Ekonomi

Kahramanmaraş’ta yatırımcılara 823 dönümlük taşınmaz tahsis edilecek!

Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yatırım yeri olarak tahsis edilecek taşınmazlarla ilgili kiralama duyurusu yayımladı.

İlana göre, Göksun, Dulkadiroğlu, Nurhak ve Elbistan ilçelerinde toplam alanı yaklaşık 823 bin metrekare olan taşınmazlar, 28 farklı başlıktaki sektörler için 1 yılı ücretsiz olmak üzere 49 yıllığına yatırım yeri olarak tahsis edilecek.

Kurumun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre,  Tarla vasfındaki taşınmazlarda, 49 yıllık irtifak hakkı kurulacak.

Yatırımcılara ise bedelsiz olarak bir yıl süreli ön izin verilecek.

Yatırım yeri tahsisi teşvikinden; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilmiş yatırım teşvik belgesi sahibi olan veya yatırım teşvik belgesine esas olmak üzere yeri tahsis edileceğine ilişkin yazı verilmiş olanlar yararlanabilecek.

İrtifak hakkı veya kullanma iznine konu taşınmazlar üzerinde gerçekleştirilecek toplam yatırım tutarı,  taşınmazlar için belirlenen rayiç değerin,  tarım, hayvancılık ve eğitim yatırımları için bir, turizm yatırımları için iki, diğer yatırımlar için üç katından az olmayan; yatırımın ne şekilde finanse edileceğini beyan eden ve diğer şartları yerine getiren gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek.

Söz konusu alanlarda; entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil olmak üzere entegre hayvancılık yatırımları, su ürünleri yetiştiriciliği, gıda ürünleri ve içecek imalatı, tekstil ürünleri imalatı, demir-çelik dışındaki ana metal sanayi, metal döküm sanayi, mobilya imalatı, soğuk hava deposu hizmetleri, lisanslı depoculuk, atık geri kazanım veya bertaraf tesisleri, kömür gazı üretimi ve seracılık yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu