsilat sorunları var. Gidip gelmek bile çok zor” diyor. Pandemi döneminde başlayan konteyner ve navlun krizinin ise Türkiye lehine sonuçları olduğunu belirtiyor. Balcıoğlu, “Normal şartlarda Çin her zaman rekabet gücümüze zarar veriyordu. Şimdi doğal olarak lehimize şartlar söz konusu. Bütün ürünlerde bizim pazarımız ağırlıklı olarak Avrupa ve gerekirse arabanın bagajında bile malımızı götürürüz” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu