Ekonomi

Rusya-Ukrayna Savaşı Kahramanmaraş’ta bir sektörü zora soktu!

Türkiye’de metal mutfak eşyası üretiminin önemli merkezlerinden olan Kahramanmaraş’ta,  sektör temsilcileri Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle zor günler geçiriyor.

Savaş bölgesine duran sevkiyat nedeniyle sektördeki ihracat hacmi yüzde 20 daraldı. Bölgeye giden bazı ürünlerin ödemesi ise Kahramanmaraşlı sanayiciye yapılmadı.

İhracatın aksadığını belirten Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, “İhracatımız Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan dolayı biraz aksadı. İhracatımızın yüzde 20 kadarı Ukrayna ve Rusya’ya yapılıyordu. Buradaki savaş bizim arkadaşlarımızı ciddi şekilde mağdur etti. Malı satmıştık bir tırımız oradaydı. Maalesef o tırımızın parası bize dönmedi. Bir tırda hazır yoldaydı oraya vardı, savaştan dolayı içeriye giremedi, geri geldi. Yüzde 60’ı hazır olan tır vardı onlar da kaldı. Tabi her ülkenin farklı dizaynı farklı yapısı ve tercihi olduğu için bunlar başka ülkelere de satılabilen mallar değil. Dolayısıyla arkadaşlarımızın stok maliyetleri 3-4 kat arttı. Bu da onların ciddi bir finansal sıkıntı yaşamasına sebep oldu. Ancak bunlar aşılmayacak problem değil.

Rusya’dan paslanmaz levha alıyorduk. O aldığımız levhaların bir kısmı buraya gelmiyor, getiremiyoruz. Bu da sektöre zarar veriyor. Yalnız biz değil, dünya almayınca metal fiyatlarında anormal artışlar yaşanıyor.” sözleriyle durumu özetledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu