Ekonomi

KASİAD, Nitelikli İstihdam açığını ‘Kariyer kampıyla’ çözecek!

Kahramanmaraş Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KASİAD) Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer, KASİAD’ın üye firmalara nitelikli insan kaynağı sunma fikriyle başlattığı ‘Kariyer Kampı’ eğitim programı hakkında bilgi verdi.

27 Haziran – 29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan programda hedef, şirketlere aradıkları nitelikli istihdam gücü üretmek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gümüşer şunları söyledi;

“Bir süredir üniversitelerde gençlere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi kariyer kampı projesi. Öğrenciler 1 ay boyunca Kahramanmaraş’a gelerek KASİAD eğitim ve kariyer alanında eğitim alıyorlar. 4 hafta sürecek bir program ve bu programda öncelikle çevre illerde ki üniversiteleri hedefledik. Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, İskenderun… Burada ki öğrencilere program içeriği ve sunumunu gerekli mecralarda yaptık. İlave olarak kariyer.net’ten de ilan açtık. Yaklaşık 1000’den fazla başvuru aldık. Hedeflediğimiz kitle üniversiteden bu yaz mezun olacak, ya da mezun olmuş yüksek lisans öğrencileri. KASİAD bünyesinde şirketlerin İK yöneticilerinden oluşan bir komisyon kurarak 3 aşamada eleme yaptık ve 35 öğrenci belirledik. Bu öğrencileri 27 Haziranda programa başlatacağız, 29 Temmuzda bitireceğiz. Bu program sadece eğitim içerikli olmayacak. Aynı zamanda çeşitli sosyal etkinlik ve eğlence içeren faaliyetlerde düzenlenecek. Her pazartesi Kahramanmaraş’ta başarılı bir CEO arkadaşlarımızla kahvaltı düzenlenecek. Bu kahvaltıda öğrenciler iş hayatı ile ilgili akıllara takılan soruları CEO’lara soracaklar. Bizim kurmuş olduğumuz komisyon proje süreci boyunca aktif olacak. Öğrencilere süreç boyunca okumaları gereken kitapları yapmaları gereken sunumları bir ödev halinde verecek ve takibini sağlayacaklar.

Program sonunda eğitimlere düzgün bir şekilde katılan, verilen projeleri başarı ile yerine getiren ve mülakatlardan başarı ile geçen adaylarımızı KASİAD üyesi şirketlerde 3 ay geçici maaşlı istihdama alacağız. Ve her birinin  başında bir mentör olacak. Mentörlerin başarılı notlar verdiği adaylara iş teklif edilecek ve yönetici adayı olarak yetiştirilecekler.

Bu program kapsamında KASİAD öğrencilerin eğitimlerini konaklamalarını transferlerini tamamen karşılayacak. Ve KASİAD üyesi şirketlere aradıkları nitelikli istihdam üretecek. Bu öğrenciler İngilizceleri gayet iyi seviyede okullarını başarı ile bitirmiş, öğrencilik hayatı boyunca bazı şirketlerde çalışmış, öğrenci kulüplerinde aktif rol almış, kendisini iyi ifade edebilen adaylardan oluşuyor. Dolayısıyla şirketler için vazgeçilmez bir istihdam havuzu yaratmış olacağız. Öğrenci ve iş dünyası kaynaşmış olacak.

Ders içeriğimizde yüzde 50 ağırlıkta bireysel gelişim, yüzde 50 ağırlıkta teknik eğitimler yer alıyor. Bireysel eğitim derslerini İK yetkilileri ve anlaşmış olduğumuz dış eğitim firmaları verecek. Teknik eğitimleri ise tamamen şirketlerde çalışan teknik personel verecek.

Ne gibi teknik eğitimler; Temel hukuk eğitiminden, finansal okuryazarlığa kadar, mali tablo okuma yeterliliğinden tutunda bakım onarım yönetimine kadar, birçok konu başlığımız var. Genel olarak katılımcı profili üniversitelerin mühendislik fakülteleri, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Bu program başlangıcında KASİAD üyesi şirketlere bir anket yaptık. Hangi departmanlara personel bulmakta zorlandıklarını öğrendik. Sonuçlar neticesinde o ihtiyaçlara yönelik CV havuzları oluşturduk. Bu proje aslı itibariyle yüksek notlu istihdam edilmeye hazır aday profil havuzudur. Dolayısıyla üyelerimize de nitelikli bir hizmet sunmuş olacağız. Açılış lansmanını da 23 Haziran da gerçekleştireceğiz.

Bu programı başlatmamıza neden olan sebep; şirketlerin seçme kriterleri konusuna tam olarak vakıf olamaması. Her şirketin insan kaynakları departmanı yok. Aynı zamanda aradıkları profile ulaşamıyorlar. Her şirket iyi bir seçme değerlendirme kriteri yapamıyor. Aynı zamanda hiçbir öğrenciyi bırakın normal bir mülakatı 1 gün boyunca zaman ayırsanız da çözemiyorsunuz. Ama en azından 1 ay boyunca eğitim verdiğin 3 ay boyunca çalıştırdığın ve artık tanıdığın bir personele referans olabilirsin.

İş dünyasının ortak sorunu personelin istediği pozisyonda işe başlayamaması ve şirketlerinde istediği pozisyona uygun aday bulamamaları. Bu proje ile her iki soruna da çözüm bulmayı hedefliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu