Ekonomi

Sadi Kır: “Sanayi esnafı, kendi işyerini yapmak için kredi desteği bekliyor”

Kahramanmaraş’ın ticaret ve sanayi hayatının önemli merkezlerinden biri olan ve 6 Şubat depremlerinde binlerce işyerinin hasar aldığı Küçük Sanayi Sitesi esnafı ekonomik olarak zor günler geçiriyor.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Kır, birçok sanayi esnafının kendisine ait arsası olduğunu belirterek, “Yukarı tarafta 5 bin 550 dönümün yaklaşık 800’e yakın esnafımızın kendi arsa alanları var. Esnaflarımız kendi arsalarına işyeri yapmak için kredi desteği bekliyor” dedi.

Depremin ardından tekrar ayağa kalkmaya çalışan Küçük Sanayi Sitesi esnafının zor günler geçirdiğini ifade eden KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Kır, ismi her ne kadar küçük olsa da gerek işyeri sayısı gerekse de istihdama katkısı ile Küçük Sanayi Sitesi’nin şehrin ekonomisine büyük bir katkısı olduğunu söyledi. Bu nedenle sanayi esnafının sorunlarının bir an önce giderilmesi adına herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini kaydeden Kır, “Küçük Sanayi Sitesi, 15 bin insana istihdam sağlayan ve yaklaşık 3 bin 500 iş yerinin bulunduğu bir sanayi sitesidir. 6 Şubat depremlerinden sonra burada yaklaşık bin 200’e yakın ağır, orta hasarlı ve hafif hasarlı iş yerlerimiz var. Depremler esnaflarımıza istihdam konusunda zarar vermiştir. Sanayimizde üreten insanlarımız vardı. Üretim yapan iş yerleri yıkıldı veya ağır hasar aldı ve iş kaybımız fazlalaştı” dedi.

“DEVLETİMİZLE ESNAFIMIZ EL ELE VEREREK SANAYİMİZİ AYAĞA KALDIRMAYA UĞRAŞIYORUZ”

Küçük Sanayi Sitesinin yeniden ayağa kalkması adına çalışmaların devam ettiğini belirten Sadi Kır, “Devletimiz ve esnafımız el ele vererek bir an önce sanayimizi, ayağa kaldırmaya uğraşıyoruz. Burada Sanayi kooperatifinin, Teknik makine kooperatifinin, son aşama gelinen iş yerleri var. Hayırlısıyla inşallah bunları yavaş yavaş teslim edilmeye başlandı. Sanayi Kooperatifi’nin bu ay sonu itibariyle çekilişlerin kuralarının çekileceği söyleniliyor. Hayırlısıyla inşallah esnaflarımız bunları teslim edilerekten yavaş yavaş tabii ki 6 Şubat depreminden sonra daha güçlü bir sanayi olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“BİN 100 ESNAFIMIZ TOMSUKLU İÇİN DİLEKÇE VERDİ”

Birçok sanayi esnafının arsası olduğunu ve destek olunması halinde esnafını kendi işyerini yapabileceğini de belirten Sadi Kır, şunları söyledi:

“Bu yukarı tarafta 5 bin 550 dönümün yaklaşık 800’e yakın esnafımızın kendi arsa alanları var. Devletimizin buradaki arsa olan esnaflarımıza bir kredilerle esnaflarımız kendi iş yerlerini kendileri yaptırması kanaatindeyiz. Esnaflarımız kendi arsalarına işyeri yapmak için kredi desteği bekliyor. Ayrıca Tomsuklu Çınaraltı mevkiinde yapılacak olan Küçük Sanayi sitesi için yaklaşık bin 100 esnafımız ortalama Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne dilekçe verdi. Bir an önce de bu esnaflarımızın Tomsuklu’daki iş yerlerinin verilmesi önemlidir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu