Ekonomi

PRO-SMH, servis ağı ile rakiplerine fark attı!

Yıllara dayanan mühendislik tecrübesi ile ürettiği indigo, haşıl, seri ve konik çözgü makinelerinde marka bilinirliğini ve müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmaya devam ediyor. 

PRO-SMH, kurucu ortağı Cüneyt İşman, sektöre yönelik ürettikleri makinelerle en büyük ilgiyi denim sektörünün gördüğünü, 20 bin metrekarelik üretim tesisleriyle İzmit ve İstanbul’dan tüm Dünya’ya ihracat yaparken, satış sonrası hizmete verdikleri önemin büyümelerinde en belirleyici faktör olduğunu bildirdi.

Pro-SMH’nın kurucu ortağı Cüneyt İşman ‘’100 yılı aşkın süredir Sucker ve Krantz, Alman tekstil makinesi yapımının özü olmuştur. Binlerce memnun müşteriye en yüksek kalitede ve üstün performanslı makineler sağlandı. Uzunca bir geçmişin ardından, her iki şirket de Moenus Textilmaschinen çatısı altında bir araya geldi. Moenus Group’un dağılmasının ardından, Moenus Group’un kilit çalışanları bir araya geldi ve dünyaca ünlü Sucker ve Krantz markalarının geleneğini sürdürmek için 2008’den beri PRO-SMH’yi kurdu.PRO-SMH markasının öncelikli amacı, bu markaların eski müşterilerine servis, yedek parça, modifikasyon ve yükseltme hizmeti sağlamak oldu” dedi.

 “Dünya Çapında Servis Ağı”

Cüneyt İşman, ‘’Kurulduğumuz günden günümüze kadar Dünya çapında yayığın servis ağı ile hizmet vermek felsefesini firmamızın pazarlama stratejilerinin en başına koyduk. Pandemi sürecinde rakip markaların satışını yaptıkları ürünlere servis veremeyişi sonrasında yaşadıkları sorunları gördüğümüzde geliştirdiğimiz stratejinin ne kadar doğru olduğunu tespit ettik’’ diye konuştu.

Rakip firmaların satış sonrası servis ve kurulum hizmeti verememesinden kaynaklı üreticilerin ciddi sorunlar yaşadığını belirten İşman, şunları kaydetti:

’’2015 yılında yönetim olarak, pazara tamamen yeni makine ve serilerle hizmet vermeye karar verdik. Sağlam bir temelde çok hızlı büyüyen PRO-SMH, dünya çapında satış ve servis ağıyla uluslararası bir marka haline geldi ve yıllık cirosunu şimdiden 25 milyon Euro’nun üzerine çıkarttı. ProSMH, müşterilerine daha iyi makineler ve çözümler sunabilmek için oldukça büyük bir bütçe ile Ar-Ge ye odaklandı. Bu çalışmaların sonunda Türkiye’nin sayılı Ar-Ge Merkezlerinden birini firmamız bünyesinde kurduk.’’

İşman oluşturdukları ekiplerin saha ve sektör tecrübelerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 ‘’Almanya, İtalya (ROSTONI) ve Türkiye’den büyük bir bilgi ve saha deneyimine sahip çok uluslu profesyonellerden oluşan bir ekip kurmayı başardık. Öncelikle, Sucker teknolojisine dayalı sertifikalı Ar-Ge merkezimizde tamamen kendimiz tarafından geliştirilen PRO-SMH işletim yazılımına ve Sucker’ın eski çalışanlarını hedef alan felsefeye işaret etmek istiyoruz.”

Pro-SMH olarak mükemmel çözümler sunmak istediklerini tüm çalışmalarının bu noktaya odaklandığını belirten İşman, yıllardır iyi yetişmiş, bilgi birikimi olan bir ekiple çalışmaktan duyduğu mutluluğa vurgu yaparak, şöyle devam etti;

 ‘’Geliştirme, tasarım, mühendislik ve üretim sırasında, eski işveren firmaların yüksek kalite standartlarının %100 korunmasına önem verilmektedir. Birçoğu ya yerli Alman olan ya da Almanya’da yetişmiş ve eğitim almış iyi eğitimli çalışanlardan oluşan bir ekip, dünya çapındaki değerli müşterilerimiz için mükemmel çözümler bulmak için çok sıkı çalışıyor. Pro-SMH ekibi, çalışanlarının onlarca yıldır edindiği deneyimlerden yararlanıyor.”

Satış ve Pazarlama Merkezi Almanya’da

Üretim merkezi olarak Türkiye’nin sanayi kentleri olan İzmit ve İstanbul’u ana Merkez edinen firmanın satış ve pazarlama merkezinin ise Almanya Aachen’de olduğunu ifade eden  İşman, Satış ve Servis faaliyetleri için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İşman sürekli geleceği ve büyümeyi hedefleyen bir yapıda çalışmalarını sürdürdüklerini ve bunun gereğini yaptıklarını belirterek, şu bilgileri verdi

 ‘’2016 yılında, Aachen merkezli EsBe Consulting and Trading GmbH, dünya çapındaki satış ve servis faaliyetleri için PRO-SMH grubuna katıldı. Bunun yanı sıra 2018’de İtalya’dan Rostoni de PRO-SMH grubunun bir parçası oldu. Rostoni ailesi, özellikle teknik elyaflar alanında büyük bir deneyim oluşturarak, komisyon bazında haşıllama için bir şirket işletmek üzere on yıllardır dokuma hazırlığı ile uğraştı. Rostoni aynı zamanda, müşterilere olağanüstü bir güvenilirlik ve performansa sahip olarak büyük fayda sağlayan özel yapım makinelerle pazara hizmet ediyordu.

Rostoni PRO-SMH ‘nin entegrasyonu ile geniş bilgi tabanı her koşulda güçlendirebilir ve yüksek kaliteli kumaş için Avrupa’nın büyük pazarlarından birinde yine güçlü bir varlık sağlanabilir. Dahası, İtalya’daki Rostoni, yüksek nitelikli ve deneyimli uzman kadrosuyla artık konik çözgü için yeterlilik merkezi, her tür suni ve sentetik elyaf için tek uçlu haşıl Olarak hareket ediyor ve müşterilerimiz için her zaman sıra dışı çözümler arayışında.’’

 ‘’Kalitemizden Taviz Vermeyiz’’

İşman, ‘’Makineler yaparken Pro-SMH yalnızca birinci sınıf kalite standartlarını karşılayan malzeme ve bileşenler kullanır. Bu nedenle kullanılan malzemenin %70’inden fazlası Almanya ve diğer AB ülkelerinden temin edilmektedir. Paslanmaz çelik gibi hammaddeler için bile Pro-SMH tamamen Alman ve / veya Batı Avrupalı üreticilerle çalışmayı tercih ediyor. Kalan parçalar ya tarafımızdan imal edilir ya da aynı kalite standartlarının korunduğu katı kurallara göre dünya çapında tedarik edilir’’

Üretimlerinde kaliteden asla taviz vermediklerini vurguladı. İşman üretimlerinde kullandıkları kompenentlerin yerli üretim oranını artırmaya çalıştıklarını bunun için yerli üreticiler ile de iş birliğine gittiklerini şu sözlerle anlattı.’’ Elimizden geldiği kadar yerli üreticilerimizi de destekliyoruz. İmalatımızda kullandığımız yedek parçaları aynı kalite Türkiye’de ürettirmek için birtakım iş birliklerimiz var. Önümüzdeki dönemde makinelerimizde kullanmak üzere ithal ettiğimiz kompenentlerin %70 olan oranını daha aşağılara çekmiş olacağız.’’

 ‘’Farkımız Rakiplerimiz’’

Cüneyt İşman, müşterilerinin firmalarını tercih etmesinin en önemli nedeninin geliştirdikleri kalite ve teknolojinin yanı sıra rakip firmaların veremedikleri hizmeti vermeleri olduğunu belirterek, farklılıklarını şöyle dile getirdi:

 “Bu alanda Sustanability (sürdürebilirlik), yalın üretim, Endüstri 4.0 gibi üretim standardizasyonu sağlamaktayız. Uzun yıllara dayalı tecrübelerimiz ile kısa süre içerisinde kurduğumuz PRO-SMH ile kat ettiğimiz yola baktığımızda Türkiye ve Dünya çapındaki tüm müşterilerimizin memnuniyeti bizi mutlu eden bir durum. Aynı sektöre iş yapan Avrupa Menşeili makine üreticisi firmayı tercih eden müşterilerimizin yaşadığı memnuniyetsizlik ise PRO-SMH nın başlıca tercih edilme nedeni haline geldi. Özellikle pandemi döneminde çok açık bir şekilde görüldüğü üzere yerinde servis ve montaj hayati önem taşıyor.

Müşterilerimizin anlattığı çok büyük paralar ödeyerek aldıkları makineyi montaja gelen olmamış, ya da montajı yapılsa bile yaşadıkları küçük soruna teknik servis hizmeti verilmemiş olduğunu gördük.’’

‘’Yeni ve Tekrar Siparişlerimiz Arttı’’

İşman ‘’Müşteriler aldıkları makinelerde yaşanan sorunları gördükçe yeniden sipariş vermiyorlar. Özellikle ülkemizde yabancı rakiplerimiz hiçbir tekrar siparişi alamadılar. Üreticilerin tüm yeni siparişlerini PRO-SMH olarak biz aldık. Kalite ve Müşteri memnuniyeti prensibimizi benimseyen müşterilerimiz her zaman kazançlı çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Son dönemde yaptığımız satışlar PRO-SMH kalitesi ile üretim avantajını tercih eden müşterilerimizdeki artışlar doğru stratejiler ile çözüm ortağı olduğumuz müşteri sayısında bir hayli artış yakalamamıza neden oldu. Birçok müşterimiz ise yeni yatırımlarında da markamızı tercih ederek bizleri gururlandırdı’’ dedi.

İşman, yabancı firmaların tek tük alabildikleri siparişlerin ise termin veremedikleri müşteriler ve ilk kez bu markalar ile çalışacak müşteriler olduğunu daha önce rakip markalardan sipariş vermiş ve sorun yaşamış firmaların ise kesinlikle kendi firmalarını tercih ettiğini söyledi.

Çalıştıkları firmalar hakkında da bilgiler veren İşman, sözlerini şöyle sürdürdü;

‘’ Kahramanmaraş merkezli Rimsa firmasının ilk Slasher hattını aldıktan sonra ikinci hattında siparişini vererek devreye aldığını bunun yanı sıra Yine Kahramanmaraş merkezli Türkiye’nin sayılı denim üreticilerinden birisi olan Şirikçioğlu firmasına 5. Haşıl makinesini verdik.

Tüsa denim tesisleri Avrupalı makine tercihinde bulunduktan sonra yeni hattının siparişinde PRO-SMH’ yı tercih etti. Avrupa menşeili makine tercihinde bulunan müşterilerimiz yaşadıkları sorunlar ve memnuniyetsizliklerden sonra markamızda karar kıldılar, bize güvendiler.

Ülkemizin önemli tekstil üreticilerinden birisi olan Kipaş Tekstil işletmeleri de yine Avrupalı makine tercihinden sonra Pro-SMH markasını tercih eden müşterilerimiz arasında yer aldı.  Bizler çalışmalarımızda daha iyiyi nasıl yakalarız? Mottosu ile çalışmaya sevk ediyor.

Bursa merkezli TKS firması üretim hattında bulunan 8 tane Sucker Muller haşıl makinalarının modernizasyonunda firmamızın yeni geliştirdiği teknoloji ve sistemleri tercih ederken 8 tane Avrupa menşeili makinesinin yanına 9. Makine yatırımında Pro-SMH teknolojisini seçti.

Avrupalı üreticiden makine alan ve işletmelerinde bulunduran Şirikçioğlu, Kipaş, İskur, Bossa, Saitex, Yağyemezler firmalarının yeni halat açma yatırımlarında Pro-SMH markasını tercih etti.

Son dönemde Türkiye’de sıfırdan yapılan tüm yatırımlarda tercih edilen marka Pro-SMH olmuştur. Bursa merkezli Bozdağ, Edo 2 tane, Ezgin firmalarının yanı sıra Kayserili Öz Ege de yatırımlarında makinelerimizi tercih eden müşterilerimizden bazılarıdır.’’

“Çok çalıştık, başardık”

Cüneyt İşman, Pro-SMH markasının sektörde bilinen ve tercih edilen bir marka olması için çok çalıştıklarını ve geldikleri nokta itibarı ile bunu başardıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

‘’Tecrübe sahibi üreticiler yatırımlarında alternatif çözümleri denemekten çekinmezler. Çünkü ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelebilecek teknik ekibi, Know-How tecrübesi vardır. Sorun çıksa da işletme de mevcut makinelerde yapılan üretim devam edecektir. Sıfırdan yapılan yatırımlarda durum daha farklıdır. Yeni yatırımlarda risk almamak için üretici firmalar piyasanın en iyi markası ile çalışmayı tercih ederler. Risk almak istemezler. Olası problemlerin önüne geçmek için bilinen piyasada en iyi çözümleri sunan markayı tercih ederler. Bu adeta adı konulmamış bir kural gibidir.”

Ben en iyiyim demekle iyi olunmaz. Bunu size müşteri tercihleri söyler zaten. Yatırımcının yeni yatırımında tercih siz oluyorsanız, kurulu işletmelerde Avrupalı ya da Amerikalı rakiplerinizin satışları sonrasında yeni siparişleri dönüp size veriyorlarsa siz iyisinizdir. Biz müşterilerimiz bu tercihleri nedeni ile Pro-SMH markası kendi konusunda en iyi markadır diyoruz.’’

Müşterilerimizin bize olan güveninin devamını sağlamak daha iyi ve doğru çözümler getirmek adına daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknolojiye olan ilgimiz artarak devam ediyor. Yeni Ar-Ge çözümleri ile sektörde lider pozisyonumuzu devam ettireceğiz.”

Cüneyt İşman, PRO-SMH olarak yakın tarihte   ULTRASONİC ve PLAZMA gibi çok ileri Teknolojiler üzerinde çalıştıklarını ve bunların suan işletmelerde deneme süreçlerini tamamladıklarını ve bunun Dünya Tekstil sektöründe devrim yaratacak sistemler olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu