Ekonomi

Kahramanmaraş’ta kanalizasyondan ayda yarım kilo altın toplanacak

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Vahap Munyar, Kahramanmaraş ziyaretinde Altınşehir-Kuyumcu kentle ilgili ilginç bir haber verdi.

Söz konusu tesiste incelemelerde bulunan Vahap Munyar, Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz tarafından bilgilendirdi.

Öz, Munyar’a yaptığı bilgilendirmede, arıtma tesisinin devreye girmesiyle Altınşehir kanalizasyonundan ayda yarım kilo altın toplayacaklarını belirtti.

İŞTE VAHAP MUNYAR’IN KÖŞE YAZISI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu’nun davetiyle Hakan Güldağ, Şeref Oğuz ve Handan Sema Ceylan’la birlikte kente gittiğimizde “Altınşehir”e de uğradık.

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası’nın önderliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği desteğiyle kurulan “Altınşehir” turuna Oda Başkanı Hacı Mustafa Öz rehberlik, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nazlı Ceylan Balduk Kurtul da eşlik etti.

Hacı Mustafa Öz, 38 bin metrekarelik alana kurulu “Altınşehir”de 400 atölye ve işyerinin olduğunu belirtti:

–          Şu anda burada 6 bin dolayında toplam istihdam söz konusu. Türkiye’de altın ve mücevherat konusunda İstanbul’un ardından Kahramanmaraş da söz sahibi oldu. Altın işinde zaten iyi idik. Mücevherat da gelişecek.

Laboratuvarın ardından bazı atölyeleri gezerken “Altınşehir”de bir de arıtma tesisi kuracaklarını bildirdi:

–          Atölyeler atıklarını minimuma indirmiş durumda. Ancak, yine de arıtma tesisi devreye girdiğinde kanalizasyondan ayda yarım kilo altın toplayacağımızı öngörüyoruz.

Laboratuvarda inci ve zümrüt analizi örneklerini gösterirken ekledi:

–          Darphane onaylı “Ayarevi” de devreye girecek.

Kahramanmaraş, “Altınşehir”, “Altın ve Mücevherat Merkezi” projeleriyle birlikte altın ve mücevheratta daha da öne çıkacak…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu