Ekonomi

Türkiye’nin ilk dijital hidroelektrik enerji santrali projesi Kahramanmaraş’ta hayata geçirildi!

Enerjisa Üretim, Türkiye’nin ilk dijital hidroelektrik enerji santrali projesi Dağdelen Hidroelektrik Enerji Santrali’ni üretime hazır hale getirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enerjisa Üretim, Kahramanmaraş’ta yer alan 8 megavat kurulu güce sahip Dağdelen Hidroelektrik Enerji Santrali’ni insan gücü kullanmadan tamamen uzaktan yönetilebilir ve dijital şekilde üretim yapabilen bir yapıya kavuşturdu.

Yıllık ortalama 17 gigavatsaat elektrik üretimi yapan santralde, üretim süreçlerinin sanal modelleri oluşturuldu ve verilere dayalı performans ölçümleri gerçekleştirildi.

Elde edilen verilerle insansız üretime uygun hale getirilen santralin işletmesi üretim süreçleri, 2020 yılında Enerjisa Üretim’in Ataşehir merkez ofisinde kurulan merkezi kontrol odası “Senkron”dan, yüzlerce kilometre mesafeden anlık olarak yönetiliyor.

Enerji sektöründe yeni bir sayfa açan uygulama, Enerjisa Üretim’in sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sunmanın yanı sıra iş alanındaki kaza risklerini de en aza indiriyor. İnsansız enerji üretimi aynı zamanda işletme ve bakım konularında da avantajlar sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan, Dağdelen Hidroelektrik Santrali’nin insansız hale getirilmesiyle sektörde bir ilke daha imza attıklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu