Ekonomi

KSÜ’den Elbistan’a Teknokent Hamlesi!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım ve beraberindeki heyet, Elbistan’da kurulması planlanan Teknokent için Elbistan’a ziyaret gerçekleştirerek ilçe protokolü ile bir araya geldi.

Elbistan’da yapılan toplantıya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Doğan, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, KSÜ Genel Sekreteri Ali Rıza Bekler, Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ve  Kahramanmaraş Teknokent yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kahramanmaraş’taki Teknokent’in bir benzerini Elbistan’a kazandırmak için istişarelerde bulunduklarını, Teknokent’in kurulmasında iki aşamanın gerekli olduğunu vurgulayarak “Teknokent kurmak için geldik. İstişarelerde bulunduk. Teknokent’in kurulması için 2 aşama var. Birincisi; yeni bir teknoloji geliştirme bölgesi kurmak. Burada da asıl amacın bu olması gerekir. Bu süreç biraz daha uzun olduğu için kısa sürede kuluçka merkezi dediğimiz yeni kurulan şirketlerin hizmet verebileceği Kahramanmaraş Teknokent’in şubesi gibi bir imkânımız var.” dedi

Süreci hızlandırma adına Elbistan’da ‘Kuluçka Merkezi’ kurulması düşüncesinin ağırlık kazandığını anlatan Rektör Yasım “İncelediğimiz okul binasında da uygun ortam var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınacak onayın akabinde burada bir Kuluçka Merkezi açmayı planlıyoruz. Daha sonraki aşamada da büyük ölçekli firmaların gelip çalışabileceği yeni bir teknoloji geliştirme bölgesi düşünülebilir. Organize sanayi bölgesinde böyle bir alan tahsis edilebilir. Bu şekilde Elbistan’a faydalı olma adına çalışıyoruz. Yeni şirketlerin kurulması hem ekonomiye faydası olacak hem de girişimcilik ruhunu arttıracaktır.” şeklinde konuştu.

Elbistan İlçe Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural Teknokent’in teknoloji ve AR-GE konularında önemli bir işlev üstleneceğini belirterek “Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Kendileri Elbistan’ımıza uzun yıllar hizmet etmiş ve Devlet Hastanemizin kurumsallaşmasına ciddi katkılar sunmuştur. Yaptığımız toplantı sonucunda Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin bir kısmını teknoloji geliştirme merkezine tahsis edebileceğimizi değerlendiriyoruz. İlçemize hayırlı olur inşallah.” dedi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ise merkezin yeni kurulacak şirketlere rehberlik görevi üstleneceğini vurguladı. Elbistan’da AR-GE şirketlerinin sayısını arttırmak istediklerinin altını çizen Başkan Gürbüz, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı bir teknoloji geliştirme merkezi kurma hedefiyle yola çıktık. İnşallah ilk etapta burada bir kuluçka merkezi kurulacak. Yeni kurulacak şirketlere rehberlik yapacak. Elbistan, dinamik ve girişimci ruhu ön planda olan bir şehir. Dolayısıyla yurt içi ve yurt dışında çok fazla gurbetçimiz var. Özellikle yurt dışındaki gurbetçilerimize ait şirketlerin şubelerini Elbistan’a kazandırmak, Elbistan’da AR-GE şirketlerinin sayısını arttırmak, burada üniversite, yerel yönetim, sanayi ve iş dünyasının birlikte hareket etmesiyle beraber yeni şirketlerin kurulmasına öncülük etmek istiyoruz. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Alptekin Yasım’a çok teşekkür ediyorum. Elbistan için büyük bir hizmet olacak. Teknokent, bir şehrin AR-GE’si ve gelişmesi noktasında lokomotif görev üstleniyor. Bu anlamda geç kalınmış bir yatırım ama nereden başlasanız kazançtır diye düşünüyorum. Şehrimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda heyet Teknokent’in kurulması düşünülen Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi eski binasında incelemelerde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu